Knieža Schwarzenberg okomentoval svojich tohtoročných nasledovníkov. Po svojom...

13.1.2018 8:00

Pred piatimi rokmi sa niekoľko mesiacov zdalo, že do druhého kola prezidentských volieb v Česku postúpi Miloš Zeman a niekdajší premiér úradníckej vlády Jan Fischer. Tomu však po prvom kole ostali len oči pre plač. Do druhého kola totiž postúpil Karel Schwarzenberg. Ako sa tento finalista z prvej priamej voľby prezidenta v Českej republike díva na tohtoročný boj o Pražský hrad?

Knieža Schwarzenberg okomentoval svojich tohtoročných nasledovníkov. Po svojom...
Foto: Facebook, TOP 09
Popis: Karel Schwarzenberg

Serveru týždenníka Respekt Schwarzenberg prezradil, že tohtoročnú prezidentskú kampaň považuje za nudnú. Skutočnú chuť zvíťaziť, ten nenahraditeľný hlad po úspechu, vidí vraj len u Miloša Zemana.

„Zeman – Schwarzenberg, to bola aspoň sranda. A boj, ktorý národ zaujímal a podľa reakcií aj bavil. Miloš Zeman zo svojho hľadiska teraz právom odmietol diskusiu, čím však automaticky utlmil záujem o kampaň. A to sa mu hodí: keď občanov voľba nezaujíma, je to automaticky výhoda pre súčasného prezidenta,“ uviedol Schwarzenberg.

Miloš Zeman

Miloš Zeman. Zdroj: TASR

„Vyhráva len ten, kto vážne chce vyhrať. Videli sme to aj v októbrových parlamentných voľbách. Nielen Václav Klaus, ale aj Miloš Zeman chceli silou-mocou vyhrať a chceli sa stať prezidentom – stoj čo stoj. A to sa im podarilo. Ostatní kandidáti pôsobia dojmom, že by bolo pekné a milé, keby sa stali prezidentom: niečo pre to urobím, ale rozhodne to nepôsobí tak, že je to kľúčová otázka ich života a existencie. Ale tak to nejde, to bohužiaľ voliči vycítia,“ pokračoval.

Pred piatimi rokmi vraj podcenil pred druhým kolom niekoľko vecí, a preto prehral. Všetkým kandidátom poradil, aby si hneď po prvom kole nechali urobiť analýzu, v čom boli najslabší, a počas štrnástich dní pred druhým kolom na tomto najslabšom bode zapracovali. Schwarzenberg vtedy žiadnu analýzu nemal. Až spätne preto vidí, že sa mal viac starať o sever krajiny a o seniorov. Ak by sa tých štrnásť dní venoval seniorom a obyvateľom na severe, mohol vyhrať.

Veľkú rolu vraj hrajú aj bilbordy. Dnes sa mnoho ľudí domnieva, že ten či onen kandidát myslí svoju kandidatúru vážne až v momente, keď sa v uliciach objavia jeho bilbordy. Zásadnú rolu v kampani hrajú ďalej dobrovoľníci, ktorí rozdávajú v uliciach letáky a presviedčajú svojich spoluobčanov, aby volili práve toho či onoho kandidáta.

Pred piatimi rokmi vraj tím Miloša Zemana šíril lži, ale nielen to. Schwarzenberga vraj zasiahlo, že tím Miloša Zemana pred piatimi rokmi zaútočil na jeho ženu. Na to nebol pripravený. „Keď politici šíria lži, zle sa proti tomu bráni. Ale keď zaútočia na vašu ženu, je to trochu iná vec. Nebol som na to pripravený. Keď niekto útočí ako politik a v určitých mantineloch, na to sa pripraviť môžete – a možno vás to ani veľmi nezasiahne,“ povedal Schwarzenberg.

Nemožno vylúčiť, že pred tohtoročným druhým kolom siahne Zemanov tím po podobne špinavom kroku. Zvlášť, keď Zemanov súper uspeje a postúpi do druhého kola ako silný kandidát. Takého kandidáta potom bude treba jasne podporiť.

„Nie sme v situácii, keď hľadáme najlepšieho z najlepších, bez chyby, ale niekoho, kto je schopný Miloša Zemana poraziť. Miloš Zeman svojím pôsobením na Pražskom hrade pokazil politickú morálku a vytvoril zmätok v zahraničnej politike,“ uzavrel Schwarzenberg.

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Štát by si mal pohľadávky vymáhať sám. Súkromní exekútori si z toho urobili mega biznis. Danko hovorí, že vôľa na exekučnú amnestiu existuje

18:30 Štát by si mal pohľadávky vymáhať sám. Súkromní exekútori si z toho urobili mega biznis. Danko hovorí, že vôľa na exekučnú amnestiu existuje

Vláda SR má vôľu vykonať voči dlžníkom Sociálnej poisťovne (SP) generálny pardon. Na pôde Národnej r…