Krajiny, ktoré odmietajú utečencov, by to mali pocítiť finančne. Vyhlásil predseda euroskupiny

28. 10. 2015 9:52

Slovensku, Česku, Poľsku a Maďarsku poskytuje Únia ročne dotácie za niekoľko miliárd eur, môže preto očakávať protislužby, povedal Jeroen Dijsselbloem. Holandský minister financií a predseda Euroskupiny chce preto krajinám, ktoré odmietajú prijať utečencov, siahnuť na európske finančné prostriedky. Vyhlásil to v diskusii, ktorú v Haagu zorganizoval tamojší časopis Libelle. Informuje o tom portál EurActiv.sk.

Krajiny, ktoré odmietajú utečencov, by to mali pocítiť finančne. Vyhlásil predseda euroskupiny
Foto: SITA
Popis: Stanový tábor utečencov vo francúzskom prístavnom meste Calais
reklama

„Poľsko prijíma iba obmedzený počet ľudí a to považujem za znepokojujúce,“ uviedol šéf Euroskupiny. „Pomáhame budovať Poľsko a oni by na oplátku mali prijať viac žiadateľov o azyl,“ zdôraznil Dijsselbloem.

Týmito slovami reagoval na minulotýždňové volebné víťazstvo euroskeptickej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť, ktorá má dostatok mandátov, aby vládla sama.

Budúci premiér Jaroslaw Kaczynski sa netají ostrou protiimigračnou politikou, predovšetkým voči moslimským prisťahovalcom. Tí podľa neho ohrozujú poľský katolícky spôsob života a prinesú do Poľska nové choroby a parazity.

Nové členské krajiny, vrátane Slovenska, by podľa predsedu Euroskupiny mali intenzívnejšie prispieť k riešeniu utečeneckej krízy. Argumentuje niekoľkomiliónovými dotáciami zo strany Bruselu. Disjsselbloem si preto myslí, že EÚ môže žiadať určité protislužby.

„Inak by sme mali snáď časť rozpočtu EÚ, ktorá cez fondy smeruje napríklad do Poľska, Českej republiky a Maďarska, využiť na financovanie starostlivosti o žiadateľov o azyl v Turecku,“ citovala sociálneho demokrata holandská tlačová agentúra ANP.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Veronika Žilková
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

23:58 Nech si Pellegrini spomenie na Kisku, odkazuje publicista Hrabko. Odborná diskusia o voľbe generálneho prokurátora je podľa neho kino

Význam prieskumu, podľa ktorého by nová politická strana Petra Pellegriniho, ak by ju založil, získa…