Kontroly na hraniciach avizujú klinickú smrť Schengenu. Trinásty september ako jedenásty?

16. 9. 2015 7:41

Zo Schengenom to nevyzerá ružovo. Kontroly na hraniciach, ktoré najprv zaviedlo Nemecko a už sa pripojilo aj Slovensko, totiž píšu históriu. Myslí si to vo svojom komentári v denníku SME Peter Schutz.

Kontroly na hraniciach avizujú klinickú smrť Schengenu. Trinásty september ako jedenásty?
Foto: SITA
Popis: Colná kontrola

Hraničné kontroly, ktoré zaviedlo Nemecko (a následne aj Slovensko), ohlasujú klinickú smrť Schengenu a historický obrat od integrácie k dekonštrukcii EÚ. Na to, aby opatrenie bolo „dočasné“, ako ho inzeroval minister Maiziere, by sa totiž muselo zísť viac priaznivých predpokladov, čo je viac ako neisté, píše komentátor.

Tlak na V4

Merkelová, ktorá ponúkla utečencom otvorenú náruč, už pochopila, že kapacity Nemecka precenila. „Ukázalo sa, že plafón, na ktorý narazilo Merkelovej otvorenie sa všetkým Sýrčanom, je zavesený nižšie, než sme si mysleli,“ myslí si Schutz. Brusel, najmä po nedávnej Rade ministrov vnútra, vytvára tlak na V4, aby kvóty prijali. Avšak ani dodatočný súhlas či dokonca prehlasovanie V4 situáciu nezachráni. Schutz sa zamýšľa nad tým, že únia nedokáže vracať utečencov. Dokážu sa zatvoriť talianske a grécke brehy? A dokáže sa presunúť obrana k lýbijským brehom? To asi sotva, veď obrane lýbijských brehov bráni veto Ruska v OSN.

Tragédii nevidieť koniec

Schutz priznáva, že nemecké rozhodnutie môže zmierniť nával utečencov, ale situáciu v Sýrii nie. Tragédii v tejto krajine podľa neho nevidieť koniec. Patová situácia nastáva aj s Moskvou, ktorá chce udržať prezidenta Bašára Asada, a preto je stabilizácia Sýrie zatiaľ nemožná. Podľa Pentagónu navyše Rusko buduje na sýrskom letisku základňu. Schutz nevie, či možno 13. september, čiže deň zatvorenia hraníc, zaradiť do jedného vreca s 11. septembrom, ale je k tomu blízko.


 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rat
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

20:23 Prečo nesmú fašisti vyhrať. PS-Spolu bude vysvetľovať v regiónoch. Ľudia sú sklamaní z doterajších vlád, tvrdí koalícia

Ľudí k voľbe extrémizmu motivuje pocit sklamania z doterajších vládnych garnitúr aj dezinformácie v …