Kočner nebol jediný, kto mohol mať záujem odstrániť Kuciaka. Sieť podozrivých bude podstatne širšia, hovorí saskár Klus

21.10.2018 0:00

ROZHOVOR "Mňa by neprekvapilo, ak by vyšetrovací tím nakoniec dokázal, že za vraždou Jána Kuciaka a jeho snúbenice stál Marián Kočner. Na druhej strane som si istý, že nebol jediný, kto mohol mať záujem odstrániť Jána Kuciaka. Predpokladám, že sieť podozrivých bude podstatne širšia. Dokonca si myslím, že celá vec nakoniec môže spôsobiť zemetrasenie na slovenskej politickej scéne," povedal Martin Klus pre Parlamentné listy

Kočner nebol jediný, kto mohol mať záujem odstrániť Kuciaka. Sieť podozrivých bude podstatne širšia, hovorí saskár Klus
Foto: TASR
Popis: Na snímke opozičný poslanec NR SR za stranu SaS Martin Klus

Pán Klus, nedávno sme boli svedkami konfliktu medzi vaším šéfom Richardom Sulíkom a predsedom OĽaNO Igorom Matovičom. Dôvodom bolo zmrazovanie platov, s ktorým Richard Sulík nesúhlasí. Ako sa vy pozeráte na túto záležitosť?

Ide najmä o otázku filozofického nastavenia k tejto téme oboch lídrov. SaS dlhodobo kritizuje neustále zmrazovanie a líder OĽaNO má evidentne celkom iný postoj. Mňa osobne však mrzí, že si opoziční lídri takto posielajú odkazy cez médiá. Nevysiela to totiž ideálny signál o našej schopnosti spolupracovať, ak sa pozrieme do budúcnosti. Treba ale povedať, že aj toto je súčasť politiky a netreba sa čudovať, ak to niekedy medzi dvomi stranami zaiskrí.

Čiže môžeme povedať, že váš postoj k zmrazovaniu platov je rovnaký ako Richarda Sulíka..

Určite áno. Veľmi sa mi páči aj jeho vyjadrenie v statuse, ktorý adresoval práve Igorovi Matovičovi. A teda, že ak budeme trvať na zmrazovaní platov, tak v politike môžu zostať iba tí, ktorí nie sú schopní ničoho, alebo tí, ktorí sú schopní všetkého. A to je rizikom pre ďalší vývoj Slovenska. 

Rovnako sa riešila aj cesta predsedu NRSR Andreja Danka do Turecka, kde sa stretol so svojím kamarátom Vjačeslavom Volodinom, ktorý je na sankčných zoznamoch. Čo na túto skutočnosť hovoríte?

Predovšetkým je potrebné povedať, že Andrej Danko takýmito krokmi popiera programové vyhlásenie vlády, ktoré sám podpísal a za ktoré hlasoval. V ňom je pomerne jasne definovaný európsky a atlantický priestor, ku ktorému sa Slovensko hlási a kam patrí.

Okrem toho, ak Andrej Danko hovorí o škodlivosti sankcií, treba povedať aj to, že nepominuli dôvody, prečo tieto boli voči Rusku zavedené. Rusko ďalej destabilizuje východnú Ukrajinu a stále neopustilo Krym, ako okupované územie inej krajiny. Kým to tak bude, tak napr. ani minister Lajčák nevidí dôvod na to, aby sa sankcie zrušili.

Domnievam sa, že ak by sme podobné sankcie zaviedli už v roku 2008, keď Rusko napadlo Gruzínsko, tak by sme v súčasnosti zrejme nečelili takým vážnym problémom, ako čelíme v prípade Ukrajiny. Inak povedané, už vtedy sme nereagovali dostatočne a  včas. A to by sme mali mať na pamäti pri úvahách o ich zrušení.

Včera vyšla aj informácia o tom, že Danko spolu s Petrom Gajdošom sa tajne stretli s ruským ministrom Denisom Manturovom. Na stretnutí riešili zbrojársky priemysel a stíhačky. Myslíte si, že by mal šéf rezortu diplomacie spraviť niečo viac, aby sa takéto veci nestávali?

Mňa mrzí, že títo dvaja páni, teda Andrej Danko a Peter Gajdoš, sa na danom stretnutí tvária ako fyzické osoby. Ale oni nimi nie sú. Andrej Danko je druhý najvyšší ústavný činiteľ a Peter Gajdoš je ministrom obrany. Podľa môjho názoru je pre našu krajinu mimoriadne škodlivé, ak sa tajne stretávajú na takýchto rokovaniach. To, že sa daná informácia dostala na svetlo sveta, by nemalo ostať bez povšimnutia aj v rámci koalície.

