Kto ovládne parlament? Východniari či Bratislavčania? Súboj sa začal

21. 12. 2015 12:12

Voľby sa blížia a zloženie budúceho parlamentu je stále aktuálnejšou celospoločenskou témou. Mnohí Slováci Národnej rade vyčítajú, že je príliš „bratislavská“, teda zložená z ľudí, ktorí pochádzajú alebo bývajú v hlavnom meste.

Kto ovládne parlament? Východniari či Bratislavčania? Súboj sa začal
Foto: SITA
Popis: Budova Národnej rady Slovenskej republiky
reklama
Zastúpenie jednotlivých regiónov v poslaneckých laviciach pritom strany dokážu ovplyvniť prostredníctvom kandidátnych listín. Marketingová konzultačná spoločnosť Politicalconsulting.sk priniesla pomocou podrobnej mapy pohľad na to, ako vyzerá zloženie NR SR podľa regionálneho zastúpenia.

Regionálne rozloženie

Čo sa týka regionálneho rozloženia parlamentu, zozbierali odborníci 23 kandidátnych listín, na ktorých boli mená 2 915 kandidátov. Všetkých zaradili podľa miesta trvalého pobytu a vytvorili unikátnu interaktívnu mapu. Z tej je jasne vidieť, z ktorých regiónov posielajú strany svojich poslancov do parlamentu najčastejšie.
 
Mapa regionálneho rozloženia kandidátnych listín slovenských politických strán
Mapa regionálneho rozloženia kandidátnych listín slovenských politických strán (Zdroj: Politicalcolnsulting.sk)
 
Podľa mapy je jasné, že najviac kandidátov je práve z Bratislavy a zo západného Slovenska. Podľa Politicalcolnsulting.sk to však nemusí byť nevyhnutne negatívny jav. Najrôznorodejších kandidátov, čo sa týka regionálneho zloženia, majú strany SMK a MKA, ktoré dali priestor kandidátom takmer zo všetkých regiónov. Najviac kandidátov je však stále zo západu Slovenska, ktorý je aj husto osídlený. 
 
Smerom k Bratislave sa upínajú kandidátky pravicových strán a dominuje medzi nimi SDKÚ-DS, ktorá má podľa prieskumu kandidátov, ktorí majú trvalý pobyt v priemere do vzdialenosti 120 kilometrov od Bratislavy. Kandidátov s trvalým pobytom najďalej od hlavného mesta majú zase strany, ktoré sú na slovenskej politickej scéne nováčikmi.

Zrušený zákon 

V minulosti riešil zastúpenie regiónov v parlamente volebný systém pomocou takzvaných volebných krajov. Strany, ktoré sa uchádzali o hlasy voličov, odovzdávali kandidátne listiny v jednotlivých krajoch a kandidát musel mať v danom kraji trvalý pobyt. Kreslá v parlamente sa potom delili na základe počtu hlasov, ale aj podľa volebnej účasti v jednotlivých krajoch. V NR SR tak mali zastúpenie všetky kraje podľa toho, aký v nich bol záujem o voľby. 
 
Volebné obvody však zrušil ešte Vladimir Mečiar, volebnou reformou z roku 1998. Prerozdeľovanie mandátov tak prešlo do rúk všetkých voličov a jednotlivých strán. Trvalý pobyt už dnes pri kandidovaní nehrá úlohu. Politické subjekty preto môžu ovplyvňovať regionálne zloženie parlamentu tým, ako poskladajú svoje kandidátky. 
 
Zväčša majú etablované strany zavedený systém, alebo aspoň akési pravidlá na obsadzovanie miest na kandidátnych listinách. Niektoré takéto systémy obsahujú aj územný princíp. Menej etablované strany podľa Politicalconsulting.sk pristupujú k zostavovaniu kandidátnych listín rôzne. Výnimkou nie sú ani  prihlášky podávané prostredníctvom internetu. 
 
Celý článok si môžete prečítať TU
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Tomáš Pilz
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

23:59 Haulík: Pellegrini nechce byť predsedom Smeru. Zrátal si, že potom by už nikdy nebol premiérom

Pellegrini nemá záujem o funkciu predsedu Smeru. „Podľa mňa si to vyhodnotil skôr tak, že ak by sa …