Kúpil byty, ktoré postavil Kočner. To ho napokon stálo slobodu. Bašternákova cesta za mreže

14. 3. 2019 11:00

Podnikateľa Ladislava Bašternáka v kauze neodvedenia dane a poistného odsúdil vo štvrtok 14. marca trojčlenný senát odvolacieho Krajského súdu (KS) v Bratislave na nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody, ktorý by si mal odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia.

Kúpil byty, ktoré postavil Kočner. To ho napokon stálo slobodu. Bašternákova cesta za mreže
Foto: TASR
Popis: Ladislav Bašternák a Marian Kočner

Ladislav Bašternák sa na štvrtkovom vynesení verdiktu nezúčastnil, zastupoval ho jeho obhajca Peter Filip.

Prinášame výberový prehľad udalostí, súvisiacich s touto kauzou.

13. apríla 2016 – Začalo sa trestné stíhanie vo veci uplatnenia nároku na vrátenie nadmerného odpočtu DPH spoločnosťou BL-202, týkajúcej sa nehnuteľnosti Five Star Residence. Išlo o bratislavský bytový komplex Five Star Residence, ktorý stavala firma Mariana Kočnera. Spoločnosť Ladislava Bašternáka v ňom podľa obvinenia kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur a následne si mala uplatniť nadmerný odpočet DPH vo výške dva milióny eur.

29. júna 2016 - V bytovom komplexe, v ktorom sídli viacero firiem podnikateľa Ladislava Bašternáka, podozrivého z daňových podvodov, prebiehala policajná razia. Policajti si prišli po účtovníctvo firiem Ladislava Bašternáka. Pre kauzu opozícia žiadala odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý mal byť s Ladislavom Bašternákom prepojený a mal zasahovať do vyšetrovania kauzy.

14. februára 2017 – Policajti vykonali päť domových prehliadok a jednu prehliadku iných priestorov a pozemkov, kde bol dôvodný predpoklad zaistenia listinných dôkazov, ktoré by mali mať súvislosť s vyšetrovaním podozrenia z daňových trestných činov.

17. marca 2017 – Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil podnikateľa Ladislava Bašternáka zo zločinu neodvedenia dane a poistného.

21. marca 2017 – Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzvala premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby splnil sľub a odsťahoval sa z bytu v komplexe Bonaparte, ktorý si mal prenajať od podnikateľa Ladislava Bašternáka.

25. apríla 2017 – Podnikateľ Ladislav Bašternák podal sťažnosť voči uzneseniu vyšetrovateľa NAKA o vznesení obvinenia pre zločin neodvedenia dane a poistného.

28. apríla 2017 – Prokuratúra nepodala na súd návrh na začatie konania o vyslovenie nadobudnutia majetku z nelegálnych príjmov podnikateľa Ladislava Bašternáka, ktorý je obvinený zo zločinu neodvedenia dane a poistného. Okresná prokuratúra Bratislava I skonštatovala, že nie sú splnené podmienky na podanie návrhu, pretože "rozdiel medzi hodnotou majetku a zistenými príjmami a ďalšími finančnými záväzkami neprevyšoval 1500-násobok minimálnej mzdy na rok 2016". Prokuratúra z tohto dôvodu vrátila spis finančnej polícii. O preskúmanie pôvodu majetku podnikateľa s väzbami na vládne špičky požiadali ministerstvo vnútra, Prezídium Policajného zboru a NAKA.

17. augusta 2017 – Podnikateľ Ladislav Bašternák vypovedal pred vyšetrovateľom NAKA, kde si mal počas výsluchu uplatniť inštitút tzv. "účinnej ľútosti".

8. februára 2018 - V prípade daňového trestného činu Ladislava Bašternáka sa oprávnené osoby oboznámili s výsledkami vyšetrovania a celý spis bude zaslaný dozorujúcemu prokurátorovi na ďalšie konanie. Obvinený Ladislav Bašternák si mal uplatniť účinnú ľútosť a jeho povinnosťou je taktiež zaplatiť dlžnú sumu vo výške zhruba dva milióny eur.

Portál Aktuality.sk informoval, že podnikateľ Ladislav Bašternák si už uplatnil účinnú ľútosť a vrátil štátu asi dva milióny eur. Portálu to potvrdil zdroj z prostredia orgánov činných v trestnom konaní.

16. februára 2018 - Polícia uzavrela kauzu Ladislava Bašternáka návrhom na podanie obžaloby.

23. marca 2018 - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) neakceptoval návrh obvineného Ladislava Bašternáka na zastavenie trestného stíhania z dôvodu účinnej ľútosti a na podnikateľa podal obžalobu pre trestný čin neodvedenia dane a poistného. Trestná vec sa týka vyplatenia DPH vo výške takmer dva milióny eur spoločnosti BL 202 v súvislosti s kúpou bytov v komplexe Five Star Residence.

7. novembra 2018 - Podnikateľ Ladislav Bašternák je vinný zo spáchania zločinu neodvedenia dane a poistného, za čo dostal nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody s minimálnym stupňom stráženia. Previnil sa uplatnením neoprávnenej vratky DPH voči svojej spoločnosti BL-202 vo výške takmer dva milióny eur. Rozsudok si vypočul na Okresnom súde Bratislava II po tom, ako svoju vinu priznal a skutok oľutoval. Bašternák dostal aj zákaz päť rokov podnikať. Obhajca Ladislava Bašternáka Peter Filip sa na mieste voči rozsudku odvolal.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Polícia Trnku nekomentuje. Prezidentka si predvolala Lučanského aj Čižnára

20:00 Polícia Trnku nekomentuje. Prezidentka si predvolala Lučanského aj Čižnára

Prezidentka SR Zuzana Čaputová si pre prípad bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku predv…