Rozumiem ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi, aj premiérovi Petrovi Pellegrinimu, že strmhlav nemôžu ísť proti svojmu koaličnému partnerovi. Myslím si ale, že určité mantinely by v podobných situáciách mali platiť. V súčasnosti sú takéto stretnutia neakceptovateľné, pretože týmto spôsobom podrývajú obraz Slovenska aj u našich priateľov a spojencov v Severoatlantickej aliancii a Európskej únii.

Ešte chvíľu zostaneme pri predsedovi SNS -  ako reagujete na skutočnosť, že pán Danko dal utajiť svoju rigoróznu prácu pred verejnosťou?

Veľa ľudí sa ma pýta, ako hodnotím postoj mojich bývalých kolegov z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, keď dovolili utajenie samotnej práce. Domnievam sa, že nemali veľmi na výber, pretože podľa autorského zákona na to Andrej Danko mal právo. Na druhej strane ale treba dodať, že je ústavným činiteľom a v takom prípade je dôležité, aby išiel príkladom a rozptýlil akékoľvek pochybnosti o tom, že titul doktora práv získal v rozpore s dobrými mravmi. Paradoxom je, že práve v tejto dobe v pléne Národnej rady diskutujeme o etickom kódexe poslancov, ktorý navrhol samotný predseda. O to žiaducejšie je, aby sa tejto kauze postavil čelom.

V súčasnosti vznikli tri nové strany – PS, Spolu a Maďarské fórum Zsolta Simona. Hovorí sa aj novom projekte Andreja Kisku, ktorý by mal byť, podľa informácii z kuloárov, nová politická strana. Čo hovoríte na to, že do najbližších parlamentných volieb zrejme pôjdu štyri nové strany?

Osobne som trochu sklamaný z toho, že sa politický priestor napravo od stredu ďalej fragmentuje. Ak by k tomu navyše vznikla nová politická strana vedená súčasným prezidentom Andrejom Kiskom, tak by skutočne išlo o ďalšie rozbíjanie pravice, čo nie je dobrým signálom pre voliča. Ak ale pôjde o projekt, ktorý bude mať ambíciu skutočne spájať,  tak je kľúčovou otázkou, za akých okolností k tomu príde. A teda, či sa k danému nápadu budú chcieť pridať aj strany ako Progresívne Slovensko, Spolu, či Maďarské fórum, ktoré práve vzniká.

Ing. Andrej Kiska

  • BPP
  • Prvý nezávislý prezident Slovenskej republiky
  • prezident

Počul som, že by mohlo ísť o projekt na štýl SDK z roku 1998. Problém je v tom, že už teraz vieme s istotou povedať, že SaS sa takéhoto spájania nezúčastní. Je na to jednoduché vysvetlenie. SaS je druhou najsilnejšou politickou stranou, lídrom opozície, programovo aj personálne pripravená na vládnutie a preto nevidíme dôvody na to, aby nás spájal niekto, kto príde obrazne povedané zvonku. Mne osobne by sa omnoho viac páčilo, ak by pán prezident vstúpil do existujúcej opozície, keď už má záujem aktívne sa zapojiť do politického diania po skončení mandátu prezidenta. Všetci sme teda v očakávaní, ako sa nakoniec rozhodne. Myslím si ale, že celému projektu neprospieva, ak je zahalený rúškom tajomstva, ako to je teraz.

Hovorí sa, že Kiskova strana by najviac voličov zobrala opozícii, najmä SaS a OĽaNO. Myslíte si, že je reálny takýto scenár? Čo budete robiť v prípade, ak vám naozaj klesli preferencie?

Osobne očakávam, že pád preferencií opozičných strán nebude taký strmhlavý, ako si niektorí ľudia prajú. Samozrejme, perspektívny vstup prezidenta na politickú scénu sa dotkne aj SaS či OĽaNO, ale najväčší pohyb očakávam v prípade KDH či paradoxne Mostu-Híd, ktoré sú v súčasnosti na hranici zvoliteľnosti. Práve oni budú vstupom ďalšieho hráča v rámci stredo-pravého politického spektra najviac ohrození.

Ako politológ samozrejme očakávam, že k určitým posunom dôjde aj v prípade SaS a OĽaNO. Niekde sa budú musieť pre novú stranu voliči nájsť a zo súčasnej koalície to asi vo veľkej miere nebude. V súčasnosti máme v SaS preferencie na úrovni 15 percent, čiže si nemyslím, že by bol pád hlasov v prípade nástupu strany Andreja Kisku natoľko radikálny, aby atakoval desaťpercentnú hranicu. Stále sme však v rovine špekulácií.

