Kotleba zneužíva vieru, odkazujú biskupi. Rozhorčený veriaci pripodobňuje predsedu ĽS NS ku Kristovi

31. 10. 2017 9:30

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) považuje Kotlebovo používanie náboženských symbolov za zneužívanie viery. Ostentatívne lepenie náboženských symbolov na politické značky je podľa nich poľutovaniahodné.

Kotleba zneužíva vieru, odkazujú biskupi. Rozhorčený veriaci pripodobňuje predsedu ĽS NS ku Kristovi
Foto: TASR
Popis: Marian Kotleba predseda ĽS NS
reklama

Konferencia biskupov Slovenska dostala v poslednom čase viacero otázok o používaní náboženských symbolov a úkonov v politike. Rozhodla sa preto zverejniť jednu zo svojich odpovedí. Reaguje ňou na list 48-ročného Richarda, ktorý sa považuje za obyčajného veriaceho katolíka, upozornil denník Postoj.

Vo svojom liste Richard vyjadruje svoj obdiv k predsedovi ĽS NS Marianovi Kotlebovi a konferencii biskupov vyčíta ich vyjadrenia na adresu Kotlebovej strany. Kotlebu pritom dokonca prirovnáva k Ježišovi Kristovi, „lebo sa skutočne obetuje za obyčajných ľudí, podobne ako sám Pán Ježiš. Pán Ježiš tiež nekonal vždy utiahnuto a nerozprával samé korektné veci“, píše.

Richard je zároveň presvedčený, že na tom, ako Kotleba zasväcuje svojich spolupracovníkov pod ochranu Božej Matky, nie je nič zlé. „Ako môže niekto o tom skutku zle hovoriť? Veď takouto rečou poburujete veriacich i Pána Boha samého,“ píše v liste biskupom. Naráža pritom na to, že vo Vranove nad Topľou ešte koncom júna predseda strany ĽS NS Marian Kotleba pri príležitosti storočnice fatimských zjavení zasvätil seba a stranu Kotleba – ĽS NS Nepoškvrnenému srdcu Panny Márie. 

Poľutovaniahodné zneužívanie

„Máte pravdu, že nikomu nemožno vyčítať zasvätenie pod ochranu Matky Božej. Tak ako nemožno vyčítať prijatie krstu či birmovania,“ píše KBS, no ďalej upozorňuje, „lenže, ak má niekto na svojom aute nalepenú rybičku alebo na spätnom zrkadle zavesený ruženec, je to dôkaz života podľa kresťanskej viery? Je to pekný znak, ale čo keď sa v premávke správa bezohľadne, nekresťansky?“

KBS ďalej píše, že cirkev nie je a nesmie byť nástrojom na použitie v politickom boji. Za pokus o zneužitie viery pokladám aj ostentatívne lepenie náboženských symbolov na politické značky. Je to veľmi poľutovaniahodné, píše hovorca biskupov, pričom naráža na náboženské slogany, ktoré kotlebovci zakomponovali vo svojich logách.

Zdroj: Facebook


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Pellegriniho Výzva Matovičovi: Treba zrušiť núdzový stav. Brzdí ekonomiku

15:49 VIDEO Pellegriniho Výzva Matovičovi: Treba zrušiť núdzový stav. Brzdí ekonomiku

Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (Smer-SD) vyzval premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby zrušil…