Krátko po Kiskovom vyhlásení oznámil kandidatúru na prezidenta Robert Mistrík. Vedec a bývalý člen SaS sa chce o post uchádzať ako nestraník

15.5.2018 16:15

Vedec Robert Mistrík bude kandidovať na prezidenta. Oznámil to v utorok na sociálnej sieti s tým, že o post hlavy štátu sa chce uchádzať ako nestraník.

Krátko po Kiskovom vyhlásení oznámil kandidatúru na prezidenta Robert Mistrík. Vedec a bývalý člen SaS sa chce o post uchádzať ako nestraník
Foto: TASR
Popis: Prezident Kiska ocenil pri príležitosti 25. výročia vzniku SR 25 osobností spoločenského a kultúrneho života. Robert Mistrík si preberá štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy.

 "Po dnešnom oznámení prezidenta Andreja Kisku som rozhodnutý uchádzať sa v roku 2019 o post prezidenta Slovenskej republiky ako nestranícky kandidát. V tejto dôležitej dobe cítim potrebu pokračovať v boji o charakter štátu a za európske hodnoty. Podrobnosti o kandidatúre oznámim v priebehu júna," uviedol.

Mistrík sa už pred časom začal spomínať v súvislosti s prezidentskými voľbami s tým, že ho podporuje SaS. Robert Mistrík bol v roku 2009 zakladajúcim, ale v roku 2012 z nej vystúpil.

Robert Mistrík v roku 2010 ešte ako člen SaS. Zdroj: TASR

"Strana SaS sa k téme prezidentských volieb a prípadnej podpory niektorého kandidáta vyjadrí po zasadnutí májovej Republikovej rady," uviedla hovorkyňa liberálov Katarína Svrčeková.

Podpredseda SaS Ľubomír Galko pre TASR doplnil, že on osobne bude presadzovať, aby strana podporila Mistríka a nehľadala nikoho iného. "Myslím si, že by veľmi dobre reprezentoval SR doma aj v zahraničí. Je to bezúhonný človek so silným životným príbehom a veľkým zmyslom pre spravodlivosť," uzavrel Galko.

V poslednom období sa podľa Wikipedie Mistrík zviditeľnil tým, že bol jedným z členov medzinárodného odborného tímu, ktorý vyvrátil podozrenia z dopingu olympijského víťaza a najlepšieho slovenského športovca za rok 2016 Mateja Tótha. Viedol aj domácu verejnú prezentáciu odborných argumentov dokazujúcu nevinu Tótha, ktorý bol zbavený všetkých podozrení a očistený Slovenským atlatickým zväzoma následne i medzinárodnou atletickou federáciou IAAF.

Robert Mistrík a Matej Tóth Zdroj: TASR

Prezident Kiska ocenil Mistríka začiatkom tohto roka pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky vyznamenaním Pribinov kríž I. triedy.

Záujem o palác už prejavili Radovan Znášik, bezpečnostný analytik Juraj Zábojník a politický analytik a pedagóg Eduard Chmelár. Predbežný záujem mal deklarovať aj sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. O post sa hlásil aj finančník Imrich Béreš, ale z jeho vyjadrení vyplýva, že napokon zrejme kandidovať nebude.

autor: TASR, im

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Na Kočnera sa to sype. Má na krku ďalšie obvinenie

18:17 Na Kočnera sa to sype. Má na krku ďalšie obvinenie

Polícia obvinila podnikateľa Mariana Kočnera v súvislosti s prevodmi bytov v komplexe Five Star Resi…