Autor: TASR

Rozhodujúce bude aj to, kto sa stane súčasťou politickej strany, pretože stavať ju iba na jednom človeku je podľa môjho názoru v súčasnosti pomerne odvážnou záležitosťou. Rovnako bude pre nás dôležitá aj otázka, či pán prezident bude pripravený reálne vstúpiť do straníckej a parlamentnej politiky.

Osobne si to v tejto chvíli neviem predstaviť. Ak dnes hovorí, že nemá dostatok času venovať sa svojej rodine, tak predstava, že bude aktívne súčasťou straníckeho života, je v súčasnosti pre mňa nepredstaviteľná.

V súvislosti s vraždou Kuciaka a Kušnírovej sa hovorí, že by si ju mal objednať známy podnikateľ Marián Kočner, ktorý mal s novinárom viacero konfliktov.... 

Som rád, že sa vyšetrovanie vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice pohlo vpred. Ide o zlom, na ktorý celé Slovensko, ale rovnako aj svet čakali. To, že sa na Slovensku stala dvojnásobná úkladná vražda, rozhodne nevrhalo na našu krajinu dobré svetlo. Navrhujem počkať si na výsledky vyšetrovania, no mňa by neprekvapilo, ak by vyšetrovací tím nakoniec dokázal, že za tým stála práve osoba, ktorú ste spomínali. Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že sa Marián Kočner novinárom vyhrážal a údajne na nich zbieral rôzne kompromitujúce materiály. Práve Ján Kuciak bol, pokiaľ viem, v najintenzívnejšom konflikte s Marianom Kočnerom.

Na druhej strane som si ale istý, že nebol jediný, kto mohol mať záujem odstrániť Jána Kuciaka. Preto budem v tejto chvíli opatrný s akýmikoľvek vyjadreniami,  keďže predpokladám, že sieť podozrivých bude podstatne širšia. Dokonca si myslím, že celá vec nakoniec môže spôsobiť zemetrasenie na slovenskej politickej scéne. Netreba zabúdať, že najmä čelní predstavitelia Smeru sú istým spôsobom prepojení na väzby, ktoré mal Marián Kočner. Ak sa postupne začne odkrývať pozadie týchto väzieb, napríklad aj z trezoru pána Kočnera, tak možno budeme všetci veľmi prekvapení, kam až siaha mafia na Slovensku.

Súčasnou vládou najviac zatriasli dve kauzy – a to vražda Jána Kuciaka a únos vietnamského podnikateľa Trinh Xuana Thanha vládnym špeciálom. Tá prvá mala za následok, že Robert Fico podal demisiu a v jeho funkcii ho nahradil Peter Pellegrini. Ako by ste zhodnotili jeho vládu za polroka, čo je na poste predsedu vlády?

V prvom rade je Smer majstrom v politickom marketingu. Už to predviedli niekoľkokrát. To, čo sa podarilo s odchodom Roberta Fica a Roberta Kaliňáka zo ich pozícií, je typickým príkladom, ako na to. Nahradili ich omnoho prijateľnejšie tváre Petra Pellegriniho a Richarda Rašiho, čo vidieť aj na preferenciách strany, ktoré prestali padať, ba dokonca sa mierne zdvihli. Ukazuje sa, že Robert Fico prestáva svojim voličom chýbať a to je pre neho mimoriadne zlá správa. A to je aj dôvod, prečo sa zubami-nechtami snaží udržať v mediálnom prostredí. Očakávam, že skôr či neskôr to vyústi aj do istého konfliktu v strane Smer.

Peter Pellegrini hovoril, že budúcnosť Slovenska vidí najmä v EÚ. Váš šéf je ale k tomuto výroku skeptický. Aký je váš názor.

Richard Sulík nikdy nespochybňoval naše členstvo v Európskej únii, práve naopak. My sme silnými advokátmi nielen členstva v EÚ, ale aj v NATO. V prípade istej skepsy hovoríme o tom, akým smerom sa v súčasnosti Európska únia uberá. Preto sme najväčšími advokátmi  rôznych reforiem, ktoré sme predložili a sme pripravení o nich kedykoľvek diskutovať. A to nielen na Slovensku, ale aj na pôde samotnej EÚ. Ak má byť Peter Pellegrini obhajcom nášho členstva v Únii, ale aj hodnôt, ktoré to v sebe nesie, tak by prv mal začať vo svojej vlastnej vláde.

