Kočner používa dve adresy. Hrozí, že niektoré úkony budú neplatné, tvrdia liberáli. SaS má strach z Kočnera v politike, keď venujú tlačovku takej hlúposti, odpovedá

22.9.2017 13:30

Marián Kočner sa môže teoreticky vyvliecť zo svojich machinácií, keď povie, že prevody robil s neplatným preukazom, a teda sú neplatné, obáva sa saskár Jozef Rajtár. Spolu s kolegom Ľubomírom Galkom sa pýta, ako to, že takéto doklady akceptuje kataster v správe ministerstva vnútra a obchodný register v správe ministerstva spravodlivosti. Kočner tvrdí, že adresu zmenil z Chrasťovej 29 na Chrasťovú 22. „Je to smutné, že sa predstavitelia politickej scény na Slovensku venujú takýmto veciam,“ uviedol.

Kočner používa dve adresy. Hrozí, že niektoré úkony budú neplatné, tvrdia liberáli. SaS má strach z Kočnera v politike, keď venujú tlačovku takej hlúposti, odpovedá
Foto: sas.sk
Popis: Ľubomír Galko a Jozef Rajtár

„Marián Kočner sa veľmi rád vyhráža podnikateľom, novinárom a ďalším ľuďom. Vieme, že sa vyhrážal právnikovi banky z kauzy Glance House. Tam dokonca povedal, že mu nechá prehnať guľku hlavou. Polícia na to nič, všetko bolo v poriadku. Vyhrážal sa svojmu bývalému obchodnému partnerovi z kauzy Pezinok. Neverejne sa vyhráža ďalšiemu množstvu ľudí. Naposledy sa verejne vyhrážal novinárovi z Aktuality.sk, pánovi Kuciakovi,“ začal zostra poslanec Rajtár tlačovú besedu s názvom Dvaja Mariánovia Kočnerovia si beztrestne kšeftujú. Otázkou podľa neho je, ktorý Marián Kočner sa vyhrážal spomínanému novinárovi.

„Keď si otvoríte obchodný register, vyvalí sa na vás absolútna záplava firiem Mariána Kočnera a v rámci tej záplavy firiem má Marián Kočner mnoho, respektíve minimálne dve odlišné totožnosti. Raz má trvalý pobyt na Chrasťovej 22 a raz má trvalý pobyt na Chrasťovej 29. Ale nemení si to každých pár rokov, ale každú chvíľu má ten trvalý pobyt niekde inde. Zrejme sú to dvaja odlišní ľudia,“

„V jeden deň, zhodou okolnosti to bolo piatok trinásteho, si nahlásil do obchodného registra dve rôzne adresy, dva rôzne trvalé pobyty. Jeden na Chrasťovej 22, druhý na Chrasťovej 29. V ten istý deň do dvoch rôznych firiem do obchodného registra,“ priblížil Rajtár a spýtal sa, ako je vôbec možné, že úrady niečo také akceptujú. „Ukáže dva občianske preukazy, alebo sa rozdvojí?,“ zaujíma sa a uvádza ďalší príklad z konca roku 2015.

„Do jednej firmy sa zapísal ako predseda predstavenstva s Chrasťovou 22 a do druhej v ten istý deň s trvalým pobytom Chrasťová 29. Úrady akceptujú to, že jeden človek nahlási dve totožnosti v ten istý deň? Otázka teda je, ten Marián Kočner, ktorý sa vyhrážal novinárovi, bol z Chrasťovej 22 alebo bol z Chrasťovej 29? Ten, ktorý predával a kupoval 17 bytov za 1 euro, bol Marián Kočner z z Chrasťovej 22 alebo z Chrasťovej 29?“ pokračoval Rajtár.

Upozornil, že podľa zákona o občianskych preukazoch, ak sa s neplatným preukazom spraví transakcia, je neplatná. „Marián Kočner sa tak v konečnom dôsledku môže teoreticky vyvliecť zo všetkých svojich machinácií. Jedného dňa povie tieto všetky prevody som robil s neplatným preukazom, teda sú neplatné, teda sa skutok nestal a môže byť zo všetkých vecí vonku,“ obáva sa poslanec za SaS.

Fascinuje ho, že takéto doklady sú akceptované verejnými úradmi – katastrom, ktorý je v správe ministerstva vnútra a obchodným registrom v správe ministerstva spravodlivosti. „Chceme teda požiadať príslušných ministrov, pani ministerku Luciu Žitňanskú a Roberta Kaliňáka, aby vysvetlili postup týchto úradov. Prečo akceptujú dvoch Mariánov Kočnerov? Ako si máme vysvetľovať, že jeden človek má dve totožnosti, ktoré striedavo používa?,“ obrátil sa Rajtár na ministrov.

