Kto sú utečenci? Ako myslia? Čo od nás chcú? Prečo sa ich bojíme? Môžeme im pomôcť? Na tieto otázky odpovie človek, ktorý sa utečencov dotkol

19. 7. 2015 21:51

Téma utečencov je štruktúrovaná a nesmierne zložitá. Namiesto podnecovania strachu a podsúvania populistických vyjadrení však potrebujeme odvážnu a informovanú spoločenskú diskusiu. Slováci sa musia rozhodovať na základe faktov a zmyslu pre zodpovednosť. O utečencoch sa toho za posledných niekoľko mesiacov narozprávalo viac než dosť. Preto si dovolím upriamiť pozornosť na svedectvo človeka, ktorý sa vydal po ich stopách.

Kto sú utečenci? Ako myslia? Čo od nás chcú? Prečo sa ich bojíme? Môžeme im pomôcť? Na tieto otázky odpovie človek, ktorý sa utečencov dotkol
Foto: SITA
Popis: Sprava v popredí: Andrej Bán, fotograf a reportér týždenníka .týždeň

Cestovateľ, fotograf a reportér týždenníka .týždeň Andrej Bán bol hosťom Štefana Hríba v televíznej relácii Pod lampou. Rozprávali sa o horúcej téme, ktorá v ľuďoch vyvoláva rôzne vášne: od nenávisti až po ľútosť. Áno, myslíte si správne: reč bola o utečencoch.

Oni nepožiadajú v Grécku o azyl, lebo tam nechcú žiť

Prvotným zámerom Andreja Bána bolo zmapovať situáciu v krízou zmietanom Grécku. „Z hľadiska ľudskej situácie je ale oveľa vážnejší problém to, že cez Grécko prúdia státisíce utečencov z krajín, ako je Sýria, Afganistan či Pakistan. Túto situáciu v Európe veľmi vážne nezvládame," vysvetľuje Bán. Reportér sa preto rozhodol, že do Grécka pôjde cez Maďarsko, Srbsko a Macedónsko. Až 60 percent utečencov prechádza cez maďarskú dedinu Mórahalom. Ide o 25 kilometrov dlhú hranicu so Srbskom. Denne tadiaľ utekajú stovky ľudí. Maďarsko už na spomínanom mieste začalo budovať plot.

Čo od nás tí utečenci vlastne chcú?

Andrej Bán hovorí, že väčšina utečencov nemá nič. Najtypickejší obraz sú vraj zničené topánky, lebo išli stovky kilometrov pešo. Ľudia zo Sýrie rozprávali o hrôzach vojny. Podľa štatistík OSN, zo Sýrie ušlo pred vojnou už 4,2 milióna ľudí. To sú skutočne obete vojny, ktoré utekajú kvôli záchrane vlastných životov. Tí ľudia by mali mať podľa názoru Bána prednostné právo na to, že sa o nich v Európe postaráme. Mnohí z utečencov mali doma prácu. „To nie sú ekonomickí migranti v zmysle, že nemajú vo svojej krajine čo jesť. Oni hovoria: ,My nechceme vaše peniaze, my chceme len žiť‘,“ vysvetľuje Andrej Bán. Ďalšou zastávkou fotografa bolo Albáncami obývané územie na juhu Srbska Preševo. Obyvatelia Preševa údajne utečencov akceptovali a prijali. „My neuvažujeme, či tým ľuďom máme pomôcť, my sme moslimovia, oni sú moslimovia, je to pre nás prirodzené,“ pokračuje Bán.

Sýrčania nám ukázali rany, ktoré im spôsobili bitím macedónski policajti

Konkrétna skúsenosť s utečencami zásadne mení názor človeka na túto problematiku. „Moje predstavy sú tiež veľmi vzdialené názoru, že by sme ich mali všetkých prijať. Toto je akútna humanitárna katastrofa, ktorá sa odohráva tu a teraz. Sme povinní tým ľuďom poskytnúť nevyhnutnú pomoc, aby prežili,“ vyjadril svoj názor reportér .týždňa. „Nehovorím, že by všetci mali prísť na Slovensko či do Európy, ale je nedôstojné, aby sme ich nechávali v takýchto podmienkach niekoľko týždňov vysilených na ceste,“ hovorí Andrej Bán. Vo svojom rozprávaní pokračuje, ako si predstavuje našu pomoc utečencom. Podľa neho by sme im mali zabezpečiť tábory, kde by bolo základné vybavenie, ako voda, lieky či potraviny. Takýmto spôsobom by sme výrazne odbremenili Grécko v posudzovaní žiadostí utečencov a ekonomických migrantov o azyl.

Rozhovor Štefana Hríba s Andrejom Bánom si môžete pozrieť TU

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Veronika Žilková
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Schválené! Pozrite, koľko má stáť nová diaľničná známka na 365 dní

12:51 Schválené! Pozrite, koľko má stáť nová diaľničná známka na 365 dní

Diaľničná známka s platnosťou 365 dní by mala stáť rovnako ako tá s platnosťou na kalendárny rok. Vy…