Kollár: My sme extrémisti? To tí slušní a progresívni po nás hádzali jedlo, pľuli na nás

14. 5. 2019 16:00

My sme extrémisti? To tí slušní a progresívni po nás hádzali jedlo, pľuli na nás, vracia sa k včerajšej konferencii Hnutia pre Európu národov a slobody v Bratislave pre ParlamentneListy.sk predseda Sme rodina Boris Kollár. A ako to bolo s tými croissantmi? Ktorý z názorových oponentov Kollára naopak potešil a prečo?

Kollár: My sme extrémisti? To tí slušní a progresívni po nás hádzali jedlo, pľuli na nás
Foto: TASR
Popis: Na snímke vpravo predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár a vľavo predsedníčka Národného frontu Marine Le Penová počas návštevy Národnej rady SR v pondelok 13. mája 2019 v Bratislave.
reklama

Ako hodnotíte včerajšiu konferenciu Hnutia pre Európu národov a slobody? Ako ste spokojný ako spoluorganizátor?

Skončila sa výborne, bolo na nej veľké množstvo ľudí, dnes sme pozerali najnovšie prieskumy preferencií našej frakcie pred eurovoľbami.

Podľa dnes zverejneného prieskumu v  The Independent Hnutie pre Európu národov a slobody by malo mať 184 poslancov, ľudovci 180 a socialisti 149 mandátov. Čiže sme veľmi spokojní.

Čo však konferencia ukázala, máme tu extrémistov na jednej i druhej strane, nielen tých, ktorí chcú búrať Európu a odísť z nej, ale aj tých, ktorí sa tvária ako slušní a sú pritom najagresívnejší.

Hádzali po nás jedlo, vykrikovali vulgarizmy, ukazovali nám vulgárne gestá a pľuli po nás. Keď toto je tá slušná alternatíva, ktorá chce bojovať proti extrému, tak oni sú najväčší extrémisti.

Dokonca aj vyzývali svojich voličov, aby klamali a podvádzali.

Napríklad vyzývali svojich sympatizantov, aby písali hejty na hotel, kde sa konferencia konala, aby mu znížili rating. Dokonca robili súťaž o tričko, ktoré mohol vyhrať ten, kto dá najväčší hejt na hotel. Toto sú ľudia, ktorí chcú prevziať moc.

Ak toto má byť to slušné a progresívne, tak Pán Boh nás opatruj.

 

Podľa odozvy vám konferencia vyšla, na fotografiách pôsobíte ako víťaz, vaše meno skandovala aj hlavná hviezda akcie Marine Le Penová, podujatie monitorovali svetové médiá, ste na prvých stránkach tých našich. Zdá sa, že konferencia zafungovala ako marketingový nástroj, navyše pár dní pred eurovoľbami. Čiže ste spokojný?

Sme v jednom hnutí, podporujeme sa navzájom. Minulý týždeň sa podobná podpora konala v Bulharsku, v piatok sa všetci stretávame v Miláne a v sobotu sa tam uskutoční veľký míting. Budeme tam všetci – Salvini, Le Penová, Geert Wilders a ďalší a očakávam, že nás príde podporiť 50-tisíc ľudí.

FOTO  TASR: Na snímke sprava poslanec NR SR Ľudovít Goga (Sme rodina), predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár, predsedníčka Národného frontu Marine Le Pen z Francúzska a poslanec Európskeho parlamentu George Mayer zo Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) počas tlačovej konferencie v rámci konferencie hnutia Európa národov a slobody (ENS) v Bratislave 13. mája 2019.

Čo znamená včerajšok pre vaše hnutie Sme rodina? Bol pre vás dôležitý pri etablovaní sa v MENL (Hnutie pre Európu národov a slobody)?

Samozrejme. Vysvetlili sme si svoje postoje, potvrdili sme si motivácie, pre ktoré sme išli do politiky, to sú jasne definované veci – ochrana tradícií, práce, posilnenie národných záujmov.

To sme ale my hovorili vždy, že pre nás je najdôležitejší slovenský národ. Chceme mať pre neho silné postavenie v Európe a nechceme tam byť len nejaké onuce.

Sociálne siete sú plné reakcií na túto akciu. Ako ste ich vnímali?

Potešil ma Sulíkov pragmatizmus. Nehejtoval, nemusí s tým súhlasiť, ale nedával to na hranu. Neviem si predstaviť, keby Progresívci spravili nejaký kongres, pričom mne sa nepáči ich program, LGBTI agenda, tieto ich nezmysly, ktoré hlásajú, že by som tam po nich hádzal jedlo. My sa na rozdiel od nich nepasujeme do roly slušných, ale my slušní sme.

Včerajšia reakcia časti opozície však svedčí aj o tom, že hranica pri posudzovaní extrémizmu je veľmi tenká.

Keby prišli diskutovať, vyjadriť svoj názor... Nebol by problém. Doniesli sme im ešte prezent, prišli sme slušne a v pokore.

