Kôl v plote? Macrona opustil kľúčový spolupracovník, druhého mu najskôr zavrú

25. 2. 2019 6:00

Emmanuel Macron má problém. Francúzskeho prezidenta opúšťa kľúčový poradca. K tomu sa prezident musí vyrovnať s ďalšou aférou svojho bývalého bezpečnostného poradcu Alexandra Benallu. Ide aj o Rusko.

Kôl v plote? Macrona opustil kľúčový spolupracovník, druhého mu najskôr zavrú
Foto: TASR
Popis: Emmanuel Macron
reklama

Francúzsky denník Le Monde píše, že sa na hlavu prezidenta Emmanuela Macrona rúti problém, s ktorým sa bude musieť nejako vyrovnať. Zdá sa totiž, že Benalla klamal o svojich kontaktoch s Rusmi a s francúzskymi bezpečnostnými agentúrami. V tejto chvíli sedí Benalla vo väzbe. Informuje o tom server Lidovky.cz.

V roku 2018 Benallu vyšetrovali, pretože sa mal podieľať na páchaní násilností voči demonštrantom, hoci mal demonštráciu ako pozorovateľ len sledovať. V máji 2018 mal Benalla vyraziť medzi demonštrantov a odtiahnuť z davu mladú dievčinu. Proti jej vôli. Tento čin predznamenal pád 25-ročného mladíka, bez ktorého Macron neurobil mnoho dní takmer ani krok.

Správanie Benallu pred pár dňami preverovala senátna vyšetrovacia komisia a pre mladého muža sa to neskončilo nijako slávne. Ukázalo sa totiž, že okrem problémov na demonštrácii sa Benalla schádzal aj s ruskými oligarchami, za ktorými cestoval krytý diplomatickým pasom. Diplomatické pasy mal vraj hneď štyri.

„Samotného Benallu potom senátori vinia z klamstva a zakrývania dôkazov. Senátna vyšetrovacia komisia sa totiž pýtala práve na jeho väzby s ruským miliardárom Iskanderom Machmudovom a francúzskymi bezpečnostnými firmami. Ako Benalla odpovedal, zatiaľ nie je jasné, senátori však naznačili, že pre Benallovo správanie mohla byť ohrozená nielen bezpečnosť prezidenta Macrona, ale aj francúzske národné záujmy. Ak sa skutočne preukáže, že bývalý šéf ochranky pri výpovedi v parlamente klamal, hrozilo by mu až päť rokov väzenia a pokuta 75-tisíc eur,“ napísal server.

Alexandre Benalla

Alexandre Benalla  Zdroj: TASR

To však nie je jediný Macronov problém. Francúzskeho prezidenta vraj opúšťa jeden z jeho najbližších ideových poradcov – tvorca macronizmu, víťaznej stratégie Emmanuela Macrona – Ismaël Emelien. Vraj sa chce venovať propagácii svojej novej knihy o progresivizme.

Celý článok nájdete na webe Lidovky.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a  psychiatrovi Chocholouškovi

23:59 Ústavný právnik Drgonec: Po valci zo Zlatej Idky máme valec z Trnavy. Hovorí aj o prokuratúre, Lipšicovi a psychiatrovi Chocholouškovi

Lipšica ako generálneho prokurátora potrebujú, je presvedčený bývalý sudca Ústavného súdu, dnes práv…