Kríza v Nemecku narastá! Na stole je okrem migrantov ďalší spor

20.6.2018 17:00

Aktuálny spor medzi Kresťanskociálnou úniou Bavorska (CSU) a sesterskou Kresťanskodemokratickou úniou Nemecka (CDU) pod vedením spolkovej kancelárky Angely Merkelovej, ktorého predmetom bola doteraz migračná politika, sa rozšíril o ďalšiu tému. Bavorskí partneri najnovšie kritizujú Merkelovú za principiálny súhlas s návrhom Francúzska, aby mala eurozóna vlastný rozpočet, informovala v stredu agentúra AP.

Kríza v Nemecku narastá! Na stole je okrem migrantov ďalší spor
Foto: TASR
Popis: Horst Seehofer a Angela Merkelová

Predstavitelia CSU presadzujú, aby boli určité skupiny nelegálnych migrantov prichádzajúcich do Nemecka vracaní priamo zo štátnych hraníc, zatiaľ čo Merkelová je proti jednostrannému postupu Nemecka a chce nájsť "európske riešenie" daného problému. 

Kancelárka sa má snažiť nájsť takéto riešenie do konca júna a preskúmať, ktoré krajiny EÚ budú pripravené spätne prijímať migrantov zaregistrovaných predtým na ich území. V prípade, že sa to Merkelovej nepodarí, predseda CSU a minister vnútra Horst Seehofer chce nariadiť vracanie migrantov z hraníc i bez jej súhlasu.

Merkelová rokovala v utorok o migrácii na dávnejšie dohodnutom stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Obaja pritom vyjadrili taktiež podporu myšlienke rozpočtu eurozóny s nešpecifikovaným objemom, od ktorého si sľubujú zvýšenie investícií.

Podľa stredajšieho vyjadrenia bavorského premiéra Markusa Södera z CSU, ktoré priniesla agentúra DPA, nie je možné vytvárať "dodatočné tieňové rozpočty alebo sa pokúšať oslabovať stabilitu meny". Söder tiež varoval Merkelovú, aby sa nesnažila získať spoluprácu iných krajín v oblasti migrácie prostredníctvom finančných ústupkov.

Konzervatívny blok CDU/CSU vládne v Nemecku spoločne so sociálnymi demokratmi (SPD) v rámci tzv. veľkej koalície. Bavorská CSU sa momentálne snaží ukázať svoj tvrdý postoj k migrácii pred blížiacimi sa krajinskými voľbami, ktoré sa budú konať 14. októbra a v ktorých bude jej cieľom udržať na čo najnižšej úrovni podporu nacionalistickej, protiprisťahovaleckej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD).

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kiska je podvodník, čakám od vás veľké ospravedlnenie, vyhlásil pred novinármi Fico. Vyjadril sa Pellegrini, Bugár, polícia aj generálna prokuratúra

16:00 Kiska je podvodník, čakám od vás veľké ospravedlnenie, vyhlásil pred novinármi Fico. Vyjadril sa Pellegrini, Bugár, polícia aj generálna prokuratúra

Talianski prokurátori kategoricky vylúčili, že by kalábrijská prokuratúra mala akúkoľvek informáciu …