Kruté straty. Kalifát Islamského štátu sa otriasa v základoch. Vlani prišiel takmer o štvrtinu územia

19. 1. 2017 10:24

Rozloha kalifátu, ktorý extrémistická organizácia islamský štát (IS) vyhlásila na území Sýrie a Iraku, sa za uplynulý rok opäť zmenšila - zo 78.000 km2 na 60.400 km2. Podľa analytikov by táto územná strata mohla ohroziť súdržnosť IS.

Kruté straty. Kalifát Islamského štátu sa otriasa v základoch. Vlani prišiel takmer o štvrtinu územia
Foto: SITA
Popis: Militanti z Islamského štátu

Analytická spoločnosť IHS Markit, sídliaca v Londýne, vo svojej dnes vydanej štúdii pripomenula, že IS v roku 2016 prišiel v Iraku a Sýrii o 23 percent územia svojho kalifátu. Podobný vývoj bol zaznamenaný aj rok predtým: v roku 2015 sa rozloha kalifátu zmenšila z pôvodných 90.800 km2 na 78.000 km2.

Napriek tomu, že IS sa na sklonku uplynulého roku opäť zmocnil sýrskeho mesta Palmýra, zaznamenal vlani aj sériu zdrvujúcich vojenských neúspechov, keď v Sýrii stratil mestá Dábik a Manbidž alebo v Iraku Ramádí či Fallúdžu.

Podľa IHS Markit viedli tieto vojenské neúspechy k interným sporom v rámci IS ohľadom spôsobu, ako na tieto prehry reagovať - čo ohrozuje súdržnosť Islamského štátu. Expert IHS Ludovico Carlino poukázal aj na riziko prebehnutia bojovníkov IS k iným islamistickým ozbrojeným skupinám v Sýrii.

Ako pripomenul spravodajský web RTL, iracká armáda síce v stredu oznámila oslobodenie východnej časti irackého mesta Mósul, podľa IHS však oslobodenie celého mesta nemožno očakávať skôr než koncom prvého polroku tohto roku.

Pokiaľ ide o mesto Rakka, ktoré zostáva baštou IS v Sýrii, jeho dobytie bude náročnejšie než v prípade Mósulu, tvrdí IHS. Podľa analytikov bude na to potrebná "rozsiahla pozemná intervencia" vedená "vonkajšími hráčmi", ako sú Spojené štáty, Turecko a Rusko, a jednotkami armády sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

20:31 Stav bytového domu, v ktorom došlo k výbuchu, je zlý. Niet čo zachraňovať, tvrdí statik

Hasiči v sobotu večer ukončili zásah v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, kde došlo v piat…