Kollár zostra: Šeliga si môže hovoriť, čo chce, ale už dávno nie sú nadstranícki. Toto mu fakt nikto nezožerie. Škoda, že im ľudia naleteli

7. 7. 2018 0:01

ROZHOVOR Môže si Juraj Šeliga hovoriť, čo chce, ale už dávno nie sú nadstranícki. Viete, on je mladý a neskúsený v politike a toto mu fakt nikto nezožerie. Hovorí predseda Sme rodina Boris Kollár. Nahnevali ho kroky iniciatívy Za slušné Slovensko? Podporil by protesty, keby vedel, ako to dopadne?

Kollár zostra: Šeliga si môže hovoriť, čo chce, ale už dávno nie sú nadstranícki. Toto mu fakt nikto nezožerie. Škoda, že im ľudia naleteli
Foto: TASR
Popis: Boris Kollár
reklama

Ako vnímate najnovšie kroky iniciatívy Za slušné Slovensko, ktorá sa rozhodla v komunálnych voľbách podporiť troch vybratých kandidátov na post primátora? Na sociálnej sieti Facebook ste skritizovali jedného z organizátorov protestov Juraja Šeligu.

Iniciatíva Za slušné Slovensko bola vnímaná ako sila, ktorá chcela združiť všetkých ľudí, bez ohľadu na to, či boli straníci, neznásilni alebo apolitickí. Tieto aktivity sme vítali a podporovali, takže proti samotnej iniciatíve nemám nič.

Pokiaľ však išlo o nezávislú iniciatívu, tak to bolo v poriadku, ale teraz začali robiť politiku. Ak ju ale chcú robiť, tak nech vyjdú s farbou von.

Juraj Šeliga sa pre Denník N vyjadril, že iniciatíva Za slušné Slovensko vylučuje zo spolupráce Smer, ale nie SNS, hoci uznáva, že má prešľapy. Vy ste napísali: „Ak toto myslíte vážne, zbaľ to a choď robiť niečo iné a nesnaž sa nám nahovoriť, že vieš, čo je slušné a že máte licenciu na pravdu. Mám pocit, že to pekne mrvíte od momentu, keď ste odvolali protest...“ Nahnevalo vás to?

Organizátori sa stavajú do role toho, kto bude určovať, kto je na Slovensku slušný a kto neslušný. Čo je to za drzosť, že si chcú uzurpovať toto právo? Navyše chcú podporovať iba nestraníkov. Veď predsa veľa slušných ľudí je aj v politických stranách. Myslím si, že ich rozhodnutie nie je správny krok. Podľa mňa je to tým, že majú zlých poradcov a tieto deti nie sú ešte politicky vyzreté.

Samozrejme, že ma nahnevalo, keď zrušili protesty v čase, keď boli emócie vybičované až tak, že mohla padnúť celá vláda. Po návšteve prezidenta však organizátori zrazu vyfučali a protesty odvolali. Niektorí nespokojní sa snažili urobiť iný protest, ale revolučná vlna je už preč.

Neviem, kto organizátorom povedal, aby protesty zastavili, či to bol prezident Andrej Kiska alebo nejaký iný poradca. Od tohto momentu však začali mladí robiť politiku. Tým vstúpili do úplne iného ringu. Pokiaľ boli apolitickí, tak boli aj všetkým sympatickí, ale keď sa stavajú do role, že idú robiť politiku, tak si aj sami musia uvedomiť, že to je úplne iný ring.

Konkrétne vám prekážalo aj to, že Šeliga povedal, že SNS má prešľapy, ale spoluprácu s nimi nevylučujú, ako to urobili v prípade Smeru.

Chcú rozprávať o slušnosti, ale na SNS, ktorá má najväčšie škandály a ktorej sa dokonca ani Smer nemôže za tieto dva roky rovnať, povedia, že má iba prešľapy? Veď sa pozrite na rozkradnutých 600 miliónov eur na tender pre vedu a výskum. Potom tu máme ministerku Gabrielu Matečnú, ktorá podpisovala dodatky Vadalovcom a rozdávala dotácie na obrábanie letiska. Taktiež sú tu podozrenia pri utajenom tendri na ministerstve obrany.

Toto sú podľa organizátorov protestov len nejaké prešľapy? To čo si dovoľujú? Určujú, kto má pravdu a kto nie, kto je slušný a kto neslušný, ale toto je pre nich znak slušnosti? Čo sú to za ľudia, keď je pre nich SNS slušné? Pre mňa určite nie je. SNS nerobí prešľapy, robí také zásadné veci, ktoré treba vyšetrovať. Ak Šeliga tvrdí, že SNS je slušná, tak potom on je pre mňa neslušný.

