Lajčák: To, že sme odmietli kvóty, je správny postoj. Sprevádzaný je však rétorikou, ktorá je vnímaná ako neakceptovateľná

27.12.2018 15:30

Naprávať imidž Vyšehradskej skupiny (V4) sa slovenskému predsedníctvu darí "striedavo". V rozhovore pre TASR to uviedol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD).

Lajčák: To, že sme odmietli kvóty, je správny postoj. Sprevádzaný je však rétorikou, ktorá je vnímaná ako neakceptovateľná
Foto: TASR
Popis: Miroslav Lajčák

Vnímanie V4 je podľa Lajčáka "pošramotené" predovšetkým pre postoj k migrácii. "To, že sme odmietli kvóty, je správny postoj. Sprevádzaný je však rétorikou, ktorá je zo strany európskych partnerov vnímaná ako neakceptovateľná," myslí si. "Ide nám o to, aby sa partneri na nás nepozerali ako na jedno neidentifikovateľné územie, odkiaľ prichádzajú problémy. Chceme oddeliť tie procesy, ktoré prebiehajú vo vzťahu k Poľsku a vo vzťahu k Maďarsku od celkového vnímania regiónu," priblížil ďalej Lajčák. Slovenské predsedníctvo chce podľa neho ukázať, že V4 má svoje skúsenosti a nápady, ktoré môžu byť nápomocné.

JUDr. Miroslav Lajčák

  • BPP
  • minister zahraničných vecí a európskych záležitostí

Slovenské predsedníctvo vo V4 tiež Lajčák označil za "intenzívne". V rámci neho sa už uskutočnilo vyše 110 podujatí, viac ako 100 sa má ešte konať v ďalšom polroku. Dôležitou súčasťou sú stretnutia vo formáte V4 plus, v rámci ktorých má vo februári so skupinou rokovať napríklad nemecká kancelárka Angela Merkelová. Na jar by tiež na takéto podujatie mohol do Bratislavy opäť pricestovať francúzsky prezident Emmanuel Macron. Lajčák tiež vyzdvihol, že sa V4 podarilo dohodnúť na použití prostriedkov, ktoré vyčlenili na riešenie migrácie. Nakúpia sa za ne napríklad štyri lode pre líbyjskú pobrežnú stráž.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

20:15 Exsiskára Kosíka v Mali uniesli! Pýtame sa, či túto operáciu nenariadilo Slovensko, hovorí Kosíkov podporovateľ

Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na jeho malijského právnika a podporovateľov.