Kollárovci spustili: Migračný pakt nesmieme podpísať! Otvárame náruč, keď máme krajinu v mizérii? Lajčák je kariérny diplomat, čo myslí len na seba

5. 11. 2018 12:00

Opozičné hnutie Sme rodina vyzýva premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) a členov vlády SR, aby sa jasne vyjadrili ku Globálnemu paktu OSN o migrácii, nepodpísali ho a uistili občanov, že Slovensko ani touto formou neprijme žiadnych migrantov a nenaruší vlastnú suverenitu. Musíme myslieť v prvom rade na seba a nie na Afriku, hovorí Kollár. Opoziční poslanci považujú pakt za obrovské riziko a upozorňujú, že rovnako to vidia aj naši susedia v Rakúsku či Maďarsku. Ostro sa pustili aj do ministra Lajčáka. Kariérny diplomat, ktorý myslí len na seba, odkazujú.

Kollárovci spustili: Migračný pakt nesmieme podpísať! Otvárame náruč, keď máme krajinu v mizérii? Lajčák je kariérny diplomat, čo myslí len na seba
Foto: DF
Popis: Poslanci hnutia Sme rodina
Podľa lídra hnutia Borisa Kollára taký závažný dokument ako pakt OSN o migrácii, sa musí riešiť na pôde parlamentu. Hnutie Sme rodina zastáva názor, že dohovor zvaný aj marakéšsky Slovensko nesmie podpísať.

Sme rodina tvrdí, že téma migrácie je stále dôležitá a zlých riešení, ako napríklad povinné kvóty, bolo niekoľko. Aj dnes hovoríme o tom istom ako v roku 2015. Už to však nie je cez povinné kvóty, ale je to nebezpečná neznáma v podobe globálneho paktu. Hovorí sa o právne nezáväznom dokumente, jeho podpisom nepotvrdzujeme, koľko migrantov prijmeme, ale otvárajú sa pochybnosti, že štáty nebudú viac rozhodovať, kto je a kto nie je legálny migrant," povedal Kollár.

On sám je presvedčený, že Slovensko najskôr musí vyriešiť svoje siroty a státisíce ľudí, ktorí sú ohrození chudobou. Mnohí dôchodcovia sa každý mesiac musia pomaly rozhodnúť, či umrieť od hladu, alebo na chorobu. Lebo majú tak málo peňazí, že si nemôžu kúpiť aj lieky, aj jedlo. My máme krajinu v takejto mizérii a ideme sa dohadovať o prijímaní sýrskych detí či o otváraní náruče. Slovensko si toto nemôže dovoliť," rozzúril sa Kollár. Podľa jeho slov musíme myslieť v tomto prípade v prvom rade na seba. „Pri všetkej úcte, radšej by som zachránil 20-tisíc slovenských sirôt ako 200 sýrskych. V prvom rade sa musíme venovať našim ľuďom, našim deťom a našim dôchodcom,“ zhrnul Kollár. 

Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár je presvedčný, že v prvom rade musí Slovensko myslieť na vlastné problémy a vlastných ľudí a až potom na migrantov. Autor: DF

Ohrozená suverenita a dvojaký výklad

Poslanec Sme rodina Ľudovít Goga označil globálny pakt za rozporuplný dokument. Vstupuje do integrity suverénnych štátov a oslabuje ich zvrchovanosť v oblasti regulácie migračnej politiky,“ opísal. Upozornil zároveň, že preto od paktu vlani odstúpili USA, nepodporí ho Poľsko, Maďarsko, Česká republika ani Chorvátsko a odmietavo sa k paktu vyjadruje aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz. „Vyzývame vládu, aby zachovala podobný postoj ako naši susedia," apeloval Goga.

Odborník Sme rodina na právne záležitosti Matúš Varga hovorí, že pakt dokonca prichádza ako duplicitné opatrenie, lebo právny rámec tejto problematiky už dnes vymedzuje Ženevský dohovor, ktorý definuje kto má a kto nemá byť považovaný za utečenca. Prijatím paktu sa preto podľa neho vytvára priestor pre dvojaký výklad toho, kto má právo na medzinárodnú ochranu. 

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) minulý týždeň okrem iného vyhlásil, že Globálny pakt OSN o migrácii je politický dokument, ktorý členské krajiny do ničoho nenúti a formulovanie migračnej politiky ostáva suverénnym právom každého štátu. Minister preto vyzval na konštruktívnu diskusiu bez dezinformácií.

