Kremeľ potvrdil, že Putin a Zelenskyj sa v Paríži stretnú

6. 12. 2019 17:32

Bilaterálne stretnutie prezidentov Ruska a Ukrajiny Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského počas summitu normandskej štvorky 9. decembra v Paríži sa uskutoční. Potvrdil to v piatok Kremeľ.

Kremeľ potvrdil, že Putin a Zelenskyj sa v Paríži stretnú
Foto: TASR
Popis: Na kombosnímke zľava Volodymyr Zelenskyj a Vladimir Putin
reklama

Podľa hovorcu Kremľa Dmitrja Peskova ruský prezident na summite absolvuje "dôležité bilaterálne stretnutia".

Okrem Zelenského sa bilaterálne stretne aj s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Kremeľ podľa Peskova očakáva, že summit pomôže vyriešiť situáciu na juhovýchodnej Ukrajine.

"Postoj (Putina) je seriózny. Jediným očakávaním je uľahčenie úsilia o vyriešenie domáceho konfliktu na juhovýchodnej Ukrajine," uviedol Peskov, ktorého citovala agentúra TASS.

Podľa neho musia všetci pochopiť, že "neexistuje nijaká alternatíva než realizácia minských dohôd a predchádzanie pokusom o ich oslabenie".

Hovorca Kremľa vyjadril presvedčenie, že francúzskej strane sa podarí vytvoriť podmienky pre summit napriek súčasným protestom v Paríži. Rokovania v normandskom formáte sú naplánované na 9. decembra v Elyzejskom paláci.

Pôjde zároveň o prvé osobné stretnutie Putina so Zelenským, ktorý sa po tohtoročnom volebnom víťazstve zaviazal ukončiť ozbrojený konflikt.

Zelenskyj má na summite v úmysle prediskutovať tri témy: výmenu väzňov, prímerie a miestne voľby v Donbase.

Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.

Zatiaľ posledný summit normandskej štvorky na úrovni lídrov sa uskutočnil 19. októbra 2016 v Berlíne. Jeho účastníci potvrdili, že v konflikte v Donbase nenastal žiadnemu prelom.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…