Koaličné intrigy u susedov? Český premiér si rypol do ministra financií Babiša

14. 9. 2016 16:36

Český premiér Bohuslav Sobotka po dnešnom schválení prísnejšej novely zákona o konflikte záujmov v Poslaneckej snemovni sa nepriamo, ale ostro pustil do vicepremiéra a ministra financií Andreja Babiša (ANO). Zákon kvôli ministrovmu podnikaniu a vlastneniu médií prezývali aj Antibabiš. Informoval o tom český spravodajský portál Novinky.cz.

Koaličné intrigy u susedov? Český premiér si rypol do ministra financií Babiša
Foto: SITA
Popis: Český premiér Bohuslav Sobotka

Sobotka (ČSSD) na Twitteri očividne urobil narážku na koaličného partnera, keď napísal: "Prísnejší zákon o konflikte záujmov prijatý. Oligarchovia si budú musieť vybrať: buď členstvo vo vláde, alebo dotácie, verejné zákazky a vlastníctvo médií."

Poslanci dolnej komory českého parlamentu dnes v hlasovaní odsúhlasili, že členovia vlády nebudú môcť vlastniť médiá. A firmy, v ktorých bude mať člen kabinetu štvrtinový alebo väčší podiel, nebudú mať dosah na nenárokové dotácie ani na investičné stimuly a nebudú sa môcť zúčastniť na verejných zákazkách.

Vlastníctvo médií budú mať ministri zakázané od nasledujúceho volebného obdobia, pripomenul portál Novinky.cz.

Babiš na debate v snemovni nebol prítomný, ale sledoval ju na chodbe na obrazovke. Po schválení novely zákona o konflikte záujmov zareagoval vyjadrením na chodbe: "Sú to zúfalci, ktorí nevedia, ako funguje svet."

Babiš vlastní prostredníctvom svojho holdingu Agrofert vydavateľstvo Mafra, kam patria napríklad aj denníky Mladá fronta DNES, Lidové noviny a Metro a tiež server iDNES.cz. Babiš vlastní tiež hudobnú televíziu Óčko a celoštátnu rozhlasovú stanicu Impuls, dodal portál iDNES.cz.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR

Ďalšie články z rubriky

Danko nekompromisne o Čaputovej: Tieto veci mi na prezidentke prekážajú

0:05 Danko nekompromisne o Čaputovej: Tieto veci mi na prezidentke prekážajú

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD) neurobil nič pre to, aby mali dôchodc…