Kňažko: Prečo veľká časť spoločnosti neoceňuje Mečiarovu zásluhu na vzniku Slovenska? Na to by si mal odpovedať hlavne on sám

30. 12. 2017 13:00

Čas ukázal, že Slovensko bolo v čase svojho vzniku pripravené mať vlastný štát. Pre TASR to uviedol Milan Kňažko, ktorý bol v roku 1990 ministrom medzinárodných vzťahov SR a v rokoch 1992 - 1993 podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí.

Kňažko: Prečo veľká časť spoločnosti neoceňuje Mečiarovu zásluhu na vzniku Slovenska? Na to by si mal odpovedať hlavne on sám
Foto: TASR
Popis: Milan Kňažko

Za najsilnejší moment vzniku SR považuje uznanie všetkých krajín prakticky zo dňa na deň. "Slovensko urobilo prvý krok do Európy. O návrate Slovenska do Európy som často hovoril na Novembrových tribúnach," poukázal a dodal, že sa nikdy ani v jednom momente nezaoberal myšlienkami, že by bolo lepšie, keby Slovensko nebolo samostatný štát.

Najväčšími problémami pri vzniku SR bolo podľa Kňažka vytvorenie a vybudovanie základných inštitúcií a orgánov štátu, ktoré Slovensko dovtedy a v takej podobe nemalo. Poukázal napríklad na ministerstvo zahraničných vecí, Národnú banku či hlavné mesto. "Niektoré museli začať fungovať hneď, iné postupne," podotkol.

Už sa nedalo na nikoho vyhovárať

Keď si zaspomína na vznik SR, ako prvé mu napadne zodpovednosť. "Už sa nedalo na nikoho vyhovárať," uviedol. Spomína si tiež na to, ako krátko po vzniku SR bolo potrebné ľuďom vysvetľovať, že rozdelenie nebolo aktom nepriateľstva. "A že je to cesta k záchrane dobrých vzťahov. Čas dokázal, že sme mali pravdu," doplnil. 

Kňažko poukázal aj na tvorbu koncepcie zahraničnej politiky. "Museli sme na MZV vytvoriť koncepciu zahraničnej politiky, presadiť ju vo vláde a musel ju odhlasovať parlament. Toto bola najťažšia časť cesty, pretože názory boli rôzne. Nakoniec sa nám podarilo presadiť a obhájiť realizáciu koncepcie zahraničnej politiky, ktorá v zásadných obrysoch platí dodnes," uviedol.

Uznanie vo svete

Uznanie vo svete si podľa jeho slov vyžadovalo mimoriadne diplomatické úsilie aj pre krátkosť času. "Rovnako deľba federálneho majetku v zahraničí a otvorenie vyše šesťdesiatky plnohodnotných diplomatických zastupiteľstiev, ich obsadenie ľuďmi, ktorí mohli okamžite presadzovať záujmy nového štátu. Napriek rôznym, často malicherným námietkam, dopadlo to viac ako dobre," skonštatoval.

Vladimír Mečiar a Milan Kňažko v roku 1992. Zdroj: TASR

Spomína si aj na to, čo robil 1. januára 1993, kedy Slovenská republika vznikla. "Venoval som sa stretnutiam s veľvyslancami, ktorí dostali do kompetencie pôsobenie na Slovensku. Prichádzali z Viedne a z Prahy," priblížil.

Kňažko v čase vzniku spolupracoval aj s Vladimírom Mečiarom, o ktorom neskôr povedal, že používa lož ako pracovnú metódu. Mečiar sa podľa Kňažka nesporne zaslúžil o vznik samostatného štátu. "A prečo to veľká časť spoločnosti neoceňuje, na to by si mal vedieť odpovedať hlavne on sám," poznamenal.

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: TASR
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Ďalšie články z rubriky

VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

17:56 VIDEO Už je na mieste. Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke v Prešove

Demolačný stroj, pomocou ktorého sa budú realizovať búracie práce na výbuchom a požiarom poškodenej …