Koniec Donalda Trumpa? Podľa politického veterána je to oveľa horšie ako kedykoľvek predtým

18.5.2017 6:00

Prezident Spojených štátov má podľa bývalého tajomníka amerických labouristov po odvolaní šéfa FBI poriadny problém a je vraj iba otázkou času, kedy príde o funkciu. Vyjadrenie prišlo krátko predtým, ako médiá zverejnili prieskum, ktorý nie je naklonený Donaldovi Trumpovi.

Koniec Donalda Trumpa? Podľa politického veterána je to oveľa horšie ako kedykoľvek predtým
Foto: TASR
Popis: Americký prezident Donald Trump reční v Palm Beach.
Podľa prieskumu, ktorý urobila demokratická spoločnosť Public Policy Polling, podporuje odvolanie prezidenta Donalda Trumpa až 48 percent opýtaných Američanov. Proti takémuto nevídanému kroku je podľa tohto istého prieskumu 41 percent občanov USA. 
 
Ešte pred tromi mesiacmi boli pritom prieskumy zamerané na rovnakú otázku, či by mal byť Donald Trump odvolaný z funkcie, vyrovnané. 
 
Väčšiu podporu pre impeachment, teda žalobu a odvolanie Trumpa z funkcie, vyjadrili Američania podľa denníka the Independent po nečakanom odvolaní šéfa FBI Jamesa Comeyho. K tomuto kroku šéf Bieleho domu pristúpil v čase, keď práve Comey vyšetroval údajné prepojenie medzi Trumpovou kampaňou a Ruskom. 
 
Najnovšie sa objavil škandál okolo údajného vyzradenia tajných informácií pri rozhovore so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom, o ktorých sme písali TU aj TU. Ruská strana aj Biely dom popreli, že by počas rozhovoru medzi Trumpom a ruským ministrom zahraničných vecí došlo zo strany prezidenta k niečomu takému, ako je vyzradenie utajovaných skutočností. 
 
Spomínaný prieskum, v ktorom Američania viac súhlasia s Trumpovým impeachmentom, ako by boli proti nemu, je z 12. až 14. mája, keď ešte neboli v éteri žiadne správy o údajnom vyzradení tajných informácií ruskej strane, a je preto stále možné očakávať, že trend bude pokračovať. 
 
Ani každodenný prieskum Gallupovho inštitútu neveští pre Trumpa nič dobré. Väčšina Američanov, až 57 percent, je podľa tohto ukazovateľa verejnej mienky v USA nespokojná s úradovaním súčasného šéfa Bieleho domu. 

Trumpov koniec?

O prípadnom impeachmente Donalda Trumpa však nehovoria len Američania v prieskumoch. Ozývajú sa aj ostrieľaní politici. Medzi nimi napríklad tajomník amerických labouristov Robert Reich, ktorý varuje, že odvolanie šéfa FBI v čase, keď viedol vyšetrovanie možného prepojenia Trumpovej kampane s Ruskom, môže súčasnému prezidentovi zavariť natoľko, že príde o kreslo. 
 
Reich na sociálnej sieti Twitter prináša v krátkom videu vysvetlenie so štyrmi alebo piatimi dôvodmi, pre ktoré by mal byť Trump odvolaný z funkcie. Jedným z nich je, že podľa Reicha Trump porušil Ústavu USA, ktorú sa zaviazal dodržiavať, keď bez dôkazov obvinil svojho predchodcu Baracka Obamu zo snáh o jeho odstránenie z Bieleho domu. 

V zázname Reich ďalej tvrdí, že Trump porušuje ústavu aj tým, že zarába na medzinárodnej sieti luxusných hotelov. Bývalý člen administratív Jimmyho Cartera či Geralda Forda dodáva, že súčasný šéf Bieleho domu bráni slobode vierovyznania tým, že občanom šiestich moslimských krajín vydal dočasný zákaz cestovať do USA. 
 
Štvrtým dôvodom na Trumpov impeachment má byť podľa Reicha to, že republikánsky šéf Bieleho domu potláča slobodu tlače, keď označuje médiá za nepriateľa ľudí. 

Horšie než Watergate a Lewinská? 

Posledný piaty a zároveň aj najvážnejší dôvod, o ktorom Robert Reich krátko hovorí, má byť „velezrada voči Spojeným štátom“. Tej by sa Trump podľa skúseného politika dopustil, ak by sa dokázalo prepojenie a spolupráca jeho tímu s Ruskom, ktorú opakovane popiera nielen Trumpova administratíva, ale aj Kremeľ. 
 
„Otázka už nestojí, či sú dôvody na impeachment Donalda Trumpa, ale či je na to politická vôľa,“ vraví Reich vo videu. Posledný z dôvodov na odvolanie Trumpa sa podľa neho potvrdil, keď prezident odvolal šéfa FBI Jamesa Comeyho, ktorý prepojenie kampane republikánskeho prezidenta s Ruskom vyšetroval.  
 
„Snažiť sa o umlčanie, vydieranie či ovplyvnenie niekoho, kto pravdepodobne poskytne dôkazy v kongresovom a kriminálnom vyšetrovaní, je tiež prekážkou v spravodlivosti a prehreškom hodným odvolania,“ dodal Reich. 
 
Situácia, v ktorej je momentálne Donald Trump, je podľa amerického politického veterána ešte horšia ako tá, v ktorej bol Richard Nixon počas kauzy Watergate či Bill Clinton po prevalení sa vzťahu s Monikou Lewinskou. „Trumpove obštrukcie sú potenciálne oveľa vážnejšie. Zahŕňajú vyšetrovanie toho, či Trump alebo jeho spolupracovníci spolupracovali s Ruskom pri ovplyvňovaní volieb prezidenta, to je najpriamejší útok na americkú demokraciu v histórii,“ tvrdí Robert Reich. 
 
Na to, či sa varovné slová skúseného amerického politika a člena niekoľkých administratív vyplnia, si budeme musieť počkať. Isté je zatiaľ len to, že preferencie šéfa Bieleho domu podľa prieskumov klesajú a vyše polovica Američanov je nespokojná s jeho doterajším výkonom. 
 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: top
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

19:45 Traja aktivisti nemôžu najsilnejšej strane diktovať, kto má byť minister vnútra! To budú medvede vyberať, kto má viesť rezort životného prostredia? Pýta sa Fico

Strana Smer-SD nie je na jedno použitie. Prekonala mnoho krízových situácií, ale vždy sa vrátila nas…