Koniec vyhrážaniu sa a bombám. Miliardári Soros a Koch financujú nový projekt v USA

21. 8. 2019 0:03

Novovznikajúci americký think tank The Quincy Institute prichádza so zámerom vzniku medzinárodných vzťahov založených na diplomacii namiesto sankcií a bômb a s konceptom dať zbohom večným vojenským aktivitám Spojených štátov. Zaujímavosťou je, že inštitút financujú miliardári George Soros a Charles Koch, ktorí inak politicky stoja proti sebe, informuje server iDnes.cz.

Koniec vyhrážaniu sa a bombám. Miliardári Soros a Koch financujú nový projekt v USA
Foto: TASR
Popis: Armáda USA, ilustračné foto
reklama

V týchto dňoch think tank skúšobne spustil web a zatiaľ najíma expertov, k jeho spusteniu má oficiálne dôjsť v septembri. Do konca tohto roku má v pláne vydať štyri analytické správy.

Dve vraj majú predstaviť alternatívny prístup k Blízkemu východu a k východnej Ázii, tretia načrtne kroky k „ukončeniu nekonečnej vojny“ a štvrtá k „demokratizácii zahraničnej politiky“.

S veľkou pravdepodobnosťou inštitút vydá odporúčanie stiahnuť amerických vojakov z Afganistanu aj zo Sýrie a vrátiť sa k jadrovej dohode s Iránom.

Je možné, že bude presadzovať aj menej konfrontačný kurz voči Rusku a Číne a zastavenie snáh o zmenu režimu vo Venezuele a prihovorí sa aj za výrazné zníženie obranného rozpočtu USA, ktorý je dlhodobo najvyšší na svete.

Inštitút bude podporovať „prístup k svetu založený skôr na diplomacii a (vojenskej) zdržanlivosti ako na hrozbách, sankciách a bombardovaní“, tvrdí historik Stephen Kinzer, ktorý v denníku The Boston Globe zhrnul filozofiu think tanku do zásady „ži a nechaj žiť“.

Kinzer to označil za veľké kacírstvo, pretože všetky hlavné think tanky vo Washingtone obhajujú názor, že USA čelia hrozbám „všade“ a musia udržiavať celosvetovú vojenskú prítomnosť.

The Quincy Institute for Responsible Statecraft (Quincyho inštitút pre zodpovedné štátnictvo) sa hlási k americkému prezidentovi Johnovi Quincymu Adamsovi, ktorý v roku 1821 vyhlásil, že USA nebudú v zámorí hľadať monštrá, ktoré by mali zničiť.

„Na Quincy Institute vynikajú dve veci: jeho sponzori a jeho zakladatelia,“ uviedol profesor medzinárodných vzťahov Daniel Drezner v denníku The Washington Post.

Poukázal na neobvykle nadstranícky charakter think tanku, ktorého zakladatelia sa regrutujú z intelektuálov „pokrokovej ľavice“ aj „realistickej pravice“. Pochádzajú aj z rôzneho kultúrneho a profesijného prostredia.

Prekvapujúca je súčinnosť Sorosa a Kocha. George Soros má blízko k ľavicovým liberálom a nedávno vyzval vládu, aby miliardárov, ako je on, viac zdanila.

Charles Koch je naopak pravicový trhový fundamentalista a vplyvný sponzor Republikánskej strany.

George Soros

George Soros  Zdroj: TASR

Obaja však vraj zdieľajú podobný pohľad na medzinárodnú politiku. Nadácie Sorosa aj Kocha dali každá na rozbeh inštitútu pol milióna dolárov, ďalších 800 000 dolárov prišlo od iných darcov.

V roku 2020 chce mať inštitút rozpočet 3,5 milióna dolárov. Do desiatich rokov by rád získal rozhodujúci vplyv na smerovanie zahraničnej politiky USA.

Pôvodný text nájdete na webe iDnes.cz.

autor: nab

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

AKTUALIZÁCIA Trnka na Disciplinárnej komisii. Má vraj všedný hlas. Nevie, či na nahrávke s Kočnerom hovorí naozaj on

14:14 AKTUALIZÁCIA Trnka na Disciplinárnej komisii. Má vraj všedný hlas. Nevie, či na nahrávke s Kočnerom hovorí naozaj on

Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka a jeho právna zástupkyňa odmietajú akékoľvek spájanie os…