Konečná pre Mistríka! Vzdá sa v prospech Čaputovej. Jej volebný tím pritom nedávno obvinil z útokov voči svojej osobe

26. 2. 2019 10:15

AKTUALIZOVANÉ Robert Mistrík urobil zásadné vyhlásenie k prezidentským voľbám. Vzdal sa kandidatúry na prezidenta a vyjadril podporu Zuzane Čaputovej.

Konečná pre Mistríka! Vzdá sa v prospech Čaputovej. Jej volebný tím pritom nedávno obvinil z útokov voči svojej osobe
Foto: TASR
Popis: Prezidentskí kandidáti Zuzana Čaputová a Robert Mistrík
reklama

Robert Mistrík odstúpil z prezidentského súboja v prospech Zuzany Čaputovej. Oznámil to na spoločnej tlačovej konferencii. Hovorí, že sa rozhodol zodpovedne po neľahkej úvahe a na základe informácií, ktoré potvrdili náskok Čaputovej. Tvrdí, že mu ide o Slovensko a nie o vlastný prospech a verí, že jeho rozhodnutie prispeje k zmene na Slovensku. Čaputová mu za tento krok poďakovala.

"Vždy som sa správal slušne. Od začiatku som hovoril, že sa zachovám zodpovedne. Preto dnes po zrelej a nie ľahkej úvahe, ale po zvážení všetkých nedostupných informácií, chcem oznámiť, že z prezidentských volieb odstupujem. Vyjadrujem nahlas a jednoznačne podporu Zuzane Čaputovej," vyhlásil, pričom sa odvolal na výsledky prieskumov. "Tie údaje povedali, že je tu jednoznačný trend a jednoznačný náskok pani Čaputovej," povedal a viac nekonkretizoval. Prosí svojich podporovateľov o podporu Čaputovej.

Mistríkovi podľa jeho slov ide o zmenu na Slovensku a v politickej kultúre. "Verím, že aj toto moje gesto prispeje k zásadnej spoločenskej zmene. Ide o Slovensko a budúcnosť nás všetkých," podotkol a dodal, že ďalšie politické plány nemá. Vo voľbách podľa neho ide o veľa. Nepovedal, či sa aktívne zapojí do Čaputovej kampane. Ešte podľa neho o tom nehovorili.

"Ďakujem za dôveru, ktorú mi týmto gestom pán Mistrík prejavil. Je výnimočné, že niekto povýši spoločenský záujem nad osobný, a preto si jeho krok vážim," reagovala Čaputová. Kandidátka sa uchádza o dôveru všetkých občanov, ktorým ide o spravodlivosť na Slovensku. 

Ešte v piatok 22. februára kandidátka na prezidentku SR v tohtoročných voľbách Zuzana Čaputová deklarovala, že sa zachová zodpovedne, ak by sa mal do druhého kola prezidentských volieb dostať Maroš Šefčovič a Štefan Harabin. Uprednostnila by som záujem krajiny a urobila gesto ústupu, ak by moje preferencie stagnovali alebo klesali," vyhlásila na piatkovej tlačovej konferenci v reakcii na rozhodnutie opozičného hnutia OĽaNO, ktoré v rovnaký deň vyhlásilo, že ktokoľvek z trojice Čaputová, Robert Mistrík a František Mikloško by bol dobrým prezidentom. 

Skôr, v nedeľu 17. februára v diskusnej relácii TV Markíza Na telo Mistrík i Čaputová uviedli, že sa vnímajú ako kandidáti, ktorí majú reálnu šancu poraziť v druhom kole Maroša Šefčoviča. Čaputová vtedy zároveň nevylúčila, že by v prospech Mistríka predsa len odstúpila, podmienila to však reálnym rizikom, že do druhého kola postúpia Šefčovič a Štefan Harabin. Ak by boli výrazne pred nami alebo ak by bol pán Harabin tesne za mnou, a páni Šefčovič a Mistrík mali predo mnou výrazný náskok," spresnila situácie, v ktorých by sa rozhodla odstúpiť v prospech Mistríka. Prípadné odstúpenie v prospech Čaputovej nevylúčil v kontexte situácie ani Mistrík. Mojím cieľom je, aby sa prezidentom nestal predstaviteľ Smeru ani temného mečiarizmu, zachovám sa zodpovedne," povedal Mistrík. Čaputovú však obvinil, že sa stal terčom jej volebného tímu, ktorý má na neho útočiť a cez sociálne siete vytvárať dojem o predraženej kampani. Ona reagovala, že to považuje za neodôvodnené obvinenie.

Prvé kolo prezidentských volieb bude 16. marca. Ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov, bude sa konať 30. marca druhé kolo. Postupujú doň dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Hlasovať sa bude od 7.00 do 22.00 h.

V abecednom poradí kandidujú Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, František Mikloško, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…