Kto z ministrov je na odstrel a kto sa o svoj flek báť nemusí? Prognóza na rok 2017. PL to rozobrali s politickým analytikom

8.1.2017 15:30

Vláda Roberta Fica v prvom roku svojho fungovania menila iba jedného ministra, na doprave skončil Roman Brecely (nominant Siete) a nahradil ho Arpád Érsek z Mosta-Híd. Išlo o rošádu na základe zmien pomerov v koalícii, z ktorej vypadla strana Sieť. Aký bude rok 2017? Ktorý minister padne a ktorý má, naopak, svoje miestečko takpovediac isté?

Kto z ministrov je na odstrel a kto sa o svoj flek báť nemusí? Prognóza na rok 2017. PL to rozobrali s politickým analytikom
Foto: TASR
Popis: Peter Pellegrini, Robert Kaliňák, Marek Maďarič a Robert Fico.
Parlamentné listy spolu s politickým analytikom Jánom Baránkom prognózovali začínajúci sa rok z pohľadu stability konkrétnych ministrov. Ficova vláda ich má 12, ak nerátame samotného predsedu vlády a podpredsedu pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho.
 
Najhorúcejším kandidátom na odstrel je podľa Baránka stále minister vnútra Robert Kaliňák. „Z dlhodobého hľadiska je prvý, ktorý by mal byť na odstrel. Áno, zatiaľ ostáva a nemôžeme ísť dopredu, lebo by sme vyvolávali atmosféru, ktorá neexistuje. Ale z dlhodobého hľadiska je prvý.“
 
Kaliňák bol prvým ministrom tretej Ficovej vlády, ktorého sa opozícia, dokonca opakovane, pokúšala odvolať v parlamente pre známu kauzu Bašternák. Nepomohli ani protesty ľudí pred komplexom Bonaparte, kde si prenajíma byt od kontroverzného podnikateľa Ladislava Bašternáka premiér Fico.
 
Na začiatku roka Kaliňák novinárom zopakoval, že zatiaľ zostáva vo funkcii. Doplnil však, že jeho pozícia je závislá od dôvery predovšetkým predsedu vlády, koaličných partnerov a väčšiny v parlamente. „Ak takúto dôveru raz stratím a bude mi vysvetlené, že proste ju v tejto chvíli nemám, tak, samozrejme, moja pozícia končí. Nakoniec s tým žije každý politik, ktorý na takomto mieste sedí.“

Títo ministri môžu dobre spávať

Naopak, stabilné miesta vo vláde majú podľa Baránka minister kultúry Marek Maďarič, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská a minister financií Peter Kažimír.

Podľa Parlamentných listov má úplne najistejšie miesto ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Jej prípadný odchod z vlády by s veľkou pravdepodobnosťou súvisel s pádom celej vlády. O ministrovi kultúry Maďaričovi si však nemyslíme, že má neohrozenú pozíciu. Je známe, že nemá najlepší vzťah s predsedom SNS Andrejom Dankom. Títo dvaja sa už viackrát dostali do slovného konfliktu a nevylúčili by sme Maďaričovu abdikáciu, pokiaľ by Dankova ofenzíva nabrala v tomto roku ešte ostrejší kurz.

Očakávania v školstve a zdravotníctve

Veľké očakávania sú v tomto roku od ministrov školstva a zdravotníctva. Peter Plavčan a Tomáš Drucker by mali spustiť reformy v dvoch krízových rezortoch slovenskej spoločnosti.

„Najväčšie očakávania? Stopercentne minister zdravotníctva kvôli plánovanej reforme. Pozrite, pokiaľ začne robiť nejakú reformu, resp. nazvime to opatrenia, nemožno hovoriť, že jeho pozícia by bola ohrozená. Vždy je potrebné počkať na výsledok alebo aspoň na štart opatrení, ako sa prejavia,“ hovorí Baránek a poukazuje na súhlas vlády, že školstvo a zdravotníctvo patria medzi jej priority.

„Čo sa týka školstva, očakáva sa od ministra, že veci nepôjdu pomaly, ale v rámci možnosti pôjdu rýchlo. Školstvo je v katastrofálnom stave. Tie očakávania sú veľké, ale uvidíme, do akej miery sa naplnia. Nemyslím si, že je to otázka tohto roka,“ uviedol Baránek na margo Plavčanovho rezortu.

Vydrží Fico?

Zásadnou otázkou na domácej politickej scéne pre rok 2017 však je, či môže dôjsť k rekonštrukcii vlády, ktorá sa niekedy až nepochopiteľne pričasto spomína v kuloároch. „Sulík už niečo naznačoval. K rekonštrukcii vlády však príde len vtedy, keď sa tak Fico rozhodne,“ dodal Ján Baránek.

Prognóza PL – aká je pravdepodobnosť, že nevydržia vo funkcii tento rok:

Robert Fico (predseda vlády SR): 15 %,
 
Peter Pellegrini (podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu): 10 %,
 
Robert Kaliňák (podpredseda vlády a minister vnútra SR): 40 %,
 
Lucia Žitňanská (podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti SR): 1 %,
 
Peter Kažimír (minister financií SR): 5 %,
 
Miroslav Lajčák (minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR): 15 %,
 
Peter Žiga (minister hospodárstva SR): 10 %,
 
Árpád Érsek (minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR): 15 %,
 
Gabriela Matečná (ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR): 10 %,  
 
Peter Gajdoš (minister obrany SR): 20 %,
 
Ján Richter (minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR): 20 %,
 
László Sólymos (minister životného prostredia SR): 10 %,  
 
Peter Plavčan (minister školstva, vedy, výskumu a športu SR): 25 %,
 
Marek Maďarič (minister kultúry SR): 20 %,
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: RB

Ďalšie články z rubriky

Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

14:35 Smeráci si nemôžu dovoliť nezávislú políciu. Hrozí im zhabanie majetkov, preto tam chcú zabetónovať svojich, spustil Matovič

Pri voľbe nového policajného prezidenta sa podľa lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča nič nezmení a "st…