Koniec pokojného spánku? Veľkej Británii aj Európe hrozia útoky al-Káidy, ktorá obnovuje svoje sily

6. 10. 2016 12:18

Teroristická organizácia al-Káida má v úmysle uskutočniť v Európe sériu teroristických útokov. Okrem iného si vyhliadla aj Spojené kráľovstvo, uviedol v rozhovore pre dnešné vydanie novín The Times britský minister obrany Michael Fallon.

Koniec pokojného spánku? Veľkej Británii aj Európe hrozia útoky al-Káidy, ktorá obnovuje svoje sily
Foto: TASR
Popis: Džihádisti zostávajú pre západnú civilizáciu naďalej veľkou hrozbou
reklama

The Times súčasne s odvolaním sa na zdroj v britskej vláde napísal, že "al-Káida v pokoji obnovuje svoje sily", kým džihádisti z tzv. Islamského štátu (IS) v poslednom čase utrpeli sériu porážok v Sýrii i Iraku.

Podľa tohto zdroja "al-Káida vyčkáva, kým Európe zasadí smrtiaci úder".

Úplne ich nezničili

Podľa Fallona predstavuje al-Káida "najväčšie priame ohrozenie" bezpečnosti Británie i Európy. Podotkol, že al-Káida nebola úplne porazená a britské bezpečnostné zložky sú si tejto hrozby vedomé.

Odnož al-Káidy v Sýrii - Front an-Nusra, ktorý sa nedávno premenoval na Džabhat Fath aš-Šám, je na Západe považovaná za najaktívnejšiu aj vzhľadom na to, že jej predstavitelia sú zrejme "v teréne" a veľmi aktívne pracujú na plánoch útokov.

Masrího likvidácia

Lídra jednej z takýchto skupín v pondelok pri nálete neďaleko sýrskeho Idlibu údajne zlikvidoval americký dron. Išlo o abú Farádža Masrího, jedného z veliteľov Frontu an-Nusra, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na americké ministerstvo zahraničných vecí.

Masrí bol jedným z dvoch mužov, ktorí sa spolu s vodcom skupiny abú Muhammadom Džauláním objavili v júli na videu oznamujúcom premenovanie skupiny a jej údajné odštiepenie od al-Káidy.

Usámov syn

Britský denník poukazuje aj na to, že Hamza bin Ládin, syn bývalého vodcu al-Káidy Usámu bin Ládina, posilňuje svoj vplyv v tejto teroristickej organizácii. Dôkazom sú jeho početné videoposolstvá, ktoré sa objavili v uplynulých mesiacoch.

Americké ministerstvo zahraničných vecí pred nedávnom uviedlo, že má dôveryhodnú informáciu, že IS, al-Káida a ďalšie teroristické zoskupenia "naďalej konšpirujú s cieľom zaútočiť na Európu".

Ich aktivity súvisia aj s návratom žoldnierov bojujúcich v radoch IS zo Sýrie a Iraku do vlasti. Podľa USA sú "všetky európske krajiny zraniteľné" čo sa týka hrozby útokmi nadnárodných teroristických organizácií. 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama

Ďalšie články z rubriky

Dzurinda: Nápad špekulovať o celoštátnom blackoute je škodlivý

18:00 Dzurinda: Nápad špekulovať o celoštátnom blackoute je škodlivý

Nápad verejne špekulovať o plošnom, celoštátnom "blackoute" považuje bývalý premiér Mikuláš Dzurinda…