Kto dá hlas Zemanovi, previní sa proti Českej republike, zdôrazňuje Tomáš Halík

9. 1. 2018 7:02

Českí a moravskí biskupi vyzvali veriacich, aby sa zúčastnili prezidentských volieb, no menovité odporúčanie, koho majú voliť, nepadlo. Niektorí duchovní sa však predsa len neudržali. Profesor Tomáš Halík dal jasne najavo, že nehodlá voliť Zemana. Podľa jeho názoru by Zemanovi nemal dať hlas žiadny občan, ktorému ležia na srdci záujmy Českej republiky.

Kto dá hlas Zemanovi, previní sa proti Českej republike, zdôrazňuje Tomáš Halík
Foto: David Hora
Popis: Tomáš Halík
reklama

V nedeľu si mali českí a moravskí veriaci v kostoloch vypočuť výzvu Českej biskupskej konferencie, aby išli voliť. Výzva však neobsahovala odporúčanie, koho majú voliť. Biskupi na bohoslužbách nechceli odporúčať toho alebo onoho kandidáta. Výnimku urobil profesor Tomáš Halík, ktorý ČTK pred pár dňami povedal, že súčasného prezidenta Miloša Zemana človek nemôže voliť, ak mu ležia na srdci záujmy Česka.

„Dať hlas za Zemana by som považoval za ťažké morálne previnenie proti záujmom našej krajiny. Ten človek z mnohých dôvodov – od morálnych po zdravotné – je úplne nespôsobilý vykonávať funkciu prezidenta republiky,“ uviedol Halík. Zeman podľa jeho slov sústavne svojím správaním, vystupovaním a vyjadrovaním ťahal dole, rozdeľoval a rozoštvával spoločnosť. „Vážne poškodzoval politickú kultúru krajiny, autoritu prezidentského úradu a povesť republiky v zahraničí, dával občanom zlý príklad, robil z nás nevierohodných v očiach našich spojencov,“ dodal.

Miloš Zeman

Miloš Zeman. Zdroj: Hans Štembera

Patrí sa pripomenúť, že profesor Halík sa poriadne obul do prezidenta Miloša Zemana už aj v minulosti. To, že nebude voliť súčasnú hlavu českého štátu, dal jasne najavo už v júli 2017. „Ja sa za Miloša Zemana modlím, pretože sa modlím za všetkých zlých ľudí,“ poznamenal Halík veľmi ostro. Miloša Zemana považuje za populistu a verí, že v druhom kole prehrá.

V máji 2017 Halík vyhlásil, že Zeman robí hanbu Českej republike, a keď prehrá prezidentské voľby, bude po ňom treba Pražský hrad poriadne vyvetrať. „Miloš Zeman v čase vážnej vládnej krízy odišiel z krajiny k čínskym súdruhom a k Putinovi, aby nám všetkým názorne ukázal, kam ho srdce tiahne a kam by chcel tiahnuť našu krajinu. Pokus predstaviť seba ako Trumpovho miláčika, ktorý stavia mosty medzi Východom a Západom, sa ukázal ako ďalší Zemanov trápny megalomanský výmysel. Na Západe ho nikto neberie vážne,“ poznamenal tiež Halík v čase českej vládnej krízy, keď sa rozhodovalo o tom, či z vlády odíde vtedajší minister financií a dnešný premiér Andrej Babiš.

Halík nie je jediný duchovný, ktorý sa stavia proti opätovnému zvoleniu Miloša Zemana. V podobnom duchu sa vyjadril provinciál českej dominikánskej provincie Benedikt Mohelník. Píše to server Christnet.eu.

„Vzhľadom na to, že Miloš Zeman opätovne kandiduje na úrad prezidenta a že mu predvolebné prieskumy prisudzujú veľkú podporu, mali by si kresťania o to viac uvedomiť, aký dôležitý bude každý odovzdaný hlas. Keď dlhodobo sledujeme pôsobenie súčasného prezidenta a jeho okolie, vyplýva z toho, že si Miloš Zeman objektívne nezaslúži, aby mu úprimní kresťania a vôbec všetci ľudia, ktorí vyznávajú morálny rozmer politiky, v nadchádzajúcich prezidentských voľbách dali svoj hlas. Aj pri tomto obmedzujúcom vymedzení zostáva dostatočne veľký priestor na slobodný výber takého uchádzača o prezidentský úrad, ktorý bude ako hlava štátu mravnou autoritou usilujúcou sa o spoločenské cnosti a o ducha občianskeho priateľstva,“ poznamenal.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Fico: Matovič sám o sebe hovorí, že nie je normálny, a má pravdu

11:58 Fico: Matovič sám o sebe hovorí, že nie je normálny, a má pravdu

Opozícia dnes podľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica, na rozdiel od minulých volieb, nemá žiadneho „ga…