Miloslava Kováča, ktorý Kočnerovi robí tieto úkony, označil za Davida Copperfielda medzi notármi, pričom v marci ho preveroval ministerstvo. Následne Rajtár citoval z tlače, že podľa Žitňanskej porušil notársky poriadok aj etický kódex notára, preto žiadala, aby bol zbavený úradu. Zaujíma ho súčasný stav. Rajtár dodal, že tento notár pracuje aj pre Smer-SD a keďže premiérovi Ficovi sa len ťažko doručuje pošta, Kováč vie nielen z jednej osoby spraviť dve totožnosti, takisto vie aj z druhej osoby spraviť žiadnu totožnosť.

Galkove otázky na Gašpara a ministrov

Na Rajtára nadviazal jeho stranícky kolega, exminister obrany Ľubomír Galko tromi poznámkami.

„Po prvé, predstavte si situáciu, že novinár príde za ministrom vnútra, že sa jemu alebo jeho kolegovi a jeho rodine niekto vyhráža a zastrašuje ich. Tento minister vnútra okamžite vykoná kroky, aby situáciu preveril a novinára a jeho rodinu ochránil. Na základe toho sa to už nikdy nestane, nikto si nedovolí takto ohrozovať slobodu slova a právo občanov na informácie o tom, ako fungujú štátne orgány,“ začal s tým, že toto si môžeme na Slovensku naozaj len predstavovať, pretože Kaliňák vo vyhrážkach novinárovi Kuciakovi nevidí problém.

Galko sa následne spýtal prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara, ktorý mal informáciu od špeciálneho prokurátora o začatí Kočnerovho stíhania, prečo v tomto prípade nepristúpil k zabezpečovacím invazívnym úkonom typu domová prehliadka, prípadne úteková alebo kolúzna väzba.

Po tretie si Galko tiež pýtal odpovede od ministerstiev, či úrady kryjú Rajtárom opísané konanie.

To vážne? Nemajú nič iné na práci? Čuduje sa Kočner

„To nemyslíte vážne,“ reagoval so smiechom Kočner na informáciu o tlačovej besede saskárov venovanej jeho osobe, či v poňatí Rajtára a Galka skôr jeho osobám. „To ste ma pobavili. A o tom bola tlačovka?,“ nevychádzal z údivu.

„Pokiaľ bola tlačovka o tom, že Kočner používa dve adresy, tak je to veľmi úbohé, že SaS už nemá žiadnu inú tému, ktorá by zaujímala občanov tohto štátu a nemajú čo iné na práci riešiť, len to, či má Kočner jednu alebo dve adresy,“ odpovedal pre Parlamentné listy s tým, že ak je toto programom strany SaS, zrejme to ďaleko nedotiahnu.

„Kedysi v minulosti som mal adresu trvalého bydliska na ulici Chrasťová 29. V tom čase som používal túto adresu trvalého bydliska. Dnes mám adresu trvalého bydliska na Chrasťovej 22. Neviem, čo je na tom zvláštne,“ dodal k meritu veci. „Neviem o tom, že by som používal v rovnakom čase dve adresy. Kedysi v minulosti som bol vlastníkom nehnuteľnosti na adrese s číslom 29, a vtedy a myslím, že ešte aj chvíľu potom, som túto adresu používal. A čo je na tom?,“ pýta sa Kočner.

„Je možné, že aj v obchodnom registri som mal v tom čase adresu na čísle 29, a môže sa pokojne stať, že v niektorých firmách tá adresa ostala, že som to nezmenil, ale to je úplne bežný jav, že si ľudia po nejakom čase nezmenia adresu trvalého bydliska vo firme v obchodnom registri. Ale adresu bydliska mám na čísle 22, tam mi chodí aj pošta a aj s touto adresou dnes vystupujem,“ uviedol informácie na pravú mieru.

„Vždy som vystupoval podľa toho, ako som to mal aj v občianskom preukaze. Ale na tom nie je nič zvláštne. Mali by ste sa ich opýtať, či nemajú nič iné na práci,“ navrhol. „Je to smutné, že sa predstavitelia politickej scény na Slovensku venujú takýmto veciam,“ uviedol napokon.

„SaS má naozaj veľký strach z toho, že Kočner chce vstúpiť do politiky, keď venujú tlačovku takejto idiotine,“ neodpustil si na záver.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: rp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Napätie vo vnútri Európskej únie! Komisia chce prebrať kontrolu nad debatou o migračnej politike. Budú o migrantoch rozhodovať úradníci?

17:00 Napätie vo vnútri Európskej únie! Komisia chce prebrať kontrolu nad debatou o migračnej politike. Budú o migrantoch rozhodovať úradníci?

Minisummit o migrácii, na ktorý zvolal šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker predstaviteľov šest…