Kňažko o Kiskovi: Osobne s ním nemám problém, ale sklamal ma

10.2.2019 8:00

Herec a exminister zahraničia Milan Kňažko v rozhovore, ktorý poskytol českému Deníku N, sa vyjadroval aj k marcovým prezidentským voľbám. Okrem toho, že vysvetlil, prečo on sám nie je medzi prezidentskými kandidátmi, hodnotil aj pôsobenie Andreja Kisku v prezidentskom úrade.

Kňažko o Kiskovi: Osobne s ním nemám problém, ale sklamal ma
Foto: TASR
Popis: Milan Kňažko

Na otázku, prečo sa nerozhodol aj tentokrát zabojovať o Prezidentský palác, Kňažko pre český Deník N reagoval, raz stačilo. „Raz už som kampaň absolvoval. A nezvolili ma. Čo pre mňa znamená, že druhýkrát to neurobím,“ vysvetlil a dodal, že od opätovnej kandidatúry ho odradili aj vlastné skúsenosti z politiky. „Viem, čo znamená byť v politike. Bol som v nej trinásť rokov. Viem, ako môj život vyzeral, a už nechcem takto žiť. Ešte pred piatimi rokmi som si povedal, že obetujem kus svojho života. Ale teraz už nie.“

Následne sa zvrtla reč na prezidenta Andreja Kisku a redaktorku zaujímalo, čo si Kňažko myslí o jeho rozhodnutí s „prezidentovaním“ skončiť a na prekvapenie mnohých, opätovne nekandidovať. „Neviem, ja za neho odpovedať nebudem. Jeho rozhodnutie byť prezidentom asi nakoniec nebolo to, čo si myslel, že chce. Ale viac k tomu nedokážem povedať,“ povedal svoj názor slovenský herec.

Ing. Andrej Kiska

  • BPP
  • Prvý nezávislý prezident Slovenskej republiky
  • prezident

Redaktorka sa vzápätí Kňažka opýtala, či bol Kiska pre neho dobrý prezident, pretože v Česku ho Slovákom „antizemanovská“ časť českých voličov závidí. Exminister zahraničia vo svojej odpovedi najskôr poukázal na fakt, že Kiska má ako prezident príliš málo ústavných právomocí, aby mohol reálne ovplyvniť väčšinu vecí. V ďalšej časti reakcie však už Kisku kritizoval. „Viete, je niekoľko situácií, v ktorých prezident môže byť veľmi rozhodujúci a dôležitý. Nie je to osobne proti nemu, ja s ním nemám problém. Ale tak, ako spoznáte v krízovej situácii dobrého vodiča, spoznáte v krízovej situácii aj dobrého prezidenta.  A takou situáciou bola tragická udalosť vlani na jar... (vražda Jána Kuciaka a následné protesty  pozn. red.) To bola veľmi vážna vec a mal ju vyriešiť inak,“ hodnotil Kňažko Kisku a priznal, že ho súčasný slovenský prezident sklamal tým, že sa v spomínanom období uspokojil s výmenou premiéra Fica a ministra vnútra Kaliňáka.  „Áno. A nazval to zásadnou a rozsiahlou rekonštrukciou vlády. Pritom to bola len výmena bábok. Zo dňa na deň súhlasil s ponukou, s ktorou súhlasiť nemusel. Jeho tím to ospravedlňoval tým, že to bolo v súlade s ústavou. Ale v súlade s ústavou by tiež bolo chvíľu počkať,“ dodal Kňažko, ktorý vtedajšie rozhodnutie Kisku nazval smutným kompromisom.

 

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: Redakcia
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Registrované partnerstvá. Marihuana. Adopcia detí homosexuálnymi pármi. Ako to vidia Mistrík a Čaputová?

15:45 Registrované partnerstvá. Marihuana. Adopcia detí homosexuálnymi pármi. Ako to vidia Mistrík a Čaputová?

Robert Mistrík i Zuzana Čaputová sa vnímajú ako kandidáti, ktorí majú reálnu šancu poraziť v druhom …