Koľko našich peňazí sa v daňových rajoch stratilo? Prečítajte si analýzu exministerky financií

    0
    Sídlo právnickej spoločnosti Mossack Fonseca v Paname (Autor: SITA)

    Ministerka financií z rokov 1998 až 2002 Brigita Schmögnerová vo svojom komentári v denníku Pravda píše, že islandský premiér Gunnlaugsson je jediný vysokopostavený politik, ktorý za svoje meno v Panama Papers zaplatí. Desiatky ostatných politikov si podľa nej len počkajú, kým kauza prehrmí. Daňové raje nie sú podľa jej slov žiadnou novinkou a „daňoví dezertéri“ už svoje krajiny pripravili o milióny eur, čo sa však týka politikov, až takú veľkú finančnú ujmu svojim štátom vraj nespôsobili. Problém vidí najmä v dezercii veľkých firiem a korporácií. „Pre štáty, z ktorých dezertovali, daňový únik často predstavuje hlbokú dieru v ich rozpočtoch, ktorá sa nedá ničím zaplátať,“ myslí si bývalá ministerka a dodáva: „Z členských krajín OECD a rozvojových štátov od roku 1993 firmy daňových rajov presunuli desiatky tisíc miliónov dolárov.“ Podľa odhadov to môže byť až dvesto miliárd dolárov.

    Proti daňovým rajom sa bojuje už niekoľko rokov a za posledných 15 prešiel tento proces niekoľkými zvratmi. „Z iniciatívy OECD v roku 2000 vzniklo Fórum o škodlivých daňových praktikách, ktorého správa pod názvom Globálna daňová kooperácia uvádzala zoznam preferenčných daňových režimov identifikovateľných ako škodlivé,“ píše Schmögnerová a dodáva, že krajín, ktoré boli takto označené, bolo vtedy 35. Niektoré z nich sa rozhodli pri odstraňovaní praktík spolupracovať, niektoré nie.

    Proti škodlivým daňovým opatreniam bojovali najmä USA pod Clintonovým vedením, po nástupe Georga Busha v roku 2001 sa však iniciatíva zastavila. Otázku daňových rajov opäť intenzívnejšie otvorila až finančná kríza v rokoch 2008 a 2009. Schmögnerová v denníku Pravda píše, že problémom sa zaoberali lídri G20 na schôdzi v Londýne v roku 2009. Dosiahli len malý progres a tým bolo zintenzívnenie poskytovania informácií o daniach medzi jednotlivými štátmi.

    Medzi daňové raje patria Bermudy, Bahamy, Barbados, Panenské či Kajmanie ostrovy a v týchto štátoch firma Mossack Fonseca aj zakladala offshorové spoločnosti. Reakcie politikov na situáciu sú podľa Schmögnerovej slabé. Francúzi vylúčili Panamu zo zoznamu krajín, s ktorými daňovo spolupracujú a Nemecko sa rozhodlo založiť transparentný register firiem, ktorý donúti majiteľov takýchto spoločností odhaliť svoju identitu. Britský premiér David Cameron ohlásil na máj konferenciu, ktorá sa problémom bude zaoberať.  

    - Reklama -