Kurdi? O týchto ich krokoch sa nepíše, hovorí Spencerová o čase pred vpádom Turecka

18. 10. 2019 7:01

Živé štíty, takú rolu mali podľa Spencerovej americkí vojaci, ktorí mali takto chrániť kurdské jednotky pred tureckým útokom. Túto funkciu podľa nej teraz preberajú Rusi. Aspoň tak to píše na webe Primy v rubrike Svet pri stredajšej rannej kávičke Terezy Spencerovej. Redaktor MF Dnes: „Experti odhadujú, že reálne by mohli prísť (do novovybudovaných dedín – pozn. red.) státisíce ľudí, ale o dvoch miliónoch pochybujú. Znamenalo by to, že ľudia by museli byť deportovaní úradne. Teda násilím – a transportmi.“

Kurdi? O týchto ich krokoch sa nepíše, hovorí Spencerová o čase pred vpádom Turecka
Foto: reprofoto: iraqinews.com
Popis: Vlajka autonómneho Kurdistánu

„Rusko však rolu ,živého štítu‘ poníma trochu aktívnejšie, takže jeho jednotky majú hliadkovať na ,línii dotyku‘ medzi Tureckom a Sýriou, pričom budú udržiavať kontakty so všetkými zúčastnenými stranami, teda Sýriou, Turkami aj Kurdmi. Tí napokon podľa všetkého nie sú americkou ,zradou‘ až takí zaskočení, ako sa v prvých dňoch zdalo, pretože v očakávaní neodvratného prinajmenšom posledný rok udržiavali živé komunikačné kanály nielen s Moskvou, ale aj s Damaskom. Výsledkom je teraz rýchla dohoda so Sýriou, o ktorej sa toho však stále mnoho nevie,“ napísala Spencerová v stredajšej kávičke na serveri iprima.cz.

„… Kurdi okrem bojov proti Daešu mali od USA tiež za úlohu okupovať sýrske ropné a plynové zdroje na východe krajiny. Sýrska armáda už je pritom podľa všetkého nielen v Manbídži, ale aj v Rakke, v Tabke, ovládla pohraničný priechod do Iraku, rovnako ako viacero mostov cez Eufrat. Medzitým sa množia nepotvrdené správy, podľa ktorých Rusko v posledných hodinách tureckému letectvu ,zatvára‘ nebo nad Sýriou a ruské lietadlá ,odchytili‘ nad Sýriou prinajmenšom jednu útočiacu tureckú stíhačku F16,“ opísala ďalej.

V ďalších odsekoch sa rozpísala o tom, že Erdogan na nejaké výzvy na ukončenie ofenzívy nehľadí, keď neustále opakuje, že proti kurdským teroristom, ako ich nazýva, bude bojovať ďalej a že s teroristami sa údajne nerokuje.

Turecko malo podľa Spencerovej, ktorá sa odvoláva na turecký zdroj, vyčistiť 1 000 km2 a kurdskí civilisti utekajú podľa jej slov do irackého Kurdistanu.

Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan  Zdroj: TASR

V stredajšej Mladej fronte Dnes píše redaktor MF Dnes Milan Vodička o tureckých plánoch na presídlenie sýrskych migrantov. Podľa neho majú až stalinský rozmer, keďže majú byť smelé a desivé zároveň.

„Keď ich prezident Erdogan prvýkrát zverejnil, hovoril o milióne sýrskych utečencov, ktorých presunie za hranice do Sýrie,“ napísal Vodička.

Všetko totiž malo byť detailne rozkreslené. Vystavať sa malo 140 dedín, každá s 5 000 obyvateľmi. Malo vzniknúť 50 okresov, v každom malo žiť 30 000 ľudí. Každý okres mal mať vraj totožný počet škôl, nemocníc a domov. Mestečká sa mali nachádzať všade okolo hraníc. Prvého októbra oznámil Erdogan v parlamente, že práce sa už začali. „Vytýčili sa presné miesta a náklady sú vykalkulované,“ povedal.

Plán sa však mal zmeniť, z milióna sa podľa Vodičku mali stať dva milióny. Tieto plány a vojna podľa štatistík pomáhajú prihraničným cementárňam. „Akcie cementární v pohraničí stúpli o 30 percent. A keď sa začala vojna, bolo to aj 40 percent,“ uviedol.

Tieto plány by mali pomôcť dvom problémom trápiacim Turecko. Jedným má údajne byť 3,6 milióna utečencov zo Sýrie, ktorí žijú v Turecku, a druhým dôvodom má byť snaha rozriediť v pohraničí sýrskych Kurdov tak, aby sa zmenila demografia. „S nadsádzkou povedané, Turci sa snažia vytvoriť pozdĺž hraníc narýchlo akési Sudety, aby Kurdi prišli o väčšinu a vplyv,“ ilustruje Vodička na príklade Sudet.

Podľa Vodičku tu je ďalší a veľký problém. A to ako dostať utečencov do nových osád.

„Mnohí sa v Turecku ako-tak zabývali, do pustých, vyschnutých rovín pohraničia, kde pre nich nie je práca, sa im dobrovoľne nebude chcieť ísť,“ napísal. Erdogan síce vraj argumentoval sýrskymi pohraničnými mestami, Afrinom a Džarábulusom, čo sú úspešné projekty, ale tam sa vracali ich obyvatelia späť domov. Sýrski utečenci domov nejdú.

„Experti odhadujú, že by reálne mohli prísť státisíce ľudí, ale o dvoch miliónoch pochybujú. Znamenalo by to, že ľudí by museli deportovať úradne. Teda násilím – a transportmi,“ zakončil Vodička.

autor: tle

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Po prvej verejnej voľbe Najvyšší súd stále bez hlavy. Tak znova 30. marca

19:21 Po prvej verejnej voľbe Najvyšší súd stále bez hlavy. Tak znova 30. marca

Súdna rada SR opäť nezvolila predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR. Ani jedna z kandidátok – Jana Bajánk…