Kňažko a Duka rečnili o rozpade Československa. Kardinál pripil na slobodu a dôstojnosť

4. 1. 2019 6:00

Bývalý slovenský minister kultúry Milan Kňažko a český kardinál Dominik Duka sa zišli v novoročnom rozhovore, ktorý odvysielala ČT2. Hovorili okrem iného o identite a o rozpade Československa.

Kňažko a Duka rečnili o rozpade Československa. Kardinál pripil na slobodu a dôstojnosť
Foto: TASR
Popis: Milan Kňažko

„Bohatstvo európskej kultúry a tým pádom identity je v kultivovaní a rozvíjaní odlišností. Čím je bohatšie toto spektrum farieb v tomto kaleidoskope, tým je to prospešnejšie pre európsku kultúru a tým je vlastne Európa bohatšia. Netreba sa báť odlišností,“ povedal Kňažko a dodal, že spolužitie Slovákov a Čechov bolo užitočné. „To, čo sme mali spoločné a máme spoločné, je kdesi vo mne. Ja nepotrebujem na to spoločný štát. Rozdelenie, nie rozpad, to bol akt priateľstva,“ podotkol Kňažko.

„Zrazu sme zistili, že sme schopní žiť vedľa seba,“ uviedol k rozdeleniu krajiny Duka. „Treba si tieto dejiny vyjasniť, aby sme si lepšie rozumeli,“ poznamenal potom Kňažko.

Dominik Duka

Dominik Duka  Zdroj: TASR

„My sme sa spojili, aby sme získali suverenitu, ale keď už sme tú suverenitu mali, tak sme sa síce rozdelili, ale čo je podstatné, zachránili sme vzťah a tú vzájomnosť,“ myslí si Kňažko. Duka zdôraznil, že suverenita nie je prioritnou hodnotou – a to s ohľadom na Európsku úniu.

„V roku 1989 sme chápali, že sloboda a dôstojnosť je vyššou hodnotou než suverenita,“ doplnil následne Duka k výročiu, ktoré tento rok nastane – výročiu nežnej revolúcie.

„Európa je živý organizmus. Európa sa stále vytvára, pretvára a my musíme byť pri tom. My nemôžeme nechať rozšíriť u nás teóriu, že my sme my a to je Európa. Brusel sme my. My musíme tú Európu zobrať za svoju. To, že sú na tom lepšie v tých západných krajinách, nuž, nebudovali socializmus 40 rokov. Ale my máme úžasnú skúsenosť,“ uviedol Kňažko k tomu, že vieme, čo je komunizmus. „Čo to znamená pre ľudí. Takže túto stratu máme a máme ešte tú, že sa stále z toho akosi dostávame,“ dodal Kňažko. Ľudská psychika sa toho podľa neho ťažko zbavuje.

„Demokracia je veľmi krehká a treba sa jej venovať každý deň. Musíme byť aktívnejší a zbavovať sa ľahostajnosti,“ uzavrel Kňažko. Duka potom pripil na slobodu, dôstojnosť, ale aj na život v našich naozaj krásnych krajinách. „Na rozvoj slovenského národa a Českej republiky. Na zdravie nás,“ povedal Duka.

Celý rozhovor nájdete na webe ČT.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: vef
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

Akcia Špitál: Obvinenie štatutára popradskej nemocnice z brania úplatkov

16:40 Akcia Špitál: Obvinenie štatutára popradskej nemocnice z brania úplatkov

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) vzniesol v súvislosti s utorkovou (28. 1.) akciou …