Kotlebov bizarný politický marketing? Cirkev sa ostro dištancuje od zasvätenia lídra ĽSNS Panne Márii. Miestni farníci sú pobúrení

30. 6. 2017 6:50

Ide len naháňanie si hlasov u kresťanských voličov alebo je Marian Kotleba iba súčasťou nedorozumenia a v situácii, keď ho kritizujú z viacerých strán, sa ocitol len nedopatrení? Katolícka cirkev však zaujala jednoznačný postoj voči jeho zasväteniu Panne Márii, pričom nadšení neboli vraj ani miestni veriaci.

Kotlebov bizarný politický marketing? Cirkev sa ostro dištancuje od zasvätenia lídra ĽSNS Panne Márii. Miestni farníci sú pobúrení
Foto: Facebook/ Mirko Kašubjak
Popis: Marián Kotleba
reklama

Líder opozičnej ĽS NS sa rozhodol vo vranovskej Bazilike Narodenia Panny Márie „zasvätiť“ Bohorodičke.

Začiatkom týždňa, konkrétne v utorok, sa na facebookovom konte sympatizanta ĽS NS Mirka Kašubjaka objavila snímka kľačiaceho Mariana Kotlebu, ktorý sa zasvätil údajne pri príležitosti storočnice tzv. fatimských zjavení.

Až po bohoslužbe, rehoľa nič nevedela

Kotleba však požiadal o zasvätenie aj za svoju stranu, ďalej tiež svojich sympatizantov, respektíve voličov.

Ako však informuje vo svojom článku Konzervatívny denník Postoj, zodpovední cirkevní hodnostári o tomto kroku nemali vedomosť.

Rehoľa pavlínov, ktorá baziliku spravuje, ma informovala, že o ničom nevedela. Nemôžeme komukoľvek zabrániť vstúpiť do chrámu, ale od toho, čo sa dialo po skončení omše, sa dištancujeme,“ vysvetlil pre Postoj vranovský dekan Štefan Albičuk.

Aj miestni farníci boli pobúrení zo zneužitia sakrálnych priestorov. Kotleba spolu s niekoľkými ďalšími osobami totiž do chrámu vstúpili až po ukončení poludňajšej bohoslužby.

Kotlebovi udelil požehnanie miestny kňaz Miroslav Čajka, ktorý je členom rehole redemptoristov a spolu so svojimi dvoma kolegami slúžil spomínanú poludňajšiu bohoslužbu.

„Kým zvyšní dvaja kňazi po omši z kostola odišli, Čajka sa vrátil k oltáru, kde ho už čakal pripravený Kotleba,“ píše autor spomínaného článku na Postoji Imrich Gazda, ktorý ešte ďalej dodal na margo Čajkovej osoby, že ho „už v minulosti predstavení vyzvali, aby sa ´vyhýbal akémukoľvek konaniu, ktoré by mohlo budiť dojem politickej angažovanosti´“.

Bizarný politický marketing

Parlamentné listy zisťovali, či je autorom fotografií Mariana Kotlebu skutočne Mirko Kašubjak a či sa vlastne naozaj daný akt uskutočnil.

„Nepostrehol som ešte nikdy, aby pán Kotleba klamal! Áno, fotil som to ja,“ potvrdil Kašubjak svoju účasť na akcii. 

A ako ďalej dodal: „Zasvätil sa Panne Márii, nevidím dôvod to ďalej rozoberať. Ak máte ďalšie otázky, pýtajte sa priamo pána Kotlebu. Pokojný a požehnaný deň.“

Kotlebovo spojenie s katolíckou cirkvou poriadne zdvihlo tlak lídrovi KDH Alojzovi Hlinovi, ktorý na svojom Facebooku riadne „vypenil“.

„Ja si vyprosím, aby moju krajinu ‚zasväcovali' fašistickí pohrobkovia,“ napísal okrem iného vo svojom statuse Hlina.

Celý článok TU

Okrem Alojza Hlinu kritizovali Kotlebov akt zasvätenia napr. aj bratislavská mestská poslankyňa Lucia Štrasselová. K celej veci sa vyjadrila aj Konferencia biskupov Slovenska (KBS), konkrétne hovorca organizácie Martin Kramara.

„Fotografie z Vranova pôsobia dojmom bizarného politického marketingu,“ cituje Kramarove slová Postoj.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Marcinková: Téma viery sa stáva v slovenskej politike až manipulatívna. Obmedzenie nedeľného predaja môže zvýšiť nezamestnanosť

21:10 Marcinková: Téma viery sa stáva v slovenskej politike až manipulatívna. Obmedzenie nedeľného predaja môže zvýšiť nezamestnanosť

Podpredsedníčka ľudskoprávneho výboru parlamentu Vladimíra Marcinková (Za ľudí) by nebola rada, ak b…