Lajčák: Slovensko želá Severnému Macedónsku prosperitu, mier a úspešnú budúcnosť

19. 6. 2019 12:00

Slovensko želá Severnému Macedónsku prosperitu, mier a úspešnú budúcnosť, ktorá preň príde členstvom v Európskej únii. Na pôde severomacedónskeho národného konventu pre EÚ v Skopje to v stredu povedal slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD), ktorý tento rok zároveň predsedá Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Lajčák: Slovensko želá Severnému Macedónsku prosperitu, mier a úspešnú budúcnosť
Foto: TASR
Popis: Miroslav Lajčák

Ako pripomenul Lajčák, Slovensko je pripravené odovzdávať Severnému Macedónsku svoje skúsenosti z integračného procesu.

Slovenský minister ocenil severomacedónsky národný konvent, ktorý sa schádza od roku 2017, za príspevok k širokej verejnej diskusii o EÚ. Pripomenul pri tom aj jeho spoluprácu so Slovenskej spoločnosťou pre zahraničnú politiku.

V rámci konventu fungujú štyri pracovné skupiny, piata má vzniknúť na budúci rok, poznamenal.

JUDr. Miroslav Lajčák

  • BPP
  • minister zahraničných vecí a európskych záležitostí

Severomacedónsky konvent podľa Lajčáka zahŕňa všetky relevantné zložky spoločnosti vrátane politických strán, mimovládnych organizácií, náboženských spoločností či samospráv.

"Čo je však najdôležitejšie, vďaka národnému konventu má integračný proces (Severného Macedónska) vo svojich rukách verejnosť," vyhlásil Lajčák. Pripustil, že EÚ sa za uplynulé roky pasuje s viacerými problémami, ktoré ohrozujú celý projekt.

Spomenul pri tom šírenie dezinformácií, populizmus a klesajúcu dôveru verejnosti. EÚ podľa neho nie je dokonalá a za uplynulých desať rokov zažila viacero kríz – finančnú a migračnú krízu či brexit.

Na proces vystúpenia Spojeného kráľovstva podľa Lajčáka Európska únia minula mnoho energie a odborných kapacít. "Želal by som si, aby sa ich toľko bolo venovalo kandidátskym krajinám," povedal Lajčák.

Zároveň však vyjadril optimizmus, že prístupový proces so Severným Macedónskom dostane zelenú do konca októbra tohto roku.

 "Slovensko vás bude naďalej podporovať na vašej ceste do Európskej únie, ktorá je najlepšou alternatívou pre túto krajinu, tento región a tento kontinent. EÚ nebude kompletná bez krajín západného Balkánu," dodal v príhovore Lajčák.

Severomacedónsky minister zahraničných vecí Nikola Dimitrov sa neskôr na spoločnej tlačovej konferencii poďakoval Lajčákovi a Slovensku za podporu pri integrácii do EÚ a NATO.

"Ak sa rozhodne v októbri, nebudeme môcť byť nespokojní. Náš úspech bude obrovským signálom pre celý tento región," povedal Dimitrov.

Pripomenul, že viacerí predstavitelia EÚ vrátane predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera či nemeckej kancelárky Angely Merkelovej uznali, že Severné Macedónsko si plní úlohy súvisiace s prístupovým procesom.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Netušia, v čom spočíva problém nedostatku lekárov. Lekárska komora kritizuje návrh Smeru – SD

12:45 Netušia, v čom spočíva problém nedostatku lekárov. Lekárska komora kritizuje návrh Smeru – SD

Návrh vládneho Smeru-SD, týkajúci sa úhrady nákladov lekárov za štúdium medicíny v prípade, ak odídu…