Koalícia zaradila vyššiu rýchlosť: Takto chce zmeniť pravidlá volebnej kampane

    0
    Na archívnej snímke sprava koaliční lídri Béla Bugár (Most-Híd), Robert Fico (Smer-SD) a Andrej Danko (SNS) po podpise dodatku ku koaličnej zmluve (Autor: TASR)

    Novelou, ktorú predložili koaliční poslanci, sa má upraviť financovanie strán aj kampane. Zmeniť by sa mali pokuty a mala by sa stanoviť aj maximálna suma členských príspevkov pre stranu.

    Poslanci navrhované zmeny odôvodňujú snahou vytvoriť rovnaké súťažné podmienky pre politické strany súperiace vo voľbách.

    Súťaž by pred voľbami by mala byť podľa nich postavená na programe, politickej činnosti a cieľoch, a nielen na vynakladaní finančných prostriedkov prostredníctvom tzv. tretích strán.

    Predkladatelia poukazujú na to, že inštitút tretích strán je vo volebnej kampani využívaný najmä samotnými kandidátmi na zvýšenie limitu nákladov na volebnú kampaň, pričom úlohu tretích strán plnia predovšetkým ich príbuzní.

    “Jedny politické strany môžu byť podporené neobmedzeným počtom tretích strán, a teda aj ich v súčte ničím neobmedzeným limitom finančných prostriedkov,” vysvetľujú, pričom uvádzajú, že tretie strany môžu byť využívané aj na antikampaň voči konkrétnym politickým stranám.

    Novela hovorí, že politická strana by počas jedného volebného obdobia do NR SR mohla prijať najviac 3,5 milióna eur z darov, iných bezodplatných plnení, pôžičiek a úverov.

    “Navrhovaná suma sa rovná približne sume, ktorú počas jedného volebného obdobia príjme politická strana z príspevkov zo štátneho rozpočtu v prípade, ak vo voľbách do Národnej rady SR získa viac ako päť percent z celkového počtu odovzdaných platných hlasov,” vysvetlili predkladatelia.

    Právna norma má tiež určiť maximálnu sumu ročného členského príspevku, ktorú môže politická strana prijať od jedného člena. Mala by byť 10.000 eur.

    Novela by mala upraviť aj pokuty pri prekročení finančného limitu pre volebnú kampaň.

    “Namiesto finančného rozpätia pokuty sa ustanovuje konkrétna pokuta vo výške dvojnásobku sumy, o ktorú politická strana alebo kandidát prekročili prípustnú sumu nákladov na volebnú kampaň,” vysvetlili.

    Zákonodarcovia chcú tiež zvýšiť sankcie za neoprávnené vedenie volebnej kampane a za porušenie volebného moratória. Doplniť by sa ďalej mala pokuta pre právnické osoby za porušenie moratória.

    Poslanci navrhujú, aby boli zmeny v zákone o volebnej kampani platné ku dňu ich vyhlásenia Zbierke zákonov SR. Odôvodňujú to problematikou návrhu zákona.

    - Reklama -