Kollár ostro kritizuje Matečnú. Namiesto potravinovej sebestačnosti rieši čipovanie psov. Slovákom pripravila jednu maštaľ

15.1.2018 16:00

Rezort pôdohospodárstva pod vedením SNS má úplne iné priority, len nie občan, nie výživa a nie ekonomika poľnohospodárskej produkcie. Matečná za dva roky nepriniesla žiadne riešenia ani žiadnu koncepciu, na podporu poľnohospodárstva dáva v roku 2018 jeden milión eur, to je 230-krát menej ako v Maďarsku, bijú na poplach kollárovci.

Kollár ostro kritizuje Matečnú. Namiesto potravinovej sebestačnosti rieši čipovanie psov. Slovákom pripravila jednu maštaľ
Foto: TASR
Popis: Boris Kollár

Na jednej strane ministerstvo sľubuje ľuďom kvalitnejšie potraviny a na strane druhej vyčlení pôdohospodárstvu v roku 2018 štátnu pomoc vo výške milióna eur, upozorňuje hnutie Sme rodina. Na porovnanie, susedné Česko vyčlenilo na rovnaký účel v prepočte 140 miliónov eur a Maďari až 230 miliónov eur. Milión je podľa predsedu hnutia Borisa Kollára hodnota jednej maštale s 200 dojnicami. „Slováci, môžete sa tešiť, pani ministerka vám pripravila jednu maštaľ, to je slovenská podpora pôdohospodárstva,“ zhrnul Kollár.

Marketingové ťahy ako zásterka

Odborník hnutia Sme rodina na pôdohospodárstvo Jaroslav Karahuta upozorňuje, že minulotýždňová tlačová konferencia, na ktorej ministerka Gabriela Matečná zhodnotila úspechy rezortu za posledné dva roky a predstavila plán na rok 2018, sa niesla v duchu pozitívneho marketingu a informácie, ktoré na nej zazneli, sa nezakladajú na realite. Zároveň podotkol, že na tlačovke bola 15-krát spomenutá SNS, iba jediný raz kvalita potravín a otázky ako potravinová sebestačnosť či bezpečnosť nezazneli ani raz. Dôvodom je podľa neho fakt, že SNS marketingovými ťahmi zakrýva svoju nepripravenosť a neschopnosť riešiť problémy v rezorte.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Zdroj: TASR

O problémoch v slovenskom agropriemysle svedčí podľa Karahutu aj fakt, že Slovensko sa nachádza na najspodnejších priečkach rebríčkov potravinovej sebestačnosti a bezpečnosti spomedzi všetkých krajín EÚ. A to aj napriek tomu, že klimatické podmienky sú u nás ideálne pre pestovanie takmer všetkých plodín mierneho klimatického pásma. „Bohužiaľ, priority ministerstva sú orientované úplne inde, na nákupy autobusov, dotovanie škôl či investovanie do nehnuteľností, čiže do oblastí, ktoré majú zjavne spadať pod iné rezorty,“ upozorňuje. Podľa Karahutu ministerka Matečná za približne dva roky svojho pôsobenia dosiahla to, že podiel slovenských výrobkov na pultoch obchodov sa prepadol približne o 3 percentuálne body na asi 37 %. „Naše záporné saldo zahraničnoobchodnej bilancie sa prepadlo na ďalšie historické minimum a pri efektívnosti využívania pôdy sme najhorší v EÚ,“ podčiarkol.

Nevypočula hlasy pestovateľov

Hnutie Sme rodina podľa Karahutu veľmi pozorne a podrobne sleduje dianie v agrorezorte. „Máme pripravenú koncepciu, ako vyviesť Slovensko z veľmi vážnej spoločenskej a hospodárskej krízy v produkcii potravín. Hnutie má zriadenú pracovnú skupinu, ktorá sa skladá z tímu odborníkov na každú oblasť činnosti MPRV. Našu koncepciu zverejníme na aprílovej konferencii hnutia Sme rodina – Boris Kollár. Našou prioritou bude potravinová sebestačnosť, potravinová bezpečnosť a efektívnosť využívania finančných prostriedkov v rezorte pôdohospodárstva,“ povedal Karahuta.

