Koniec srandy, neziskovky v Poľsku: Prachy dostanete centrálne, nie ako doteraz. Čo na to EÚ?

3. 10. 2017 7:02

Server Deutsche Welle opäť obracia svoju pozornosť na Poľsko. Tamojšia vláda sa podľa všetkého rozhodla poriadne potrápiť neziskové organizácie. O peniazoch pre neziskové organizácie sa má do budúcna rozhodovať centrálne, čo bude v praxi znamenať, že na ne bude mať štát väčší vplyv.

Koniec srandy, neziskovky v Poľsku: Prachy dostanete centrálne, nie ako doteraz. Čo na to EÚ?
Foto: APL
Popis: Zástava Poľska

Poľská vládna strana Právo a spravodlivosť chce do budúcna rozdeľovať peniaze neziskovým organizáciám centrálne, prostredníctvom jedinej agentúry. Kritici tohto nápadu sa obávajú, že kabinet hodlá kontrolovať občiansku spoločnosť tým, že bude mať pod kontrolou čo najviac finančných tokov smerujúcich do tohto sektora.

Doteraz v Poľsku platilo, že peniaze neziskovým organizáciám mohli prideľovať jednotlivé ministerstvá a lokálne správne orgány. Od 1. novembra táto agenda prejde pod novozriadenú agentúru pri úrade premiéra. Úrad ponesie názov Národný inštitút slobody – Centrum rozvoja občianskej spoločnosti a bude rozdeľovať dotácie centrálne.

Opozičný senátor Bogdan Klich tvrdí, že vláda týmto krokom ukazuje, že sa bojí neziskových organizácií a snaží sa im vraziť nôž do chrbta. Poľská vláda to odmieta a naopak sľubuje, že neziskové organizácie získajú prostredníctvom novej agentúry viac peňazí, a to hneď o 40 percent. Opozícia však takisto trvá na svojom stanovisku a má pocit, že vláda chce neziskový sektor kontrolovať.

Zákon môže ešte zbrzdiť prezident Andrzej Duda, ktorý by teoreticky mohol zákon vetovať, ale zatiaľ nevyslal signál, že by sa niečo také chystal urobiť.

Andrzej Duda

Andrzej Duda Zdroj: TASR/AP Photo/Alik Keplicz

Časť peňazí mieri do poľských neziskových organizácií aj z nórskych fondov a Nórsko hrozí, že tok peňazí zastaví, ak poľská vláda dotiahne svoj plán do konca. Proti plánu sa stavajú aj orgány EÚ.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Pellegrini o Smere: Nie sme výťahová či autobusová strana. Ani deštruktívna skupinka

12:04 VIDEO Pellegrini o Smere: Nie sme výťahová či autobusová strana. Ani deštruktívna skupinka

Strana Smer-SD má síce nového volebného lídra, ale stále rovnaký cieľ, vyhrať voľby a pokračovať v p…