Koncert za ľudskosť sa skončil. Návštevnosť bola vyššia než na protiislamskom pochode

12. 9. 2015 16:00

Pred naším prahom umrelo 71 ľudí. Detí, žien a mužov. Neboli to teroristi, boli to ľudia, ktorí utekali pred vojnou. Zomreli v hrozných podmienkach, udusili sa v odstavenej dodávke na kraji diaľnice. Nenechajme ľudí trpieť a umierať pred naším prahom! Týmito slovami vyzývali ľudí organizátori koncertu, ktorý sa konal na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Jeho hlavným odkazom je - výzva k ľudskosti. Na námestí sme mali redaktorku a udalosti vám prinášali naživo.

Koncert za ľudskosť sa skončil. Návštevnosť bola vyššia než na protiislamskom pochode
Foto: ReproFoto, Facebook
Popis: Koncert za ľudskosť naplnil Hviezdoslavovo námestie
reklama

Koniec prenosu.

19:10 - V závere zaznel list sýrskej študentky, ktorá odkázala Slovákom, aby si vážili mier, v ktorom žijeme.

19:05 - Koncert sa pomali končí. Na záver hrá ľudová hudba.

18:50 - Mir Obai je lekár z Afganistanu. "Som emigrant a nehanbím sa za to, lebo za to nemôžem. Ale bojím sa nálad, ktoré sú na Slovensku," povedal a dodal, že nesúhlasí s tým, že emigranti zneužívajú systém.

18:33 - Objavujú sa aj ďalší politici. Jozef Kollár a Daniel Krajcer zo strany Skok, aj Eva Babitzová zo Šance.

18:30 - Mali by sme hodnotiť človeka podľa emočnej situácie. Dá sa to nacvičiť, položme si ruku na srdce," povedal psychológ Bucík.

18:25 - Herec Juraj Kemka zakričal z pódia do davu: "Nesmieme sa v žiadnom prípade báť rachotu ťažkých topánok ani vymletých hláv. Nebudeme sa báť!"

18:10 - Vystupujú Živé kvety.

17:56 - "Bratislava bola vždy kozmopolitným mestom, kde žili všetky národnosti spolu. Keďže dnes sa koná v 65 mestách Európy pochod skôr nenávistný, proti islamu a cudzím elementom, tak sme si povedali, že nemôžeme nechať verejný priestor obsadzovať ľuďmi, ktorí sú málo alebo úplne netolerantní. Je to ideálna príležitosť ukázať, že pokojným spôsobom sa dá žiť s každým, ak sa ten človek správa tak ako my všetci," povedal riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti, spoluautor Výzvy na ľudskosť a spoluorganizátor koncertu Ján Orlovský.

17:55 - Bagin číta list od Dalajlámu.

List od Dalajlámu pre Slovákov

17:50 - Vystupuje Korben Dallas

17:39 - Počet účastníkov by mohol presiahnuť tisícku.

17:37 - "Dúfam, že viete, čo máte robiť," odkázal zúčastneným rabín.

17:33 - Evanjelická farárka: "Keby sme Bohu rozumeli, neodmietali by sme utečencov. Sprevádza ju katolícky ňaz a rabín.

17:25 - Vystupuje skupina Billy Barman.

17:10 - Za organizáciu Magma hovorí Jana Benediková. Opisuje situáciu na Srbských hraniciach.

17:05 - Zástupca Katolíckej charity žiada o pomoc dobrovoľníkov. Hovorí ako pomáhajú utečencom sa integrovať.

17:00 - Na pódiu je Zuzana Steblová z Ligy pre ľudské práva a Braňo Tichý z organizácie Človek v ohrození. Ďakujú za zbierku.

16:55 - Na námestí vystúpil aj spisovateľ Michal Hvorecký. "Máme právo označovať sa ako ľudia? To bude pre nás výzva. Naša krajina je vydrancovaná mafiou. Čakajú nás ťažké časy, ale máme nádej," povedal a k utečencom dodal: "Zaslúžia si dôstojné podmienky. Nenechajme sa znechutiť hnusom z internetu. Slovensko nemá problém s migrantami, ale s emigrantami. Odchádzajú z našej krajiny najlepší ľudia."

16:43 - Medzi účastníkmi sú aj politici Ján Budaj (Zmena z dola), Béla Bugár a Lucia Žitňanská z Mostu-Híd a Martin Poliačik z SaS.

16:40 - Na námestí je niekoľko stoviek ľudí.

16:33 - Primátor Nesrovnal v rozhovore pre PL povedal, že konfliktov s extrémistami sa nebojí, pretože verí polícii. "Odsudzujem akékoľvek prejavy násilia," dodal.

16:30 - Vystupuje skupina Bez ladu a skladu.

Michal Kaščák so skupinou Bez ladu a skladu

16:20 - Po Hoda Jahanpour vystúpila Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. "Som rada, že som sa ocitla v slušnej spoločnosti, a že aj v ťažkých časoch platí zákon človečiny," povedala.

16:10 - Začal sa koncert dcéry utečenkyne. Hoda Johanpour začala Bachom.

16:05 - Akciu moderuje herec Ludwig Bagin. Jeden z prvých rečníkov bol primátor mesta Bratislava Ivo Nesrovnal Ten vyhlásil, že: "Bratislava je multikultúrnym mestom a tento koncert je signálom pre tých, ktorí to potrebujú, že sme tu pre nich."  Výzva má smerovať ako za hranice, tak aj dovnútra smerom k Slovákom.
"V Bratislave platia slovenské, bratislavské a európske hodnoty," dodal.

16:00 - Na námestí sa stretlo zatiaľ len niekoľko desiatok ľudí.

Dnes o 16.h vystúpia na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave umelci, ktorých spája ľudskosť. „Dajme aj my vedieť, že ľudí dobrej vôle je veľa. Nech je nás vidieť: ukážme, že sme otvorení, vyzdobme celé mesto srdciami. Urobme 12. septembra z Bratislavy priateľské mesto, v ktorom sa každý cíti dobre,“ píšu organizátori udalosti na Facebooku. Do tejto chvíle potvrdilo svoju účasť na akcii takmer 3 000 ľudí.

Okrem osobností podujatie podporujú aj mnohé bratislavské prevádzky; každý účastník ako spomienku dostane odznak s naším logom, za ktorý ho v nich čaká občerstvenie.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Také nevyspytateľné voľby ešte neboli, tvrdí analytik. Strany bez problémov prekračovali hranice. Politika sa zvlčila

23:59 Také nevyspytateľné voľby ešte neboli, tvrdí analytik. Strany bez problémov prekračovali hranice. Politika sa zvlčila

Rozmach nových spôsobov komunikácie, najmä na internete a sociálnych sieťach, ale aj neprehľadnosť a…