Kto je pán Matovič? To je nejaký poslanec? Šialené. Chýba mi jeho ťah na bránu. Poslanci reagujú na absenciu lídra OĽaNO v parlamente

13. 6. 2017 6:00

Dnes sa začína júnová schôdza parlamentu. Líder hnutia Obyčajní ľudia Igor Matovič sa na protest nezúčastnil na tej májovej. Ako avizoval ešte v máji, chýbať by mal aj na poslednej schôdzi pred letnými prázdninami. Parlamentné listy zisťovali, či Matovič skutočne v pléne chýbal a ak áno komu. Zazneli aj tvrdé vyjadrenia…

Kto je pán Matovič? To je nejaký poslanec? Šialené. Chýba mi jeho ťah na bránu. Poslanci reagujú na absenciu lídra OĽaNO v parlamente
Foto: SITA
Popis: Líder OĽaNO Igor Matovič

Podpredseda Slovenskej národnej strany Anton Hrnko uviedol, že neúčasť predsedu hnutia OĽaNO-NOVA na schôdzi bola jeho rozhodnutie, na ktoré má právo, ale musí znášať aj s tým spojené dôsledky. „Keby tak každý občan, aj obyčajný, mal možnosť slobodne sa rozhodnúť, kedy prísť a kedy neprísť do práce,“ vyjadril sa.

Hrnkov stranícky kolega Dušan Tittel nepovažuje za štandardné, aby niektorý poslanec vykonával svoj mandát podobným spôsobom: „Ale pri Igorovi Matovičovi si musíme zvykať na osobité prejavy prezentácie jeho myšlienok.“

Fotogaléria: - NAJ momenty Igora Matoviča v parlamente

Na snímke prázdne miesto, na ktorom sedáva opozičn...
Igor Matovič počas odvolávania premiéra Roberta Fi...
Predseda SaS Richard Sulík a predseda strany OĽaNO...
Na snímke vpravo predseda SNS Andrej Danko a vľavo...
Igor Matovič rozprestiera transparent s Ficom a ná...
Mimoriadna schôdza aj o situácii v spoločnosti Váh...

Kto je pán Matovič? To je nejaký poslanec?

„Od Matoviča je to číra arogancia, pripomína mi to mafiánskych vekslákov z 90. rokov so zlatými retiazkami na krku, ktorí hovorili, že nemusia dodržiavať žiadne pravidlá, však majú peňazí dosť. Podľa mňa je to šialené,“ uviedol v stanovisku pre Parlamentné listy koaličný poslanec Ľuboš Blaha. „Na druhej strane, kultúru v parlamente neúčasť Matoviča určite zvýši, on je hlavným faktorom politickej kultúry na Slovensku, tam, kde nie je on, tam je automaticky normálne pracovné prostredie,“ uzavrel smerák.

Poslanec Smeru Dušan Jarjabek bol vo vyjadrení stručnejší. „Kto je pán Matovič? To je nejaký poslanec? Neviem, nevšimol som si,“ povedal pre PL.

Neprítomnosť lídra opozičného hnutia si nevšimol ani poslanec Ľudovej strany Naše Slovensko Milan Uhrík. „Ja som si ani nevšimol, že by nejako chýbal, akurát bola troška príjemnejšia atmosféra a bolo menej osobných konfliktov,“ uviedol. „Napriek tomu si nemyslím, že robí správne,“ doplnil Uhrík s tým, že poslanec národnej rady by mal chodiť do práce. „To je jeho povinnosť, preto ho ľudia zvolili a čakajú od neho, že sa bude angažovať a nie, že bude sedieť doma a pozerať televízor,“ uzavrel.

Zdroj: TASR/Líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič

Chýba mi jeho ťah na bránu

Opozičné spektrum parlamentu je vo vyjadreniach miernejšie. „Občas chýba to oživenie', lebo on to dokázal tak troška oživiť, a je jedno, v akom zmysle,“ uviedol poslanec hnutia Sme rodina Peter Pčolinský. Podľa jeho názoru sa májová schôdza zaobišla bez prestreliek medzi lídrom Obyčajných a predsedom parlamentu Andrejom Dankom, a preto bola pokojnejšia. „Ale podstata parlamentu nie je v tom, že má byť pokojný, ale že má riešiť veci,“ vysvetlil Kollárov poslanec. „Či tam je alebo nie je, mne je to osobne jedno,“ uzavrel Pčolinský.

