Krajiny Vyšehradskej skupiny nebudú vzájomne koordinovať svoj postoj ku Globálnemu paktu OSN o migrácii, tvrdí šéf českej diplomacie

8. 11. 2018 22:00

Česká republika a Poľsko nevidia dôvod na to, aby krajiny Vyšehradskej skupiny vzájomne koordinovali svoj postoj ku Globálnemu paktu OSN o migrácii. Uviedli to šéfovia diplomacií ČR a Poľska Tomáš Petříček a Jacek Czaputowicz po štvrtkovom rokovaní vo Varšave, informoval Český rozhlas.

Krajiny Vyšehradskej skupiny nebudú vzájomne koordinovať svoj postoj ku Globálnemu paktu OSN o migrácii, tvrdí šéf českej diplomacie
Foto: ČT
Popis: Vlajky krajín V4
reklama

Poľsko, Česko a tiež Maďarsko sa k uvedenému nezáväznému paktu stavajú odmietavo, na Slovensku o tomto dokumente prebiehajú diskusie. Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák zdôrazňuje, že ide o politický dokument, ktorý členské krajiny do ničoho nenúti a že formulovanie migračnej politiky ostáva suverénnym právom každého štátu.

Poľský minister zahraničných vecí Czaputowicz po štvtkovom rokovaní so svojím českým kolegom uviedol, že krajiny V4 by mali naopak spoločne koordinovať svoj postoj v otázke nového rozpočtu EÚ. Mohli by tak lepšie  brániť svoje spoločné záujmy, najmä v otázkach kohéznej a poľnohospodárskej politiky.  

"Považujeme za mimoriadne dôležité, aby tento formát (V4) preukazoval vzájomnú solidaritu a prijať spoločnú pozíciu, pretože len ak budeme hovoriť jedným hlasom, budeme v rámci dôveryhodní a vypočutí," citovala Czaputowiczove slová agentúra PAP. 

Podľa Petříčka by mala V4 zaujať v EÚ proaktívny a konštruktívny postoj, ponúknuť praktické a pozitívne riešenia a pokúsiť sa redukovať deliace čiary v rámci Únie. 

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Tomáš v NR SR: Jediný cieľ novely o generálnej prokuratúre je politicky si ju podriadiť

18:56 Tomáš v NR SR: Jediný cieľ novely o generálnej prokuratúre je politicky si ju podriadiť

Jediným cieľom novely upravujúcej spôsob výberu generálneho prokurátora je politicky si podriadiť Ge…