Lenže túto udalosť obe strany odlišne interpretujú. Vy ste sa im vraj posmievali, boli agresívni, provokační.

My sme boli provokační? V čom som bol agresívny? Tým, že som držal tácku s croissantmi?

Vraj sa to týkalo pána Pčolinského.

KOLLÁR: Pčolinský? To hádam nie.

PČOLINSKÝ: Stál som s telefónom, nahrával som si ľudí, ani som sa slovom neozval. Bol som celý čas ticho. Boris stál s táckou, zobral megafón, začal sa im prihovárať, ale to už nebolo počuť. Beblavý je mimo. Stál pritom vedľa a ja mu k tomu gratulujem, že je s takouto skupinou, ktorá pľuje, nadáva, rozhadzuje jedlo, používa vulgárne gesto.

Anketa

Schvaľujete vstup strany Borisa Kollára do Hnutia pre Európu národov a slobody?

83%
10%
hlasovalo: 502 ľudí

Jeden opozičný poslanec nám podľa informácie našich ľudí ukázal vztýčený prostredník, ale nechcem to komentovať, lebo som to priamo nevidel.

Dokonca, čo je vrchol, kandidátka PS do eurovolieb Lucia Kleštincová sa nám nasáčkovala do konferenčnej sály, že sa chce zúčastniť.

Musel som ísť za ňou a slušne jej vysvetliť, že vzhľadom na veľký záujem o akciu sme museli pristúpiť k registrácii záujemcov o konferenciu a ona medzi nimi nie je, tak aby bola láskavá, odišla a neprovokovala. Mala tendenciu sa so mnou hádať, ale potom odišla. A potom sa zrazu od toho konania dištancovali, písali, že oni za správanie protestujúcich nemôžu a podobne.

S francúzskou političkou Marine Le Penovou ste mali možnosť stretnúť sa už večer pred akciou na neformálnej večeri. Čím vás zaujala? Aká je mimo kamier?

Je veľmi príjemná, ľudská. Nemá problém s nikým debatovať, nemala žiadne maniere. Keď sme jej predstavovali program a vysvetľovali dopravné obmedzenia, nemala problém, keď mala ísť cez pešiu zónu, opäť bez problémov.

Malo pršať, nie je problém, existujú dáždniky, povedala. Je to matka troch detí, úžasný človek, s každým sa fotila, bavila.

FOTO TASR: Na snímke predsedníčka Národného frontu Marine Le Pen z Francúzska počas tlačovej konferencie v Bratislave. 

Niektorí politici akciu nevnímajú práve najpozitívnejšie. Napríklad šéf SNS Danko hovorí o rozbíjaní EÚ, boli aj tvrdšie reakcie. Matovič povedal, že ste sa pridali na stranu fašistov a bláznov. Le Penová však tvrdí, že EÚ rozbíjať nechce, ide jej len o reformu Únie...

Títo slniečkari rešpektujú prezidenta Andreja Kisku a keď mu akceptujú zmeny názorov, napríklad či ostane, alebo neostane v politike, či si založí, alebo nezaloží stranu a on povie, že len blázon nemení názor, keď sa menia podmienky, tak prečo to neakceptujú u druhých?

Marine Le Penová pre extrémistické názory vyhodila zo strany svojho otca. Oni to nechcú vidieť. Aj včera sa jej pýtali, či chce vystúpiť z EÚ, povedala nie, chceme európsky dom opraviť. Tak neviem, o čom títo páni rozprávajú.

Ale nazvať rakúsku vládu fašistickou, hmm, tak to je silná káva. Je to náš blízky sused.

Myslíte si, že sa podarí v eurovoľbách nastoliť rovnováhu medzi národmi a globalizáciou, ako ste o tom na konferencii hovorili? Ste k tomu po včerajšku o krok bližšie?

Tie výsledky z The Independent ukazujú, že sa niečo deje, inak by tá frakcia mala 30 mandátov.

Trošku nám však v poslednom čase akoby unikala podstata eurovolieb, účasti v nich, diskusia poltických strán a ich kandidátov sa zvrhla na vzájomné útoky, obviňovanie sa, vyčítanie si... Toto asi nemožno považovať za pozitívne kampaňovanie.

Ale to nie je o nás. My, Sme rodina, sme si spravili konferenciu, aby sme voličom jasne povedali, o čo nám ide. Ja som nerobil konferenciu na to, aby sme napádali Beblavého, Poliačika. Ja na nich kašlem, nech si robia svoju kampaň. Ale oni to nerobia, napádajú, hejtujú a robia to agresívne. Až extrémisticky. A to je to nešťastie.

Autor: Ľudovít Kusal

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Ľudovít Kusal
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Novým predsedom Mosta-Híd je Sólymos. Bugár: Keď budú chcieť, pomôžem

14:22 VIDEO Novým predsedom Mosta-Híd je Sólymos. Bugár: Keď budú chcieť, pomôžem

Novým predsedom mimoparlamentnej strany Most-Híd je bývalý minister životného prostredia László Sóly…