Krajiny V4 na summite zachovali jednotu, stále sú proti Timmermansovi, povedal Babiš

1. 7. 2019 19:15

Premiéri krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa spolu s Talianskom počas krízového summitu Európskej únie v Bruseli snažili presvedčiť ostatných kolegov z Únie, že systém takzvaných špicenkandidátov pre obsadenie vrcholných postov v EÚ nie je vhodný. Uviedol to v pondelok český premiér Andrej Babiš po prerušení summitu EÚ, ktorý bude pokračovať v utorok o 11.00 h.

Krajiny V4 na summite zachovali jednotu, stále sú proti Timmermansovi, povedal Babiš
Foto: TASR
Popis: Na snímke Andrej Babiš
reklama

Babiš priznal, že 21-hodinový maratón rokovaní, vrátane bilaterálnych diskusií, bol zrejme jedným z najdlhších zasadnutí Európskej rady v histórii. Potvrdil, že rokovania lídrov zamerané na obsadenie kľúčových pozícií v Únii nedospeli k dohode.

"Za tých 21 hodín čo sme viac-menej rokovali, sme sa snažili, blok V4 a Taliansko, čo znamená 130 miliónov občanov EÚ, čiže viac ako štvrtina jej populácie, presvedčiť svojich kolegov, že koncept špicenkandidátov nie je dobrý," opísal situáciu Babiš.

Pripomenul, že aj na júnovom summite EÚ mala V4 k tomu výhrady, pričom z pohľadu lídrov stredoeurópskych krajín najmä Frans Timmermans, navrhnutý skupinou európskych socialistov za šéfa eurokomisie, je meno, ktoré Európu skôr rozdeľuje ako spája. 

Český premiér upozornil, že summit ponúkol možnosť viacerých separátnych rokovaní, čo krajiny V4 využili na vysvetlenie svojej pozície pri rozhovoroch s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou či talianskym premiérom Giuseppem Contem. Dodal, že skupina V4 dokázala vo svojich názoroch zostať jednotná, hoci "boli rôzne pokusy na zmenu názoru".

"Ja som jasne bojoval za české záujmy a nebral som ohľad na politickú príslušnosť ANO, pretože niektorí členovia frakcie liberálov významne podporovali Timmermansa. S tým my máme zásadný problém," opísal atmosféru na summite. A dodal, že Timmermans sa v minulosti vyjadroval nevhodne o viacerých členských krajinách, či už o tých zo skupiny V4, Rakúsku alebo o ďalších členoch EÚ.

"Pre Českú republiku je dôležité aby tam bol človek, ktorý spája Európu a ktorý pozná aj náš región. V tomto smere budeme pokračovať aj v utorok v rokovaniach," vysvetlil Babiš.

Podľa jeho slov v utorok môže dôjsť k nejakému posunu, lebo už v pondelok ku konci summitu sa začalo hovoriť o iných menách ako doteraz, pričom on sám v rámci svojich vystúpení navrhol asi šesť ďalších mien bez ohľadu na ich politické začlenenie, ktoré sú prijateľné pre českú stranu. Nešpecifikoval však o koho ide, určite to však nie je Timmermans.

Doplnil, že skupina V4 nemá vlastné meno v hre o pozíciu šéfa exekutívy EÚ, vie však podporiť kandidátov z iných regiónov. Podľa jeho slov konzultácie medzi lídrami budú prebiehať v priebehu pondelka a zrejme ešte aj v utorok ráno.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

18:29 Temný web je veľmi otvorený. Oslabuje demokraciu, ale aj obchodný model sociálnych sietí. Štúdia NATO hovorí o manipulácii cez sociálne médiá

Temný web. Manipulácia cez sociálne médiá. Ako sa dá kúpiť? Ako sa proti nej bojuje? Koľko stojí jed…