Igor Matovič pre Parlamentné listy povedal, že s organizátormi niekto veľmi hrubým spôsobom manipuluje, pričom zneužíva mladých ľudí, aby sa vyviezol na ich chrbte do politiky. Na otázku, kto konkrétne, povedal, že nápad podporiť vybraných kandidátov bol podľa neho z hlavy Štefana Hríba. Čo si o tom myslíte?

Nebudem komentovať výroky Igora Matoviča. On vedel, prečo to povedal, ale ja osobne v tomto problém nevidím. Keď sa rozhodnú organizátori vstúpiť do politiky, tak nech je za nimi ktokoľvek, je to ich vec. Poradcov môžu mať, akých chcú. Dôležitejšie je, že ak už raz vstúpia do politiky, tak už si nemôžu uzurpovať právo hovoriť, kto je a kto nie je slušný.

Organizátori protestov sa bránia tým, že len podporujú nezávislých kandidátov, pretože chcú byť nadstranícki a nechcú sa pridávať na žiadnu ani opozičnú stranu.

Ale oni už nie sú nadstranícki. Prestali nimi byť, keď zrušili protesty. Či sa to niekomu páči alebo nie, tak to bol moment, kedy sa rozhodli vstúpiť do politiky. Môže si Šeliga hovoriť, čo chce, ale už dávno nie sú nadstranícki. Viete, on je mladý a neskúsený v politike a toto mu fakt nikto nezožerie.

Mgr. Boris Kollár

  • SME RODINA - Boris Kollár
  • predseda Národnej rady

Iniciatíva Za slušné Slovensko sa chystá zasiahnuť aj do prezidentských volieb. Za Sme rodina kandiduje Milan Krajniak. Čo to teda konkrétne bude znamenať pre vás?

Absolútne nič. To je presne to isté, ako keby do toho zasiahol Alojz Hlina. Pre mňa to znamená iba to, že ide o ďalšiu politickú stranu, ktorá sa možno pridá k Andrejovi Kiskovi alebo Progresívnemu Slovensku. Rovnako ako teraz, v prípade komunálnych volieb, podporia nejakého kandidáta. Je však veľmi veľká škoda, že im ľudia naleteli. Keď niekoho podporujú, tak zneužívajú dôveru ľudí.

Na začiatku protestov sa organizátori stavali do pozície, že zastupujú práve tú väčšiu časť Slovákov, ktorí sú slušní, pričom aj opozícia podporovala dané protesty. Keby ste vedeli, ako to celé dopadne, konali by ste vtedy inak?

Áno, konal by som inak. Už by som nepodporoval tieto protesty.

Máte teda pocit, že organizátorom zachutila moc?

Nie, skôr to chápem tak, že vlna popularity ich niekam vyniesla a oni to chcú teraz zužitkovať. Je len otázka času, dokedy sa budú tváriť, že sú nadstranícka iniciatíva. Potom nám však zrazu oznámia, že sa pridávajú ku Kiskovi, Progresívnemu Slovensku alebo vytvoria vlastnú platformu. Majú nárok to urobiť, ale podviedli veľmi veľa ľudí.

Beriete to aj osobne, že podviedli aj vás?

Ja neberiem politiku osobne. Oni podviedli ľudí, nie mňa.

Opozícia a aj vládne strany posledné dni kritizujú kroky iniciatívy. Organizátori naopak kritizujú cez média aj opozíciu, ktorá podľa Šeligu reagovala populistickým až vulgárnym spôsobom. Nebudete sa s nimi chcieť stretnúť aj osobne, nech si neposielate odkazy cez médiá?

Načo sa mám s nimi stretnúť? Nech si založia politickú stranu a potom budeme všetci spolu v jednom ringu. Ja sa ani teraz nepotrebujem stretávať s inými politickými stranami, pokiaľ nemáme čo konkrétne riešiť. S organizátormi sa nemám dôvod stretnúť, pretože ešte nepovedali, kto je za nimi či čo chcú robiť. Tvária sa, že sú apolitickí, ale zasahujú do komunálnych volieb a idú zasahovať aj do prezidentských.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ondrej Šprlák
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Harabin: Nevylučujem návrat. Je desivé ako Fiačan a Pčolinský zdemolovali cez súdnictvo štát. Ešte Lipšic na prokuratúru a sme horší než Burundi

23:59 Harabin: Nevylučujem návrat. Je desivé ako Fiačan a Pčolinský zdemolovali cez súdnictvo štát. Ešte Lipšic na prokuratúru a sme horší než Burundi

Najkontroverznejší sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin nevylučuje, že sa do talára vráti. “Teraz …