LGBTI združenia kritizujú ministerku Laššákovú: Neschválila dotácie na ich projekty

17. 5. 2019 7:00

LGBTI združenia podobne ako ostatní uchádzači, ktorí so svojimi projektmi neuspeli v prvom kole dotačného programu Kultúra znevýhodnených skupín, sa môžu prihlásiť do druhého kola tejto výzvy. S jednotlivými predkladanými projektmi sa chce oboznámiť aj ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD). Ministerstvo o tom informovalo v reakcii na medializované informácie o údajnom zámernom odmietnutí dotácií na projekty LGBTI v dotačnom programe rezortu.

LGBTI združenia kritizujú ministerku Laššákovú: Neschválila dotácie na ich projekty
Foto: TASR
Popis: Dúhový pochod v Bratislave
reklama

Hovorkyňa Ministerstva kultúry (MK) SR Barbora Palovičová informovala o tom, že druhé kolo výzvy bolo vypísané 2. mája, pričom rezort to oznámil v utorok 14. mája.

„Podmienky programu sú upravené tak, že sa doň môžu prihlásiť všetci neúspešní uchádzači z prvého kola,“ zdôraznila Palovičová.

„Vzhľadom na citlivosť tejto témy sa ministerka kultúry osobne zúčastní na rokovaní poradnej komisie, aby sa podrobne oboznámila s kvalitami všetkých predkladaných projektov,“ dodala.

Iniciatíva Inakosť na sociálnej sieti zverejnenila vyjadrenie ministerstva s komentárom o tom, že aká je "realita", pričom odkázala na stránku rezortu, kde sú informácie o podmienkach na získanie dotácií: 

Iniciatíva Inakosť vo štvrtok vydala vyhlásenie, že ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD) osobne rozhodla o tom, že ani jeden z projektov predložených organizáciami zastupujúcimi LGBTI ľudí v dotačnom programe na oblasť kultúry znevýhodnených skupín obyvateľstva nebude finančne podporený. 

Poukazuje na nepridelenie finančných prostriedkov na osem projektov organizácií Iniciatíva Inakosť, Dúhový Pride Bratislava a divadlo Nomantinels.

Výkonný riaditeľ iniciatívy Martin Macko poukázal na to, že odôvodnenie, ktoré zverejnil rezort na svojej stránke a v ktorom nepridelenie vysvetľuje tým, že pri obmedzených zdrojoch rozhodovala kvalita projektov, nekorešponduje s názorom odbornej komisie.

„Zo sprístupnených dokumentov jasne vyplýva, že odborná komisia navrhla na podporu šesť z ôsmich projektov. Medzi nimi aj Filmový festival inakosti 2019 s navrhovanou podporou 35.000 eur a Dúhový Pride Bratislava 2019 s podporou 19.000 eur. Rekordná výška navrhovanej podpory svedčí o vysokej kvalite projektov,“ uviedol Macko.

Za nepridelením vidí osobné rozhodnutie Laššákovej vzhľadom na to, že ministerka má v schvaľovacom procese posledné slovo.

Situáciu už komentovali aj politici na sociálnych sieťach. "Toto je cez čiaru, pani ministerka," napísala Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS).

Oveľa obsiahlejší kritický status zverejnila Irena Bihariová z Progresívneho Slovenska: "Jedna rovina škandálu je samotná formálnoprávna stránka veci, kedy si ministerka zrejme cielene vytipuje projekty, ktoré napriek odporúčaniu a schváleniu komisie odmietne podporiť. Zhodou náhod, takýto postup zvolí presne voči tým mimovládkam, ktoré Uhríkovci a Slobodné vysielače označujú za ´zahraničných agentov´."

Jej kolegyňa z tej istej strany, Zora Jaurová, kritikou na Laššákovej adresu takisto nešetrila: "V Čechách sa včera rozhodol rezignovať minister kultúry Staněk, ktorý sa do dejín kultúry zapísal najmä absolútnou neschopnosťou a nekompetentnosťou vo svojom odbore. Jeho podobne disponovaná slovenská kolegyňa sa naopak prebudila z nečinnosti a bez udania dôvodu a v protiklade s hodnotením komisie zrušila dotácie pre projekty, zamerané na aktivity LGBTI komunít."

Autor: TASR/redakcia

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

1:10 Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra skončila stratou pozície premiéra

"Ale vôbec im nejde o transparentného prokurátora! Táto zmena, tak ako ju navrhujú, tak je to politi…