Kollár, Sulík, Procházka, Jarjabek či Uhrík to povedali jasne. Budú alebo nebudú hlasovať za zrušenie Mečiarových amnestií?

    0
    Michal Kováč (Autor: TASR)

    Bývalý premiér Vladimír Mečiar v roku 1998 využil svoje právomoci ako vtedajší zastupujúci prezident Slovenskej republiky a udelil amnestie za trestné činy súvisiace s únosom syna prvého slovenského prezidenta Michala Kováča. Mnohí tieto amnestie považujú za nemorálne a ani po uplynutí už skoro dvoch desaťročí sa nenašlo dosť poslancov, ktorí by v parlamente zahlasovali za ich zrušenie.

    Poslanci však budú v Národnej rade Slovenskej republiky zrejme už čoskoro znova rozhodovať o tom, či zrušiť alebo ponechať tieto pre niekoho sporné a toľko diskutované amnestie. Na ich zrušenie je potrebná ústavná väčšina, teda 90 zo 150 poslancov bude musieť zahlasovať za. Portál Čas.sk spravil prieskum medzi politikmi a za zrušenie sa chystá zahlasovať napríklad predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý by bol rád: „Aby konečne po 20 rokoch aj pán Mečiar a jeho klika, ktorá vtedy vládla, mali právo na spravodlivý proces.“

    Podobne chce hlasovať aj predseda SaS Richard Sulík. „My ich určite podporíme, či to má zmysel, je na diskusiu,“ vyjadril sa a dodal, že už dávno mali byť zrušené. Za zrušenie Mečiarových amnestií by hlasovali aj niekdajší predseda Siete Radoslav Procházka, ktorý pre Čas.sk povedal, že „zrušenie pseudoamnestie nedlhujeme len prezidentovi Kováčovi, ale aj samým sebe“, a rovnako by hlasoval aj líder Mosta-Híd Béla Bugár. Ten však jedným dychom dodal: „Ja určite takýto návrh podporím aj s kolegami, ktorí minule podporili, ale je to málo na to, aby to prešlo. Stále kolegom hovorím, že ak chcú niečo takéto, treba to prerokovať v rámci celého pléna. Ak napríklad klub Smeru alebo SNS povie, že nie, tak to ťažko prejde. Ja som to raz už otvoril, ale povedali mi, že právnici majú rôzne stanoviská, tak nejdeme túto vec otvárať.“

    Iný pohľad má riaditeľ Úradu BBSK Milan Uhrík, ktorý povedal, že podporí zrušenie Mečiarových amnestií iba v prípade, že sa zrušia aj amnestie exprezidenta Kováča, ktorými amnestoval v kauze Technopol vlastného syna. „Podľa nás nemá význam rušiť iba jedny amnestie, keď polovica mafiánov zostane na slobode,“ uzavrel. Smerák Dušan Jarjabek si zas myslí, že amnestie sú iba právnym, a nie politickým problémom. Podľa jeho názoru únos exprezidentovho syna odsudzujú všetci. „Nič nebráni, aby sa ktokoľvek na ten ústavný súd obrátil a nastala opozično-koaličná dohoda.“ 

    - Reklama -