Kočner na súde spomínal Sulíka aj Kisku. Zmenky neboli v účtovníctve, lebo to Rusko nechcel. Súd o zmenkách prerušili do februára

27. 1. 2020 18:20

Znalkyňa v oblasti účtovníctva Lenka Balkovičová nenašla v účtovníctve firiem obžalovaného Mariana Kočnera ani v účtovníctve Markízy evidované sporné zmenky. Pavol Rusko priznáva, že tam neboli a odkazuje na bezpečnostnú situáciu. Marian Kočner namieta zaujatosť znalkyne. Po výsluchu troch znalkýň bolo pojednávanie Špecializovaného trestného súdu v kauze falšovania zmeniek TV Markíza prerušené do 10. februára.

Kočner na súde spomínal Sulíka aj Kisku. Zmenky neboli v účtovníctve, lebo to Rusko nechcel. Súd o zmenkách prerušili do februára
Foto: PL.sk
Popis: Znalkyňa z oblasti účtovníctva Lenka Balkovičová
reklama

Balkovičová uviedla, že v jednej z Kočnerových firiem Správa a inkaso zmeniek sa nachádzala zmienka o sume 68 miliónov eur na podsúvahovom účte z roku 2016. Na tom však nebola uvedená žiadna informácia o postúpení zmeniek.

Podľa obžaloby vznikli antedatované zmenky práve v tomto roku. Splnomocnenkyňa Markízy Lucia Tandlich si myslí, že bola poznámka o sume doplnená potom, čo vznikla "legenda o zmenkách".

Zmienku o zmenkách nenašla Balkovičová ani v účtovníctve Markízy, rovnako ako viacero predchádzajúcich svedkov – účtovníčky televízie alebo bývalí riaditelia.

„Nedal som to do toho účtovníctva, lebo som chcel, aby to tam nebolo," reagoval obžalovaný Pavol Rusko.

Dodal, že v účtovníctve nebola ani exekúcia podniku v roku 1998, ktorá začala spor Gamatex a napriek tomu existovala. Tvrdí, že zmenky do účtovníctva nevpísal, aby zachránil životy, akým spôsobom, nešpecifikoval.

Počas Balkovičovej výpovede sa jej obžalovaný Marian Kočner spýtal na politickú príslušnosť, čo predseda senátu Emil Klemanič označil za absolútne neprípustné.

Balkovičová spolupracuje so stranou Za ľudí a je primátorkou mesta Zvolen. Advokát Mariana Kočnera Michal Mandzák namietal jej zaujatosť s tým, že názory exprezidenta a lídra strany Andreja Kisku sú verejne známe.

Kočner tiež poukazoval, že mala v minulosti vzťah s opozičnou SaS, s ktorej predsedom Richardom Sulíkom má nepriateľský vzťah.

Lipšic: Dokazovanie sa blíži ku koncu

Dokazovanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza sa podľa splnomocnenca televízie Daniela Lipšica blíži ku koncu. Myslí si, že pred senátom Špecializovaného trestného súdu sa vykonalo dosť dôkazov na to, aby mohol rozhodnúť. Obžalovaný Pavol Rusko po pondelkovom pojednávaní skonštatoval, že obžaloba neuniesla dôkazné bremeno.

Právni zástupcovia TV Markíza Tomáš Kamenec, Daniel Lipšic a dozorujúci prokurátor Ján Šanta. Zdroj: TASR

„Podpisy sú zjavne podobné podpisom v roku 2016, komunikácia v Threeme je jednoznačná. Ten súbor dôkazov bez akýchkoľvek pochybností dokumentuje antedatovanosť zmeniek,“ povedal Lipšic. Skutkový stav považuje objasnený natoľko, že môže senát rozhodnúť, no prízvukoval, že to je iba jeho názor, a je to na senáte.

„Pokiaľ viem, tak znalkyne povedali, že nevieme dokázať ani jednu, ani druhú alternatívu, a pokiaľ viem, tak sa dokazuje vina,“ uviedol obžalovaný Pavol Rusko. 

Tvrdí preto, že obžaloba neuniesla dôkazné bremeno.

Znalkyňa, ktorá skúmala podpisy Mariana Kočnera, vypovedala, že minimálne dva podpisy na sporných zmenkách sú pravdepodobne antedatované. 

Druhá znalkyňa z odboru grafickej diagnostiky Tatiana Dugovičová potvrdila závery ostatných znaleckých posudkov z oblasti chémie o tom, že sa vedeckým skúmaním nedá zistiť, z ktorého roku zmenky sú.

„Som presvedčený, že pokiaľ by sa o zmenkách dozvedeli tí, ktorí by sa o nich dozvedieť nemali, tak to mohlo stáť život niekoľkých ľudí,“ tvrdil Pavol Rusko. Bližšie podrobnosti o tom, z koho strany hrozilo nebezpečenstvo, chce ozrejmiť nabudúce.

Po pondelkovom pojednávaní bol proces prerušený do 10. februára. Vtedy sa majú dostaviť znalci Erika Straková a Milan Nouzovský.

Obžalovaní Marian Kočner a Pavol Rusko podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Marian Kočner je obžalovaný i z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. 

Pavol Rusko je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Koronavírus vyčíňa v Taliansku: Dve stovky nakazených, jedenásť mŕtvych. A nikto netuší, kde sa tam vzal

8:08 Koronavírus vyčíňa v Taliansku: Dve stovky nakazených, jedenásť mŕtvych. A nikto netuší, kde sa tam vzal

V Taliansku sa zatvárajú múzeá, rušia sa futbalové zápasy či sa obmedzuje doprava. Server CNN prišie…