Kollár: Je mi smutno na duši, keď vidím padať symbol kresťanstva

16. 4. 2019 15:30

Nad požiarom parížskej katedrály Notre-Dame vyjadrili ľútosť viacerí slovenskí politici.

Kollár: Je mi smutno na duši, keď vidím padať symbol kresťanstva
Foto: TASR
Popis: Na kombosnímke Borsis Kollár a padajúci sanktusník - štíhla vežička nad presbytériom kostola na hrebeni strechy hlavnej chrámovej lode počas požiaru Katedrály Notre Dame 15. apríla 2019 v Paríži.
reklama

Nad požiarom parížskej katedrály Notre-Dame vyjadrili ľútosť viacerí slovenskí politici.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár na sociálnej sieti uviedol, že škody na kultúrnom dedičstve sa nedajú vrátiť späť a každým takýmto prípadom sa stráca kus histórie ľudstva. 


Strana SaS pondelkovú (15. 4.) udalosť označila ako veľmi smutné chvíle pre európsku kultúru.

"Súcitíme s Parížanmi, súcitíme s francúzskym ľudom. Tešíme sa na deň, keď sa katedrála uvedie do pôvodného stavu," vyhlásila SaS.

Natália Milanová z OĽaNO skonštatovala, že v Paríži mali aj vďaka nesmiernej odvahe a nasadeniu hasičov šťastie.

"Katedrála Notre-Dame nespadla. Francúzsky prezident Emanuel Macron vyhlásil, že oddnes začínajú Chrám Matky Božej obnovovať. Dvaja francúzski podnikatelia bez zaváhania prispejú po 100 a 200 miliónov eur. Trochu sa obávam, že Notre-Dame bude opravená skôr ako naša Krásna Hôrka, ktorá vyhorela pred siedmimi rokmi," uviedla. Aj tu sa podľa nej ukazuje rozdiel v prístupe k pamiatkam a symbolom kultúry.

Tisíce ľudí sa podľa europoslanca Ivana Štefanca (KDH) v Paríži aj v celej Európe modlili za záchranu katedrály Notre-Dame a aj za životy hasičov, ktorí zachránili neoceniteľné poklady "našej spoločnej histórie". "V úvode Veľkého týždňa to vnímam ako dôkaz, že jednota kresťanov vo viere je jedným z najväčších darov, aké sme dostali. Uchovávajme si ju," napísal. Boris Kollár zo Sme rodina v pondelok večer na sociálnej sieti uviedol, že mu je smutno na duši, keď vidí padať symbol kresťanstva.

 

Rozsiahly požiar, ktorý Chrám Matky Božej zachvátil v pondelok večer, sa hasičom podarilo v utorok úplne uhasiť. Zhorela však drevená strecha katedrály a drevená vežička - sanktusník - z 19. storočia.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

18:25 Nariadi nám OSN prijať utečencov? Jasné fakty

Svetové médiá už informovali, že OSN rozhodla, že klimatických utečencov nebudú môcť vrátiť do krají…