Kurz asi Brusel nepoteší: Nemôžeme už ďalej prijímať každého, kto sa do Únie dostane ilegálne s pomocou prevádzača

24. 12. 2017 13:45

Proti prerozdeľovaniu utečencov v rámci Európskej únie (EÚ) na základe Bruselom stanovených kvót sa v exkluzívnom rozhovore pre nemecký nedeľník Bild am Sonntag vyjadril nový rakúsky spolkový kancelár Sebastian Kurz.

Kurz asi Brusel nepoteší: Nemôžeme už ďalej prijímať každého, kto sa do Únie dostane ilegálne s pomocou prevádzača
Foto: TASR
Popis: Sebastian Kurz

Podľa jeho slov nie je riešením nútiť štáty na prijatie utečencov. "Ak budeme v tejto ceste pokračovať, rozdelíme Úniu ešte viac. Členské krajiny by mali sami rozhodnúť, či a koľko ľudí prijmú," vyhlásil šéf rakúskej spolkovej vlády.

Diskusiu o kvótach považuje Sebastian Kurz aj tak zo značnej časti za nezmyselnú, veď "migranti, ktorí sa vydávajú na cestu do Európy, nechcú do Bulharska alebo do Maďarska. Chcú predovšetkým do Nemecka, Rakúska alebo Švédska," zdôraznil rakúsky kancelár a dodal, že chybný vývoj utečeneckej a migračnej politiky Únie by sa naliehavo mal korigovať.

Kurz poukázal aj na úplne zmiznutie pomyselných rozdielov medzi azylom a hospodárskou migráciou v súčasnosti.

"Ide o to pomôcť ľuďom v krajinách ich pôvodu. Ak to nie je možné, v susedných štátoch. Ak ani to nie je možné, potom na ich kontinentoch v bezpečných regiónoch. Tie by mala EÚ podporiť, ba možno organizovať a vojensky zabezpečovať," uviedol v interview podľa ORF rakúsky kancelár. Podľa jeho názoru by až posledným krokom mala byť voľba, kto môže do Európy, a to na mieste. "Nemôžeme už ďalej prijímať každého, kto sa na územie Únie dostane ilegálne s pomocou prevádzača," podčiarkol Kurz a dodal, že jestvuje politická vôľa na podporu tohto smerovania.

Noví partneri v rakúskej vláde: predseda Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache a predseda Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) Sebastian Kurz. Zdroj: TASR

Členské štáty Únie zo západnej a strednej Európy by podľa názoru rakúskeho kancelára mali mať viac rešpektu voči krajinám na východe starého kontinentu. Priveľmi často sa odtiaľ hľadí na novšie členské štáty zhora, čo vyvoláva negatívne emócie. Práve v Rakúsku a v Nemecku je potrebné väčšmi si uvedomiť, že všetci členovia EÚ so rovnoprávni, apeloval Sebastian Kurz.

Rakúsky kancelár v rozhovore na margo iniciovania konania voči Poľsku podľa článku č.7 zo strany Európskej komisie zdôraznil, že o právnom štáte a demokracii sa ako o súčasti bázy starého kontinentu nemôže vyjednávať a v tejto oblasti nemôžu jestvovať kompromisy, ani voči Poľsku.

Odmietavý postoj zaujal Sebastian Kurz voči návrhom francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na zriadenie funkcie európskeho ministra financií a priznal, že v oblasti rozpočtovej a finančnej politiky je bližšie k pozícii dlhoročného šéfa nemeckého rezortu financií, v súčasnosti predsedu Bundestagu Wolfganga Schäubleho. Naopak, v oblastiach ako je bezpečnosť a migrácia vidí množstvo prienikov s názormi Paríža. "Prezident Macron má ambíciu zmeniť EÚ. Má v tejto súvislosti našu plnú podporu," čo však neznamená, že musíme mať identický názor na všetky odborné otázky, dodal rakúsky kancelár.

 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

23:59 Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

Pred viac ako 20 rokmi, v roku 1998, napísal český spisovateľ Ondřej Neff knihu Tma. V roku 2003 pot…