Môžeme sa o tom dokumente rozprávať, koľko chceme, ale rozprávajme sa o tom, čo v ňom je a čo je jeho zmyslom, a nie nejaké nezmysly, že sa tým zaväzujeme, že prijmeme x migrantov a že im budeme platiť x stoviek eur mesačne. Nič nie je ďalej od pravdy ako takéto bludy, ktoré niektorí ľudia aktívne šíria," uviedol Lajčák, podľa ktorého sa v dokumente nepíše, že migrácia je ľudské právo ani to, že nie je rozdiel medzi legálnou a nelegálnou migráciou.

Minister zahraničných vecí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák pôsobil aj na čele OSN a na príprave marakéšskeho paktu sa podieľal. Ak by sa postavil proti, de facto by tak išiel sám proti sebe. Zdroj: TASR

JUDr. Miroslav Lajčák

  • BPP
  • minister zahraničných vecí a európskych záležitostí

Lajčák tiež pripomenul, že migrantmi sú aj Slováci žijúci v zahraničí. Myslím si, že ani my nechceme pri občanoch SR, ktorí žijú po celom svete, aby im niekto ubližoval a zbavoval ich občianskych, sociálnych alebo ekonomických práv len preto, že sa tam nenarodili. A o tom to je, aby sa ľudia nedelili na občanov prvej a druhej kategórie podľa toho, kde sa narodili," zdôraznil minister, podľa ktorého je migrácia fakt, pred ktorým si ľudia nemôžu zakrývať oči.

Kariérny diplomat

Poslanec hnutia Peter Pčolinský vyzdvihol Rakúsko ako jednu z najvyspelejších krajín sveta a upozornil, že tamojšia vláda venovala niekoľko mesiacov vypracovaniu rozsiahlej analýzy tohto paktu, ktorej výsledky tvrdia presný opak ako minister Lajčák a teda, že marakéšsky pakt ohrozuje suverenitu štátov. Rovnakú analýzu podľa jeho slov realizovali s totožným výsledkom aj v Maďarsku. „To, že pán Lajčák si niečo myslí, ešte neznamená, že je to pravda. A keď je presvedčený, že Rakušania klamú, tak nech to povie,“ obul sa do ministra poslanec. 

Mgr. Peter Pčolinský

  • SME RODINA - Boris Kollár
  • Začínam mať pocit, že Hlina je posadnutý... :-)
  • poslanec

S Lajčákovým výkladom situácie nesúhlasí ani Kollár. „Pán minister, vy porovnávate ekonomických migrantov, ktorí sa sem valia z Afriky so Slovákmi, ktorí odišli žiť do Nemecka či Anglicka. Uvedomte si, že tí Slováci tam nežijú na účet danej krajiny. Pokiaľ je niekto s titulom ´žijúci v zahraničí´  to znamená, že tam študuje, pracuje, platí si odvody, poistenie, sám si zabezpečil strechu nad hlavou, sám sa stravuje. V prípade migrantov tu hovoríme o neznámych ľuďoch z neznámych podmienok, ktorí zaťažia štátny rozpočet, lebo sa im musí postarať o stravu, lieky, ošatenie, skrátka všetko,“ vymenoval Kollár.

„Nepoznáme ich minulosť. Nevieme, či sa dostali do utečeneckého tábora, lebo skutočne utekali pred vojnou, alebo využili túto cestu za ekonomicky zaujímavejším životom v Európe. Akú máme istotu dôveryhodnosti informácií, ktoré dostaneme o týchto osobách?“ pýta sa predseda hnutia Sme rodina.

Kollár je preto presvedčený, že Lajčák so svojím postojom nezastupuje záujmy Slovenska, ale sám seba a vlastné diplomatické záujmy. Lebo sa chce niekde v budúcnosti vidieť. Ľudia by sa mali rozhodnúť sami a nemá to za nich robiť nejaký kariérny diplomat," uzavrel Kollár.

Na prijatí migračného paktu sa 193 členských štátov OSN dohodlo v septembri 2016. Práce na jeho texte sa začali v apríli 2017. Cieľom 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov. Zdôrazňuje sa v ňom nedotknuteľnosť suverenity jednotlivých krajín a ich právo na vlastnú podobu migračnej politiky.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Dominik Földes
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

23:59 Pomätená Greta! Skončíme katastrofou. Ondřej Neff vytiahol 20 rokov starú predpoveď. Mrazí z toho

Pred viac ako 20 rokmi, v roku 1998, napísal český spisovateľ Ondřej Neff knihu Tma. V roku 2003 pot…