Kto tu klame? Zbrojárske firmy zavádzajú o spoločných rokovaniach, tvrdí ministerstvo obrany

    0
    Obrnené vozidlo Rosomak – Scipio 8×8 (Autor: ReproFoto: youtube)

    “Osobne sa na ňom zúčastnil aj samotný predseda ZBOP Tibor Straka, ktorý je jedným z predstaviteľov súkromnej spoločnosti MSM GROUP. Rokovanie sa uskutočnilo ešte v septembri tohto roku a je z neho vyhotovený riadny zápis. Následne sa v októbri uskutočnila na ministerstve obrany aj technická rada ZBOP,” reagovala hovorkyňa rezortu Danka Capáková.

    Zástupcom obranného priemyslu podľa jej slov predstavili všetky požiadavky rezortu i možné spôsoby obstarávania. Na stretnutiach sa mali prezentovať aj spoločnosti slovenského obranného priemyslu, vrátane tých, ktoré združuje ZBOP.

    “Ministerstvo obrany SR preto opätovne zdôrazňuje, že proces obstarania vozidiel 8×8 a 4×4 je maximálne transparentný a cieľom vedenia rezortu obrany je vybrať najlepšie riešenie pre Ozbrojené sily SR na základe ich operačných požiadaviek,” povedala Capáková s tým, že cieľom je zapojiť domáci obranný priemysel. Ak bude projekt úspešný, podniky sa majú zapojiť v rámci svojich možností a kapacít.

    Minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS) a generálny tajomník služobného úradu ministerstva obrany Ján Hoľko v piatok vyhlásili, že pri výrobe obrnených vozidiel pre slovenskú armádu by mal byť v maximálnej možnej miere zapojený slovenský obranný priemysel. Prezídium ZBOP SR vzápätí reagovalo, že žiadna z najvýznamnejších slovenských firiem pôsobiacich v oblasti obranného priemyslu, s výnimkou Konštrukta Defence (jej stopercentným akcionárom je ministerstvo obrany), nebola doteraz oslovená.

    Rezort obrany predložil ešte v máji tohto roka na rokovanie kabinetu materiál, v zmysle ktorého by Ozbrojené sily SR, mali do roku 2029 získať 81 kusov bojových obrnených vozidiel 8×8 a 404 kusov viacúčelových vozidiel 4×4. Hodnota zákazky sa odhaduje na 1,2 miliardy eur.

    - Reklama -