Komentátor tvrdo: Je choré, ak tu majú radikáli otvorené strany so stovkami členov a „lídri opozície“ mikrostrany, ktoré fungujú ako súkromné firmy

5. 7. 2017 16:00

Politika v demokratickom režime je hlavne o presadzovaní verejného záujmu na úkor toho súkromného. Aj preto by strany mali byť podľa známeho komentátora vystavené čo najširšej verejnej kontrole.

Komentátor tvrdo: Je choré, ak tu majú radikáli otvorené strany so stovkami členov a „lídri opozície“ mikrostrany, ktoré fungujú ako súkromné firmy
Foto: Reprofoto/Facebook:Obyčajní ľudia a nezávslé osobnosti
Popis: Tlačová konferencia OĽaNO-NOVA a SaS

Na veľkosti záleží. Teda v kontexte veľkosti, respektíve šírky členskej základne tuzemských politických strán. O toto presvedčenie sa delí komentátor Dag Daniš v článku na portáli Aktuality.sk.

Ako tvrdí Daniš v komentári, opozičné strany síce vyčítajú súčasnej vládnej koalícii kadečo, no v otázke počtu členov by si mali predovšetkým sulíkovci a matovičovci zamiesť pred vlastným prahom.

„Ak má koalícia právo v niečom poúčať a cvičiť opozíciu, tak práve v tomto. Vo forme, v akej fungujú tri vládne strany. Len pre porovnanie: Smer má viac ako 16-tisíc členov, SNS viac ako 6-tisíc a regionálny Most vyše 5-tisíc. Tomu sa hovorí iná váhová kategória. A iný svet,“ argumentuje Daniš.

„Horia“ hlavne OĽaNO a SaS

Komentár je doplnený aj drobnou tabuľkou opozičných strán a počtom členov tej-ktorej strany. Reč čísel vraví v tomto prípade toto: ĽSNS má 800 členov, Kollárovo hnutie Sme rodina 700 členov, no alarmujúce sú už cifry pri SaS (178 členov), a hlavne OĽaNO (4 členovia!). 

„Je choré, ak tu majú radikáli a extrémisti otvorené strany so stovkami členov (perspektívne s tisíckami). A lídri opozícieokolo Sulíka a Matoviča majú mikrostrany, ktoré fungujú ako súkromné firmy. Alebo ako uzavreté klany,“ rozvíja svoje úvahy autor.

Nováčikovia majú chuť na masové členstvo

Mimochodom, v pondelňajšom rozhovore potvrdil Parlamentným listom dôležitosť veľkosti svojej členskej základne aj líder novej strany Nezávislosť a jednota (NAJ) Viktor Béreš.

„Máme okolo dvesto členov s tým, že mnohí sú pripravení, lebo dosiaľ sme neboli stranou. V rámci NAJ začíname doslova s náborom. Čiže momentálne je to do dvoch stoviek členov, pričom chceme nabrať čo najviac nových tvárí. Je to našou prioritou stať sa možno do troch rokov najpočetnejšou stranou na Slovensku. Doslova chceme zaviesť masové členstvo. Toto je naša stratégia. Nebudeme mať ani štyroch, ani piatich členov. Keď budeme mať 40-tisíc členov, potom budeme spokojní,“ vyjadril sa jasne predseda mimoparlamentnej strany.

Celý rozhovor TU.

Avšak späť k súčasným poslancom, respektíve parlamentným stranám.

Daniš označuje existenciu celoštátneho „hnutia“ v počte štyroch členov za politický pravek a čistý kabaret.

Preto je požiadavka Andreja Danka smerom k opozícii v tomto prípade opodstatnená.

„Pravidlá a požiadavky, ako má v roku 2017 vyzerať politická strana, si zaslúžia malú aktualizáciu. A pokojne aj Dankovu – ak bude vychádzať z celkom obyčajných, prirodzených nárokov.“

Ako dodal na záver svojho komentára autor, pokiaľ sa chce Richard Sulík hrať na Ficovho vyzývateľa, „bude musieť vyrásť“.

Aj napriek viacerým kauzám spojeným s menom strany, je Smer-SD dlhodobo najpopulárnejšou a zároveň najpočetnejšou partajou na Slovensku. V tomto prípade sa na Fica a spol. svojími číslami opozícia ani zďaleka „nechytá“. Zdroj: Facebook, Smer-SD

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Vyhrá Kotleba? „Fašisti“, „hanba“, už znie z Česka. A Čaputová už naznačila, ako by to bolo

23:58 Vyhrá Kotleba? „Fašisti“, „hanba“, už znie z Česka. A Čaputová už naznačila, ako by to bolo

Situáciou na Slovensku sa v komentári pre server seznamzpravy.cz zaoberá novinár a šéfredaktor České…