Lajčák: Plán 9 krokov pomoci ľuďom na Ukrajine má podporu v Moskve i v Kyjeve

10. 7. 2019 7:00

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) pozerá na Ukrajinu aj z hľadiska toho, čo sa dá urobiť pre zníženie utrpenia konkrétnych ľudí. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a úradujúci predseda OBSE Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) to vyhlásil po skončení neformálneho ministerského stretnutia vo Vysokých Tatrách. Zdôraznil, že Ukrajina je pre slovenské predsedníctvo v OBSE prioritou.

Lajčák: Plán 9 krokov pomoci ľuďom na Ukrajine má podporu v Moskve i v Kyjeve
Foto: TASR
Popis: Miroslav Lajčák počas tlačovej konferencie po skončení plenárneho zasadnutia ministrov zahraničných vecí a štátnych tajomníkov OBSE na neformálnom stretnutí na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách 9. júla 2019.
reklama

"Dal som dohromady s mojimi spolupracovníkmi plán deviatich konkrétnych krokov na zvýšenie dôvery. Pre tento plán som získal podporu v Moskve aj v Kyjeve," uviedol Lajčák.

Prvým bodom z deviatich je podľa neho rekonštrukcia zbombardovaného mosta v meste Stanycia Luhanska.

Ide o jediný priechod pre civilistov cez líniu kontaktu v Luhanskej oblasti. Mostom denne prejde približne 10.000 ľudí napriek tomu, že je poškodený. 

"Vyzerá to tak, že v týchto chvíľach sa môžu prijať rozhodnutia, že táto rekonštrukcia sa uskutoční," zhodnotil Lajčák.

Medzi ďalšími presadzovanými krokmi je aj humanitárne odmínovanie a ochrana civilnej infraštruktúry, ako sú školy, škôlky a podobne.

"Týchto deväť bodov má silnú podporu aj zo strany účastníckych štátov. Koľkokoľvek z nich sa nám podarí naplniť, budeme šťastní, že sme urobili niečo, čo vidia, cítia ľudia, ktorí sú postihnutí konfliktom," zdôraznil minister.

Na neformálnom ministerskom stretnutí na Štrbskom Plese Ukrajinu nereprezentoval šéf diplomacie na rozdiel od Ruska, ktoré zastupoval minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

"Ukrajina bola prítomná v rokovacej sále, hoci bola zastúpená na úrovni veľvyslanca," pripomenul Lajčák, podľa ktorého to bolo pochopiteľné, pretože v Kyjeve v utorok prebiehal v ukrajinskom parlamente schvaľovací proces nominácie voľby nového šéfa diplomacie.

K neformálnemu stretnutiu najvyšších predstaviteľov Ukrajiny a Ruska tak na pôde Vysokých Tatier nedošlo. A rovnako hovoriť o prípadnom summite Ukrajina - Rusko na Slovensku je podľa Lajčáka predčasné.

Predsedníctvo SR sa podľa jeho slov "venuje veľkému politickému procesu, aby začal opäť pracovať normandský formát a aby sa začali riešiť politické veci".

Na snímke TA SR generálny tajomník Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Thomas Greminger (vľavo) a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák počas tlačovej konferencie po skončení plenárneho zasadnutia ministrov zahraničných vecí a štátnych tajomníkov OBSE na neformálnom stretnutí na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách 9. júla 2019.

Už tento týždeň sa stretnú experti krajín tzv. normandskej štvorky, aby skúsili pripraviť agendu.

"Je možné, pravdepodobné a želateľné, aby sa normandská štvorka stretla aj na vrcholnej úrovni," pripustil minister s tým, že Slovensko by bolo organizáciou stretnutia polichotené.

Neformálne ministerské stretnutie v polčase predsedníctva SR v OBSE bolo jedným z najdôležitejších podujatí predsedníckeho roka Slovenska v tejto organizácii.

Ministerské stretnutie vo Vysokých Tatrách hostil šéf slovenskej Lajčák a malo podtitul "Od minulých aktivít k budúcej prevencii: miesto OBSE pri garantovaní stability v Európe a za jej hranicami".

Vo Vysokých Tatrách sa zišlo celkovo vyše 300 delegátov vrátane 23 šéfov diplomacií a 11 štátnych tajomníkov ministerstiev zahraničných vecí.

Zúčastnení zástupcovia diplomacií tu mali okrem plenárnych rokovaní priestor absolvovať neformálne bilaterálne stretnutia. Program ukončili neformálnym pracovným obedom.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Šóth: Pacienti, nepanikárte! Keď sa nedovoláte lekárovi na prvý raz, skúste aj druhý...

16:00 Šóth: Pacienti, nepanikárte! Keď sa nedovoláte lekárovi na prvý raz, skúste aj druhý...

Sedemdesiatpäťpercentný paušál lekárom na prežitie stačí, je presvedčený prezident Asociácie súkromn…