Kandidát na bratislavského župana Juraj Droba tvrdí, že: „Igor bol jedna z najhlasnejších opozičných síl a chýba mi jeho ťah na bránu a to, že pomenovával veľmi natvrdo všetky prešľapy súčasnej vládnej koalície.“

Podľa Drobu ostáva Matovičovo miesto v parlamente nezaplnené a ľudia majú právo od neho očakávať, že bude pre nich vykonávať prácu, keďže mu dali mandát poslanca. „Ja si úprimne myslím, že sa postupne vráti,“ doplnil saskár s tým, že rozumie jeho osobným dôvodom, ktoré ho viedli k rozhodnutiu nezúčastňovať sa na schôdzach parlamentu. „Bol priam terorizovaný štátnymi zložkami a rozumiem, prečo sa na chvíľu stiahol,“ uzavrel Droba.

Zdroj: TASR/(zľava) Igor Matovič a Andrej Danko

Podľa poslanca Petra Osuského si líder Obyčajných ľudí plnil povinnosti v zmysle, ako ich chápe on, vzorne. „Rozhodne jeho účasť v parlamente za roky, ktoré tam je, bola pozorovateľná. To, ako sa teraz rozhodol, je na posúdení jeho voličov,“ uviedol Sulíkov poslanec a pripustil možnosť, že nezanedbateľná časť Matovičových voličov súhlasí s jeho postojom. „Ja si myslím, že poslanec Matovič zrejme vie, čo robí, má na to svoje dôvody a je to jeho slobodné rozhodnutie,“ uzavrel.

„Samozrejme, že poslanec Igor Matovič na rokovaniach parlamentu chýba, keďže je aktívnym poslancom a vyjadruje sa k dôležitým témam,“ povedala jedna z jeho najbližších spolupracovníkov, poslankyňa Veronika Remišová. Rovnako dodala, že Matovičova neúčasť v pléne neznamená, že sa nevyjadruje k návrhom zákonov, prípadne že nedáva poslanecké návrhy zákonov. „Žiaľ, predseda parlamentu Andrej Danko nie je schopný ospravedlniť sa občanom za porušenie ich listového tajomstva a otváranie a čítanie listov na pôde národnej rady. Igor Matovič na protest proti porušovaniu práv ľudí teda rokovania parlamentu vedené pánom Dankom bojkotuje,“ uzavrela.

Poslanec hnutia OĽaNO-NOVA Jozef Viskupič sa pre PL vyjadril, že s ním bol bežne v kontakte, pretože sa Matovič podľa Viskupičových slov nachádzal v priestoroch parlamentu stále. „Ten svoj protest, že sa nebude zúčastňovať v pléne parlamentu, som si veľmi v máji ani neuvedomil,“ uzavrel Viskupič.

Zdroj: TASR/(zľava) Jozef Viskupič a Igor Matovič

Takto sa to začalo

Predseda opozičného hnutia Obyčajní ľudia Igor Matovič 8. mája zvolal tlačovú konferenciu pred budovou Národnej rady Slovenskej republiky, na ktorej oznámil, že prestáva chodiť do parlamentu, a teda že sa nebude zúčastňovať na parlamentnej schôdzi. O dôvodoch, ktoré líder Obyčajných uviedol, sme písali TU. O možných dôsledkoch, ktoré jeho rozhodnutie pre neho samotného bude mať, si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: du
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

15:53 Brutálna smrť mladíka v centre Bratislavy. Polícia už obvinila dvoch Srbov zo zabitia

Dvaja muži, ktorí mali v nedeľu (8. 12.) nadránom v bratislavskom Starom Meste napadnúť a usmrtiť 22…