Konžská demokratická republika: Počet obetí epidémie eboly by mal prekročiť 1000, tvrdí WHO

4. 5. 2019 12:30

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) oznámila, že počet obetí aktuálnej epidémie eboly v Konžskej demokratickej republike (KDR) by mal v piatok prekročiť tisícovú hranicu.

Konžská demokratická republika: Počet obetí epidémie eboly by mal prekročiť 1000, tvrdí WHO
Foto: TASR
Popis: Na archívnej snímke z 9. septembra 2019 zdravotník dezinfikuje oblek svojho kolegu po práci v centre na liečbu eboly v Beni v Konžskej demokratickej republike.

V oblasti zároveň pokračujú útoky na zdravotníkov, ktorí sa pokúšajú zabrániť šíreniu tohto nákazlivého ochorenia. Na tlačovej konferencii v Ženeve to podľa agentúry AP ohlásil šéf krízového tímu WHO Michael Ryan.

Vírus krvácavej horúčky si doposiaľ v Kongu vyžiadal minimálne 994 životov. Očakáva sa, že po piatkovom zverejnení denných údajov konžského ministerstva zdravotníctva bude týchto prípadov už viac ako 1000.

Najnovšia epidémia tohto nákazlivého ochorenia vypukla vo východnej časti KDR vlani v auguste a snahy o jej kontrolu komplikuje nestabilná bezpečnostná situácia i hlboká nedôvera miestnej komunity.

Ryan upozornil, že centrá na liečbu eboly sú opakovane terčmi útokov. Kamerunský epidemiológ, ktorý pracoval s pracovníkmi z WHO, prišiel v apríli o život počas útoku na nemocnicu v meste Butembo, v epicentre výskytu tejto choroby.

Ďalšiemu štvrtkovému útoku v Butembe podľa jeho slov stihli zabrániť. Ryan tiež uviedol, že od januára zaznamenali v tejto oblasti 119 samostatných útokov.

V regióne pôsobia desiatky povstaleckých skupín a odmietanie zdravotníkov tamojšou komunitou čiastočne poháňa politická rivalita, priblížil.

KDR na svojom území eviduje desiatu epidémiu eboly za uplynulých 40 rokov. Aktuálne ide o druhú najhoršiu epidémiu od roku 2014, keď jej v trojici západoafrických štátov podľahlo viac ako 11.000 ľudí.

WHO nedávno zhodnotila, že aktuálna epidémia eboly v KDR zatiaľ nepredstavuje "zdravotnú krízu" celosvetového rozmeru, hoci počet nových prípadov stúpa v oblasti blízko hraníc s Ugandou a Rwandou.

Od augusta 2018 proti ochoreniu v krajine zaočkovali viac ako 109.000 ľudí.

Ryan dodal, že financovanie úsilia na zabránenie šíreniu eboly čelí "naliehavému kritickému deficitu" vo výške približne 54 miliónov dolárov, a vyzval na ďalšiu pomoc z Konga, ako aj zo sveta.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Fico: Spájanie opozičných strán? Pozemková mafia, drogy, Gorila. Nič iné, len spôsob ochrany pred sebadeštrukciou

15:54 VIDEO Fico: Spájanie opozičných strán? Pozemková mafia, drogy, Gorila. Nič iné, len spôsob ochrany pred sebadeštrukciou

Spájanie opozičných strán v prostredníctvom dohody o neútočení považuje predseda vládneho Smeru-SD R…