Konflikt v SaS. Osuský kritizuje zákon vlastnej strany ako nemorálny a protiústavný

    0
    Jana Cigániková a Peter Osuský (Autor: TASR)

    K nápadu s virtuálnym účtom pre študentov medicíny, ktorý v pondelok predstavila poslankyňa SaS Jana Cigániková, sa kriticky vyjadril Peter Osuský. Podľa sulíkovca je tento návrh úplne nemorálny a protiústavný, pokiaľ sa nebude týkať aj iných profesií, z ktorých odchádzajú mladí absolventi do zahraničia.

    „Delí totiž občanov-študentov na rôzne kategórie a je úplne neprijateľný. Ítečkár teda odísť môže aj bankový analytik, časticový fyzik, aj architekt,“ konštatuje poslanec a bývalý docent na bratislavskej lekárskej fakulte.

    Podľa Osuského by bolo normálne, ak by tento návrh predložil Ľuboš Blaha, ale nie strana, ktorej je členom. Na druhej strane ironicky dodáva, že by bolo „ideálne“ na zaplatenie virtuálneho účtu použiť rodinu študenta-utečenca, pričom členov rodiny nazýva rukojemníkmi.

    „Viezť sa na aktuálnej vlne nedostatku lekárov ťažkým populizmom je pre slušnú stranu neprijateľné,“ píše rozhorčene vo svojom statuse na sociálnej sieti. Dodáva, že Česi už dlhodobo platia štúdium množstvu našich študentov zo svojich daní, a nikdy českej vláde nenapadlo na nich uvaliť požiadavku na vrátenie peňazí za štúdium, či sa vrátia na Slovensko, alebo odídu pracovať do zahraničia.

    Kresák: SaS nie je o tom, čo si myslíme

    K vnútrostraníckemu konfliktu členov SaS sa vyjadrili viacerí poslanci, medzi nimi aj Peter Kresák z hnutia Most-Híd. „Ukazuje sa, že SaS si nie vždy rozumie so svojimi vlastnými poslancami,“ píše poslanec. Poukazuje na to, že podľa neho sú liberáli úplne o niečom inom, len niektorí ľudia a poslanci to nechápu a nevidia.

    Vyjadrenie Petra Osuského si všimol aj Miloš Svrček, generálny manažér hnutia Sme rodina.

    Cigániková: Virtuálny účet by mal mať každý absolvent

    Celý konflikt začal tlačový brífing Jany Cigánikovej a Eugena Jurzycu, ktorý kontroverzný návrh predstavili. Podľa nich je Slovensko producentom lekárov nielen pre Európsku úniu, ale pre celý svet. Liberáli preto navrhujú, aby po skončení vysokej školy bol vytvorený akýsi virtuálny účet v hodnote štúdia absolventa.

    Podľa ich výpočtov to predstavuje sumu 13 300 eur za štúdium. „Lekárskym fakultám chce vláda dať dva milióny eur, aby prijali o 150 študentov viac. Jeden študent teda stojí 13 300 eur,“ ozrejmila tímlíderka SaS pre zdravotníctvo.

    Po vlne kritiky zo strany laickej verejnosti, ale aj poslancov sa sulíkovci rozhodli návrh pozmeniť. Ako píše Cigániková, virtuálny účet by sa nemal týkať iba medikov, ale čerstvých absolventov zo všetkých fakúlt. O lekároch hovoria údajne iba ako reakciu na návrh premiéra Pellegriniho a ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej.

    Podľa poslankyne to nie je o lekároch, a už vôbec nie o študentoch, ale o nezodpovedných politikoch. „Rozdávajú zadarmo aj to, čo sami nemáme. A aj o spoločnosti, ktorá toto považuje za správne. Nie je to správne. To, čo jeden dostane zadarmo, iný musí zarobiť a odtrhnúť od úst svojej rodiny. Je lepšie, ak ľudia majú dosť peňazí na to, aby neboli odkázaní na almužny štátu,“ argumentuje Cigániková.

    Viac sme o návrhu písali  TU.

    - Reklama -