Matečná podľa kollárovcov za dva roky nepriniesla žiadne riešenia ani žiadnu koncepciu zastavenia úpadku agrosektora a je zjavné, že terajšie vedenie rezortu nemá koncepciu ani víziu. Príkladom je podľa hnutia aj oblasť pestovania ovocia a zeleniny, kde pestovatelia dlhodobo prosia ministerku, aby zaviedla na Slovensku inštitút sezónnej práce, ktorý napríklad v Poľsku za desať rokov podľa prognóz prinesie ekonomike až 500 miliónov eur.

No u nás ani na rok 2018 Matečná inštitút sezónnej práce do priorít ministerstva nezaradila. Miesto toho je prioritou nášho agrorezortu zákon o veterinárnej starostlivosti, ktorý spadá skôr pod Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR, upozorňujú kollárovci. „Tento rezort má úplne iné priority, len nie občan, nie výživa a nie ekonomika poľnohospodárskej produkcie,“ zhrnul Karahuta.

Gabriela Matečná

  • SNS
  • ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka

„Chcem vyzvať pani ministerku Matečnú, aby sa konečne začala venovať potravinovým veciam, ako je potravinová sebestačnosť a potravinová bezpečnosť krajiny, a nie zástupným témam ako čipovanie psov, ktoré podľa nás patria do pôsobnosti veterinárnej správy a nie do agendy podpredsedu vlády,“ dodal Kollár.

Protireakcia agrorezortu

Hnutie Sme rodina by si malo pri kritike naštudovať aspoň základné informácie o agrorezorte. Uviedol to pre TASR hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Vladimír Machalík, v reakcii na pondelkový brífing opozičného hnutia Sme rodina.

MPRV podľa neho s poľutovaním konštatuje, že "expert" tohto politického hnutia si pri príprave na tlačovú konferenciu ani len nezistil názov rezortu a kritizoval ho za rozvoj vidieka, ktorý patrí nielen do jeho kompetencií, ale je súčasťou aj jeho názvu. 

Machalík zdôraznil, že MPRV SR v minulom roku naštartovalo efektívne čerpanie eurofondov v rámci programu IROP (Integrovaný regionálny operačný program), ktoré boli do príchodu aktuálneho vedenia rezortu čerpané pod 1 % a hrozilo, že SR o tieto prostriedky príde. Z týchto eurofondov pritom budú profitovať občania vo všetkých regiónoch Slovenska.

Naštudujte si základné informácie

Podčiarkol zároveň, že taktiež Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) prvýkrát v histórii Slovenska vyplatila slovenským poľnohospodárom preddavky na priame platby. "So znepokojením tiež konštatujeme, že 'expert strany, ktorá má poslancov v Národnej rade (NR) SR, si zabudol naštudovať, že štátny rozpočet schvaľuje NR SR a nie MPRV SR. Vyzývame preto toto hnutie, aby si pri svojich marketingových aktivitách, ale najmä príprave koncepcie naštudovalo aspoň základné informácie," uzavrel Machalík.

Predseda Sme rodina Boris Kollár, za účasti tímlídra hnutia pre pôdospodárstvo Jaroslav Karahutu, v reakcii na minulotýždňové predstavenie priorít MPRV SR jeho šéfkou Gabrielou Matečnou (nominantka SNS) v pondelok uviedol, že Slovensko má najvyšší podiel záporného salda v zahraničnom obchode (ZO) v prepočte na jeden hektár v celej EÚ, a to vo výške 48 %.

"Pani Matečná prevzala rezort, keď v roku 2015 bolo záporné saldo ZO na úrovni 1,096 miliardy eur. Za rok 2016 bolo záporné saldo na úrovni 1,274 miliardy eur. Len za január až august 2017 bolo saldo pasívne vo výške 873 miliónov eur. Predpoveď je, že za celý rok 2017 bude vo výške okolo 1,3 miliardy eur," priblížil Kollár. Podľa Karahutu ministerka Matečná za približne dva roky svojho pôsobenia dosiahla to, že podiel slovenských výrobkov na pultoch obchodov sa prepadol približne o 3 percentuálne body, na asi 37 %. "Naše záporné saldo zahranično-obchodnej bilancie sa prepadlo na ďalšie historické minimum a pri efektívnosti využívania pôdy sme najhorší v EÚ," podčiarkol Karahuta.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: df
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Najhoršie zlyhanie ochranky? Hrnčiar v tom má jasno, nebol to jeho prípad

0:00 Najhoršie zlyhanie ochranky? Hrnčiar v tom má jasno, nebol to jeho prípad

Aktuálna situácia okolo ochrankárov nie je štandardná. V nedeľnej diskusnej relácii Na telo v televí…