A to napríklad tým, aby sa opýtal ministra obrany Petra Gajdoša, prečo obranná stratégia, ktorú vypracoval jeho rezort, stále neprešla parlamentom. Práve v danej stratégii sa hlásime k európskym a severoatlantickým hodnotám a údajne je to SNS, ktorá blokuje jej prijatie. To isté sa dá povedať aj o bezpečnostnej stratégii vypracovanej ministerstvom zahraničných vecí. Toto by si mal Peter Pellegrini ako deklarovaný eurooptimista zobrať za svoje. Rovnako by mal konečne začať konať a umravňovať jeho koaličného partnera z SNS, ktorý zneužíva akúsi vlnu proti EÚ a NATO na Slovensku.

Aký je váš stranícky postoj k V4?

Ide o veľmi dôležitú platformu na diskusiu. Ukazuje sa, že ak sa v rámci nej budeme snažiť hľadať to, čo nás spája. Môže tak byť veľmi efektívnym nástrojom na tlmočenie našich názorov smerom k našim partnerom najmä v EÚ. Samozrejme ide o veľmi heterogénne zoskupenie, v ktorom majú členské krajiny rôzne pohľady na niektoré otázky. Napr. Poľsko má k niektorým otázkam svojské postoje, obzvlášť teraz pod vedením strany Právo a spravodlivosť. Rovnako aj Maďarsko v istých oblastiach presadzuje politiku, s ktorými Česko alebo Slovensko nie je úplne stotožnené. Ak teda v rámci vyšehrádskych diskusií prejdeme k tomu čo nás rozdeľuje, tak Vyšehrad dlhodobo neprežije. 

V poslednom čase sa vynárajú informácie o tom, že nepríde k dohode medzi Veľkou Britániou a Európskom úniou ohľadom brexitu. Myslíte si, že sa môže naplniť aj takýto scenár? Prípadne, že by sa znovu malo hlasovať o tom, či ľudia chcú vystúpenie Veľkej Británie z EÚ alebo nie?

Zatiaľ vystúpenie Veľkej Británie z EÚ nevyzerá dobre. Ja som veľkým advokátom dohody, ktorá je v záujme všetkých strán, vrátane Slovenska. Na území Veľkej Británie sa totiž nachádza okolo stotisíc našich občanov. Rovnako je Spojené kráľovstvo dôležitým investorom na Slovensku – najmä ak sa pozrieme na automobilku Jaguar - Landrover. Práve preto by bolo dôležité, aby sa nejaká dohoda našla, pretože odchod bez nej môže spôsobiť výrazné skomplikovanie vzťahov. Na druhej strane, objavili sa hlasy aj o druhom referende. Toto by ale bolo zrejme nie o zotrvaní v EÚ, ale o podmienkach vystúpenia.

Dokonca aj druhá najsilnejšia strana – Labouristi začali byť advokátom takejto myšlienky, preto si myslím, že druhé referendum je čoraz reálnejšie. Ak by totiž neprišlo k žiadnej dohode, tak to môže mať najmä vnútropolitický dosah. Vzhľadom na rozdelenosť vládnucej Konzervatívnej stany môže dokonca dôjsť aj k predčasným voľbám vo Veľkej Británii. V takom prípade je možné takmer čokoľvek. Zaujímavosťou o tomto odchode je fakt, že európska dvadsaťsedmička je v súčasnosti omnoho súdržnejšia ako samotná Británia a to sa odzrkadľuje aj vo vyjednávaní o brexite.

Vplýva na to aj existencia scenára, ktorý vypracovala samotná britská vláda, ktorý hovorí o tom, čo by znamenal odchod bez dohody. Okrem iného sa v ňom spomína, že by sa úplne zablokoval prístav Dover, mohlo by dôjsť k potravinovej, či liekovej kríze a tiež že by sa výrazne skomplikovali vzťahy s Írskom. Najmä súčasný bezhraničný režim, ktorý s touto krajinou nateraz funguje, pričom po brexite by museli byť zavedená pevná hranica.

Tá by mohla vyvolať zlých duchov minulosti, keď pred niekoľkými desaťročiami v Írsku vybuchovali bomby a prebiehali rôzne teroristické útoky. Pevne verím, že tento scenár nenastane. Takmer s istotou sa dá povedať, že Británia upadne do hlbokej hospodárskej recesie, čo nie je dobrá správa ani pre Slovensko, ani pre EÚ. Ide totiž o nášho strategického politického, bezpečnostného a v konečnom dôsledku aj obchodného partnera, kde vyvážame aj naše výrobky.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: PH
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Kto pomôže Kiskovi s rozbehom jeho novej strany?

0:00 Kto pomôže Kiskovi s rozbehom jeho novej strany?

Prezident SR Andrej Kiska pri zakladaní novej strany rokuje aj s už existujúcimi politickými subjekt…