Krajina, ktorá nebude pomáhať s migrantmi, môže prísť o výhody Schengenu, varuje šéfredaktorka portálu Euractiv

1. 4. 2017 16:45

Ak sa členské štáty nedohodnú na spoločnom postupe v otázkach migračnej a azylovej politiky, je možné, že voľný pohyb v rámci Schengenu budú môcť využívať len krajiny, ktoré budú ochotné dôsledne spolupracovať s ostatnými štátmi. To zahŕňa aj zdieľanie bremena, ktoré prináša migračná kríza. Pre TASR to povedala šéfredaktorka portálu Euractiv Zuzana Gabrižová.

Krajina, ktorá nebude pomáhať s migrantmi, môže prísť o výhody Schengenu, varuje šéfredaktorka portálu Euractiv
Foto: SITA
Popis: Rokovanie európskych ministrov o osude Schengenského priestoru
reklama

Slovensko malo ambíciu byť súčasťou schengenského priestoru už od začiatku integrácie a postoj slovenských politikov bol v týchto otázkach konsenzuálny. Najmä verejnosť vníma voľný pohyb ako jeden z najväčších benefitov členstva v Európskej únii. Pred vstupom do Schengenu muselo Slovensko splniť náročné technické požiadavky, ktoré sa týkali najmä zabezpečenia vonkajšej hranice únie s Ukrajinou.
"Vo všeobecnosti vo väčšine Európy Schengen funguje. Výrazne ho však zasiahla migračná kríza, pre ktorú dodnes pretrvávajú kontroly na niekoľkých hraničných priechodoch," konštatovala Gabrižová.

Hraničné kontroly sú v súčasnosti vykonávané na niektorých priechodoch v Rakúsku, Nemecku, Dánsku, Švédsku a Nórsku. Obnovenie kontrol krajinám odporučila aj Rada EÚ. Podľa Gabrižovej je veľkým politickým problémom aj situácia Bulharska a Rumunska, ktoré podmienky na vstup do Schengenu splnili, ale z politických dôvodov sú blokované niektorými členskými štátmi, napríklad Nemeckom alebo Holandskom.

To, či Schengen prežije súčasnú situáciu, najmä s ohľadom na migračnú krízu, je stále otázne. Jeho budúcnosť bude do veľkej miery závisieť od reformy azylovej a migračnej politiky a nového nastavenia týchto politík v EÚ. "Záleží aj na tom, ako bude fungovať kontrola a riadenie externých hraníc, čo momentálne výrazne zlyháva v Grécku alebo v Taliansku," zdôraznila Gabrižová.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra sa skončila stratou pozície premiéra

1:10 Žitný: Ak Matovič trvá na Lipšicovi ako šéfovi prokuratúry, je tam zlý úmysel. Ficova kariéra sa skončila stratou pozície premiéra

ROZHOVOR „Ale vôbec im nejde o transparentného prokurátora! Táto zmena, ako ju navrhujú, je politizá…